Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

zespół Raynaud, kapilaroskopia
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Foczka
Junior
Junior


Dołączył: 08 Lis 2005
Posty: 6
Skąd: Mińsk Mazowiecki

PostWysłany: Wto Lis 08, 2005 3:05 pm    Temat postu: zespół Raynaud, kapilaroskopia Odpowiedz z cytatem

hej kochani,
ja tu pierwszy raz się produkuję, ale podczytywałam Was wcześniej, choć nie mam stwierdzonej choroby. Wpadłam na tę stronkę szukając informacji na temat zespołu / objawu Raynaud.
Ja właśnie takie cuś mam.
Jakieś trzy lata temu zaczęły mi na zimnie bieleć i drętwieć palce u dłoni,
iak poza tym to zawsze byłam zmarźluchem. Przestraszyłam się nie na żarty i poszłam do lekarza, który zaopiniował: "zespoł Raynaud". Ponoć może to występować samo, a może towarzyszyć różnym niestety ciężkim chorobom (głównie własnie autoimmunologicznym). Teraz
będę miałą 08 grudnia w Warszawie kapilaroskopię, zobaczymy...

Proszę Was kochane / kochani o informacje, czy może ktoś z Was też ma tą przypadłość? Czy kapilaroskopia jest badaniem, które coś jednoznacznie stwierdzi?

Z góry dziękuję i pozdrawiam wszsytkich
_________________
Effcia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lis 08, 2005 4:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj na forum!

Z Raynaudem jest tak jak piszesz - jest pierwotny i wtórny, czyli występuje często przy okazji chorób tkanki łącznej (najczęściej w twardzinie, toczniu) albo zupełnie samodzielnie.

Kapilaroskopia jest bezbolesna a istotna, bo pomaga przy diagnozie nie tylko Raynauda czy w ogóle chorób tkanki łącznej:

Cytat:
Chorób tkanki łącznej

Badanie kapilaroskopowe wałów paznokciowych, które jest badaniem nieinwazyjnym, pozwala na wczesne rozpoznanie mikroangiopatii oraz identyfikację zaburzeń mikrokrążenia, które występują w przebiegu układowych chorób tkanki łącznej. Przypuszcza się, że wczesne zmiany stwierdzane w badaniu kapilaroskopowym, takie jak obecność megakapilar oraz wynaczynień, mogą wyprzedzać objawy kliniczne twardziny układowej.Ponadto, badanie kapilaroskopowe umożliwia obiektywizację diagnostyki pierwotnego i wtórnego zespołu Raynauda.


oraz:

Cytat:
Przewlekłej niewydolności żylnej

Do badania morfologii i funkcji naczyń włosowatych skóry w różnych częściach ciała, służy zwykły mikroskop świetlny. W badaniach morfologicznych stosuje się powiększenia 5-100x. W celu zwiększenia przezierności nakłada się na skórę w badanej okolicy kroplę olejku. Pętle włośniczek można łatwo oglądać w łożysku paznokcia, gdyż przebiegają tu równolegle do powierzchni skóry, natomiast w pozostałych częściach ciała biegną prostopadle do niej i uwidacznia się jedynie szczyt pętli. Ocena morfometryczna obejmuje pomiar szerokości włośniczek, ich gęstości oraz kształtu; do tego celu wykorzystuje się cyfrową obróbkę obrazu.
Można też badać procesy dynamiczne, na przykład dystrybucję przepływu w mikrokrążeniu oraz dyfuzję małych cząsteczek przez ścianę włośniczek i w płynie śródtkankowym.

Kapilaroskopia jest metodą wykorzystywaną w badaniach naukowych. Pozwoliła ona lepiej poznać patofizjologię owrzodzeń żylnych, ale jej przydatność kliniczna u chorych z przewlekłą niewydolnością żylną jest ograniczona.


Czyli warto, zawsze coś się wyjaśni. Jest tu kilka dziewczyn które narzekają na Raynauda, więc na pewno się odezwą z pktu widzenia praktycznych doświadczeń.

Leczenie objawu Raynauda
Objaw Raynaud u pacjentek z rozpoznaną chorobą tkanki łącznej- abstrakt
Kapilaroskopia w diagnostyce twardziny układowej - abstrakt
Badania diagnostyczne w przewlekłej niewydolności żylnej
część II


Zespół Raynauda --> niestety serwis Borgis jest teraz płatny więc artykuł dostępny po wykupieniu abonamantu Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Foczka
Junior
Junior


Dołączył: 08 Lis 2005
Posty: 6
Skąd: Mińsk Mazowiecki

PostWysłany: Wto Lis 08, 2005 4:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nenya - Ty jak zwykle niezawodna Very Happy Bardzo Ci dziękuję za te informacje.

Byłabym wdzięczna jeszcze za, że tak się wyrażę doznania z "autopsji" uczestniczek / ów forum. Ale zagmatwałam Embarassed

Pozdrawiam Very Happy
_________________
Effcia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Sro Lis 09, 2005 8:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Foczka!!!
cóz moge powiedzieć ...u mnie reynaud..wystepuje z choroba tkanki łącznej...zaczeło sie od sinych potem wręcz białych...rączek i stóp ....w wieku 13 lat....(lekarka stwierdziła okres dojrzewania i ze to z tego mam hyhyhy)potem czeste infekcje drug moczowych... po pewnym czasie doszła gorączka ...bóle stawów...i tak zaczeła sie wedrówka po lekarzach...długo mnie diagnozowali.( w różnych szpitalach)...w warszawie na spartańskiej postawili własciwą diagnoze......mieszana układowa choroba tkanki łącznej..........tam miałam robione wszystkie badania .....i ustawione własciwe leczenie..Smile obecnie biore..halidor zeby raczki były przyzwoitego koloru a do tego ciepłe ubranko i rękawiczki obowiazkowo juz od połowy wrzesnia nosze... pozdrawiam serdecznie zycząc duzo zdrówka..Smile
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Foczka
Junior
Junior


Dołączył: 08 Lis 2005
Posty: 6
Skąd: Mińsk Mazowiecki

PostWysłany: Sro Lis 09, 2005 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuje za odpowiedź Agnieszko. Tobie też życzę zdrówka i pamiętaj o ciepelku, bo chłodne dni nastały Very Happy (a może nastana dopiero, bo jeszzce jest calkiem w miarę).

Proszę o jeszcze Very Happy
_________________
Effcia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
moaz
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Lip 2005
Posty: 204
Skąd: Mińsk Mazowiecki

PostWysłany: Sro Lis 09, 2005 8:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj!! Ja miałem robioną kapilaroskopię ale na szczęście nie mam chooroby Raynauda. Badanie miałem robione w Warszawie. To bardzo proste i szybkie badanie smarują końce palców specjalnym żelem i oglądają pod mikroskopem Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
Foczka
Junior
Junior


Dołączył: 08 Lis 2005
Posty: 6
Skąd: Mińsk Mazowiecki

PostWysłany: Czw Lis 10, 2005 9:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mo-az - hej!!!
Czy wiesz, że ja też jestem z Mińska Mazowieckiego? Laughing Muszę to napisać w profilu.

Gdzie robiłeś badanie? Ja idę na Koszykową. Długo czekałeś na wyniki? Nie masz choroby Reynaud'a, czy nie masz choroby tkanki łącznej? Very Happy

Pozdr.
_________________
Effcia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gusia_92
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lip 2005
Posty: 1076
Skąd: Skoczów

PostWysłany: Czw Lis 10, 2005 6:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja niewiedzialam ze to badanie sie tak nazywa wiec po przeczytaniu opisu tego badania wiem ze mailam je robione. jeszcze pamietam jak panji doktor smiala sie z innych dziewczyn ze obgfryzaja paznokcie Smile
_________________
.:Hoy se que tu ya no me quieres y eso es lo que mas me hiere:.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
moaz
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Lip 2005
Posty: 204
Skąd: Mińsk Mazowiecki

PostWysłany: Pią Lis 11, 2005 2:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smile)))))))))))))))))))))) a więc musimy się spotkać i pogadać trochę. PS nie mam choroby Reynaud'a. toczeń wykryto u mnie póltora roku temu. Jeżeli bedziesz chciała pogadać lub się spotkać to skontaktuj się ze mną na nr Gadu-Gadu 4113299, lub na moaz@o2.pl.
Pozdrawoam cieplutko. Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
moaz
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Lip 2005
Posty: 204
Skąd: Mińsk Mazowiecki

PostWysłany: Pią Lis 11, 2005 2:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jeszcze jedno wynik kapilaroskopji dostałem od ręki 8)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
Foczka
Junior
Junior


Dołączył: 08 Lis 2005
Posty: 6
Skąd: Mińsk Mazowiecki

PostWysłany: Pon Lis 14, 2005 9:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki raz jeszcze za wszystkie informacje Very Happy

Moaz - już dodaję twój numer GG do znajomych Very Happy . Zapytam Cię jeszcze na forum: czy wyniki kapilaroskopii pokazały, że masz tocznia? Do jakiego lekarza zwróciłeś się z wynikami?

To samo pytanie mam do Gusi Smile
_________________
Effcia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lis 14, 2005 4:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Foczka, kapilaroskopia służy do diagnozy Raynauda, absolutnie nie odpowie na pytanie czy masz tocznia, czy nie!
Diagnostyka chorób tkanki łacznej, w tym tocznia, niestety nie jest tak prosta i przyjemna jak samo badanie kapilaroskopowe...
Diagnostyką powinien zająć się lakarz reumatolog, albo dermatolog, względnie nefrolog - jeśli na pierwszy plan wysunęły sie problemy z nerkami akurat.

Przejrzyj się złożoności problemu Wink
Diagnostyka chorób autoimmunologicznych układowych (narządowo-nieswoistych)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Foczka
Junior
Junior


Dołączył: 08 Lis 2005
Posty: 6
Skąd: Mińsk Mazowiecki

PostWysłany: Wto Lis 15, 2005 3:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki Nenya.

Po prostu gdzieś na jakiejś stronce znalazłam informację, że kapilaroskopia, a racej jej wynik (kształt naczynek) daje dość jasną informację o wystepowaniu twardziny. O toczniu co prawda nie było mowy Embarassed , ale dodałam sobie sama Wink

http://www.phmd.pl/pdf/vol_59/7733.pdfv
Tu jest wiele na ten temat, nie wgłebiałam się, bo to dla mnie za ciężki format.

http://bazy.opi.org.pl/raporty/opisy/synaba/85000/sn85442.htm

http://www.phmd.pl/modules.php?name=Current_Issue&d_op=summary&id=7733
_________________
Effcia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Lis 15, 2005 4:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Profesor w klinice zawsze zrwaca uwage na to czy rece sa sine .czy sa sine plamy na grzbietach dloni...nie wiem .tylko czy jest po potwierdzenie przy toczniu .czy szuka polaczenia toczen.plus sine rece....Studenci tez to zawsze sprawdzaja ...lbo sam zwraca uwage na rece ja tez mam takie .wiec raczej mnie to dziwilo .ale ze leze zawsze na pojedynce .nigdy sie nad tym nie zastanawialam .wydawalo mi sie ze to normalne...ale chyba to nie o to chdzilo .W koncu jak to jest .czy wszyscy maja sine lapki ...czy nie ...........?
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gusia_92
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lip 2005
Posty: 1076
Skąd: Skoczów

PostWysłany: Wto Lis 15, 2005 9:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chyba raczej nie. ja mam sine rece jak mi bardzo zimno albo jak krew nie dochodzi co sie zdarza czasami rano bo w nocy lubie lezec narekach. zalezy wszystko od orgasnizmu.
_________________
.:Hoy se que tu ya no me quieres y eso es lo que mas me hiere:.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group