Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

DLE Discoid Lupus Eryth.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lis 11, 2005 7:43 pm    Temat postu: DLE Discoid Lupus Eryth. Odpowiedz z cytatem

Oto skrót wiadomości o toczniu krążkowym, czyli jednej ze skórnych odmian tocznia:


Discoid Lupus Erythematosus (DLE) = Chronic cutaneous lupus erythematosus tłumaczyć należy jako przewlekły toczeń (liszaj, rumień) krążkowy (dyskoidalny) –

ok. 15% pacjentów z toczniem odpowiada tej klasyfikacji, ale także pacjenci z toczniem układowym SLE lub podostrym skórnym SCLE mogą mieć zmiany skórne w postaci „krążków” .
DLE diagnozuje się gdy chory nie spełnia odpowiednich kryteriów ACR dla tocznia układowego.

Choroba pojawia się najczęściej między 20 a 40 rokiem życia, stosunek zachorowań kobiet do mężczyzn wynosi 3:2
Zmiany skórne to łuszczącą się, uniesiona, okrągła zmiana, która jest dobrze wyodrębniona i występuje zwykle na twarzy, owłosionej skórze głowy, uszach, klatce piersiowej i ramionach i karku. Centralna część zmiany może mieć jaśniejszą barwę, obwód jest na ogół silnie czerwony.
Zmiany ustępują z pozostawieniem blizn.

Oprócz zmian skórnych często spotykane są bóle mięśni i inne symptomy odpowiadające toczniowi – dotykają one ok. 10-20% chorych.
Choroba dotyka skóry, ale u ok. 10% pacjentów jest możliwośc rozwinięcia się postaci układowej tocznia. Zazwyczaj jeśli do tego dochodzi, jest to forma łagodna manifestująca się lekko podwyższonymi ciałami ANA, możliwą leukopenią, praktycznie nie występuja pciała dsDNA, wyniki biopsji skórnej nie różnią się od typowego obrazu dla SLE

http://www.uklupus.co.uk/dle.html
http://www.merck.com/mrkshared/mmanual/section5/chapter50/50f.jsp
http://dermis.multimedica.de/dermisroot/en/38333/diagnose.htm


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Nie Lis 20, 2005 2:57 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Pią Lis 11, 2005 7:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tym ze tocznia mam wykluczonego a jesli chodzi o moj rumien krazkowy to jest to zupelie odrebna jednostka chorobowa takze autoimmunologiczna ale nie zadna odmiana tocznia ufff juz sie pogubilam Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lis 11, 2005 8:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no ja też się pogubiłam, zwłaszcza że nic z tym rumieniem krążkowym nie da się znaleść bez kontekstu tocznia.

Rumieni w ogóle jest kilka odmian - guzowaty, wysiękowy, wielopostaciowy - ale ani słowa o krążkowym, a te wymienione nie mają w etiologii NIC o podłożu autoimmunologicznym....

zobacz sama:
http://dermart.webpark.pl/dermatol/rumien.htm
http://www.mediweb.pl/drugs/wyswietl_vad.php?id=416
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Pią Lis 11, 2005 8:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wlasnie szukalam i tez nic nie moglam znalezc ale jestem pewna ze lekarka sie nie pomylila bo to do niej nie podobne tym bardziej ze jeszcze wszystko dokladnie sprawdzala a ja glupia zapomnialam sie o wszystko wypytac...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Lis 11, 2005 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak to masz tocznia wykluczonego .jesli wtedy badamia byly na plus .....a wycinek ....co wskazywal...rozmawialam wtedy z toba dosyc dlugo i wielokrotnie .......bylas pewna ze to tocznien chyba tego sobie nie zmyslilas...boli .......temperatury .....solumedrolu i ogromnych dawek sterydow....przeciez .....na tej podstawie zaczeli cie konkretnie leczyc.......Moze teraz wyniki autoimmunologiczne.sa dobre .ale to nie znaczy ze wtedy tez byly ........juz nic nie wiem.........Albo ja zglupialam albo ...ktos cos kreci ...zupelnie mnie zaskoczylas..
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Pią Lis 11, 2005 8:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bylam pewna bo ciagle tak mowili i wyniki na to wskazywaly na wycinku nie mam napisane ze to toczen tylko tak: obraz mikroskopowy odpowiada autoimmunizacyjnemu zapaleniu naczyn krwionosnych z obecnoscia wyraznych zlogow IgG w scianach i wokol zmienionych naczyn (...) z tego co wyczytalam vasculitis jest trudno szybko zdiagnozowac a leczy sie chyba podobnie... ja sama mam taki mentlik w glowie ze mozg staje w poprzeg Confused ale nareszcie cos ruszylo i sie zaczyna dziac
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lis 11, 2005 9:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

napewno ani ty sama ani my tutaj tego nie rozstrzygniemy...
konsultacja specjalisty, który zweryfikuje wszystkie wyniki i obejrzy cię na żywo a może zleci cos dodatkowego jest teraz chyba jedynym wyjściem.
czyli przed tobą trochę nerwówki, bo oczekiwanie do przyjemnych nie należy, ale napewno w końcu wyjdzie z tego jakiś pożytek, bo choć faktycznie leczenie tocznia i vasculitis nie różni się diametralnie, to zawsze inny ośrodek może mieć jakiś inny schemat, nie pozostaje ci nic innego jak czekać na rozstrzygnięcie, nie stresuj się za bardzo bo i tak wpływu na to nie masz żadnego, a od kombinacji i domysłów głowa aż puchnie...
to są jednak porypane choróbska, wszystko jest możliwe. na szczęście nawet spontaniczna remisja! Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Pią Lis 11, 2005 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj wlasnie tylko ze ja nie potrafie nie drazyc po ostatnich ekscesach mam straszny nawyk sprawdzania i analizowania wszystkich wypisow i nawet udalo mi sie podwyzszone CRP wychaczyc no i ob tez zbyt niskie nie jest 8)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sob Gru 30, 2006 4:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trafiłem przypadkiem na artykuł dotyczący DLE. Z www.emedicine.com oczywiście. Gdy znajdę choć trochę czasu potłumaczę, bo aktualizacja tekstu była w połowie grudnia 2006 r. Macie tu również dokumentację fotograficzną zmian skórnych - to tak dla orientacji, podparcia tekstu. Trochę świeżości się przyda. To mój mały wkład na koniec roku, z nadzieją na dalsze w nowym Wink

Discoid Lupus Erythematosus
Jeffrey P Callen, MD, Chief, Division of Dermatology, Professor of Medicine (Dermatology), Department of Internal Medicine, University of Louisville School of Medicine

Discoid lupus erythematosus (DLE) jest przewlekłą, bliznowaciejącą, noszacą znamiona zanikowej, światłoczułą dermatozą. Może wystąpić u chorych z SLE, a u ok. 5% pacjentów może ewoluować w kierunku SLE.
Występuje często u chorych z subacute cutaneous lupus erythematosus (SCLE) - podostrym toczniem skórnym.
Pacjenci z DLE rzadko spełniają wyagane 4 lub więcej kryteriów diagnostycznych jakie przyjmuje się w celu potwierdzenia bądź wykluczenia SLE. Nieprawidłowości serologiczne nie są powszechne. Terapia z zastosowaniem filtrów przeciwsłonecznych, miejscowych kortykosteroidów i antymalaryków jest zazwyczaj efektywna.

Przypuszcza się, iż DLE u niektórych osób ma podłoże genetyczne, ale konkretny związek nie został potwierdzony. Patofizjologia DLE nie jest jeszcze do końca poznana. Sugeruje się, iż białko szoku termicznego jest indukowane w keratynocytach w wyniku ekspozycji na dzialanie promieni UV albo stres, i to bialko może być celem dla limfocytów cytotoksycznych T gamma (delta).

Leki stosowane w terapii

Antymalaryczne

- Hydroxychloroquine (Plaquenil)
- Chloroquine (Aralen)

leki przeciwtrądowe (oficjalnie przeznaczone do leczenia trądu)

- Dapsone (Avlosulfon)

Związki złota

- Auranofin (Ridaura)

Immunomodulatory

- Methotrexate (Rheumatrex, Trexall)
- Thalidomide (Thalomid)
- Azathioprine (Imuran)
- Interferon alfa-2a and alfa-2b (Roferon and Intron A)
- Mycophenolate (CellCept)

Kortykosteroidy

- Triamcinolone (Aristocort)

Retinoidy

- Acitretin (Soriatane)
- Isotretinoin (Accutane)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group