Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Promienie UV - słońce, neonówki,...
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aszku
Gość





PostWysłany: Pon Gru 06, 2004 7:09 pm    Temat postu: Promienie UV - słońce, neonówki,... Odpowiedz z cytatem

Słuchajcie! Ostatnio pojawiały mi się obrzęki na powiekach takie jak często przy nawrotach, dziwiłam się bo brałam metypred i arechinę i niby wszystko pod kontrolą,ale zapomniałam o jednym fakcie- przestałam się tłusto smarować kremami z wysokim faktorem. Wynika to z faktu że pracuje w internacie więc pracuje wieczorami w dodatku w budynku. Sądziłam że nie grozi mi tam słoneczko więc trochę zaoszczędzę na kremie który wcale mało nie kosztuje. Po wizycie u dermatologa okazało się,że noenówki,których jest pełno w internacie też emitują szkodliwe dla nas motylków promieniowanie, które nam szkodzi,więc muszę wrócić do smarowideł. Przestrzegam więc inne motylki ze nie tylko słoneczko jest dla nas niewskazane(przynajmniej dla wiekszości)ale i neony i dyskotekowe ultrafiolety. POZDRAWIAM!!!
Powrót do góry
koala
Junior
Junior


Dołączył: 26 Lis 2004
Posty: 4
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Wto Gru 07, 2004 8:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no a żarówki tzw energooszczędne też? A co z halogenami?- ja mam w domu ich stasznie dużo
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
narcyzia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 30 Sie 2003
Posty: 212
Skąd: Ostrołęka

PostWysłany: Wto Gru 07, 2004 5:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no niestety neonówki i tzw. energooszczedne żaróweczki wysyłają promienie UV i powinnismy ich unikac
_________________
Kasia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
andzelika
Gość





PostWysłany: Sro Gru 08, 2004 9:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lobości to ja zapakuje sie w worek:D bedzie najbezpieczniej;] pozdrowka for ALL
Powrót do góry
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Gru 09, 2004 11:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś w przypływie rozpaczy zapytałam lekarkę , czy mam dać się zamknąć w przeszklonej szafie i z takiej pozycji oglądać świat.
Wtedy każdy i wszystko było dla mnie żagrożeniem.........zaczeła się śmiać na cały głos.Stwierdziła że to dobra myśl ......nie dajmy się zwariować przecież szkodzi nam wszystko........powietrze ........bo możemy coąś podłapać......ludzie.......bo zarażą.......itd
Przestańmy zwracać na to uwagę bo to paranoja ......żyjcie i cieszcie się życiem jakie ono by nie było.
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
narcyzia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 30 Sie 2003
Posty: 212
Skąd: Ostrołęka

PostWysłany: Czw Gru 09, 2004 1:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

popieram, a tak w ogole to niczym nie roznimy sie od "zdrowych", bo im tez uv szkodzi, nie prawdaż? a tak w ogole to co w dzisiejszych czasach nie jest szkodliwe....powietrze zanieczyszczone, żywność zmodyfikowana, gen., kupa chemii we wszystkim....no cóż w takim świecie przyszlo nam życ i należałobysie przyzwyczaić Laughing
_________________
Kasia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Gru 12, 2004 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba tu jest dobre miejsce by zamieścić "wieści zebrane" o działaniu słońca i promieni UV na niektóre osoby z toczniem.

Może się komuś kiedyś przyda...

-----------------
O dawna wiadomo, że wystawienie na światło słoneczne lub sztuczny ultrafiolet (promienie UV) może pogorszyć zmiany skórne u osób z toczniem. Eksperymenty ze światłem ultrafioletowym A i B pokazały, że obie części spektrum UV mogą oddziaływać niekorzystnie. W przybliżeniu u 70% pacjentów z toczniem skórnym (SCLE), 40-60% pacjentów z toczniem dyskoidalnym (DLE) i 10% pacjentów z toczniem systemowym (SLE) światło słoneczne i UV wywołuje zmiany skórne, ale również może wywołać bóle mięśni i stawów, zmęczenie, a więc zaostrzenie choroby . Światło UV może spowodować zmiany zarówno miejscowe jak i systemowe.

Wydaje się, że światło UV prowokuje komórki skórne do szybkiego wiązania szczególnych białek (antygenów), w tym komórek "Ro" na ich powierzchni. Te antygeny na powierzchni komórek skórnych reagują z przeciwciałami, które następnie przyciągają białe komórki krwi atakujące komórki skórne co prowadzi w efekcie do powstania wysypki. Ostatnie badania wykazały, że w skórze pacjentów z toczniem powstają po nasłonecznieniu zbyt duże ilości tlenku azotu który wywołuje zaczerwienienie i stany zapalne.

Większość ekspertów zgadza się, że promieniowanie UVB (promieniowanie rumieniotwórcze - długość fali 290 - 320 nm)) jest najistotniejsze, jednakże promieniowanie UVA (długość fali 320 - 400 nm) może również wywołać niepożądaną reakcję skórną. Teoria mówi, że światło ultrafioletowe może zmienić DNA powierzchniowej warstwy skóry powodując odpowiedź immunologiczną. DNA, które nie jest wystawione na promieniowanie słoneczne nie wywołuje takiej odpowiedzi. Możliwe również że opalenizna odbierana jest przez organizm jako uraz lub zranienie.


Cechy Promieniowania UV

UV - A
Ta sama intensywność przez cały dzień
Intensywność podoba w ciągu roku
Intensywność podobna niezależnie od lokalizacji
Przenika szkło i plastik

UV - B
Wyższa intensywność między 10am i 2pm
Intensywność mniejsza w zimie
Intensywność największa blisko równika
nie przenika szkła i plastiku


Ponieważ stopień wrażliwości na promieniowanie UV może się zmienić, więc najbezpieczniejsze dla wszystkich ludzi z toczniem jest ciągła ochrona przed słońcem i sztucznymi źródłami UV. Na szczęście, fluorescencyjne światła w biurach i szkołach nie są problemem dla większości ludzi, ponieważ małe ilości światła UV, które emitują nie mają praktycznie znaczenia w porównaniu z wielkimi ilościami światła UV na które narażone są osoby, na przykład wychodząc tylko do samochodu nawet podczas zachmurzonego dnia (chmury nie są wystarczającą barierą ochronną).

Promieniowanie UV - B jest blokowane prawie zupełnie przez pojedynczą szybę szkła okiennego, ale UV - A przechodzi łatwo nawet przez zabarwione szkło okienne. Pacjentom, którzy są wrażliwi do światło UV czasami pomaga zainstalowanie w oknach specjalnie zabarwionego plastikowego filtra, który blokuje światło UV. W dodatku oprócz wywoływania uszkodzeń skórnych promienie UV pochodzące od słońca albo z sztucznych źródeł mogą powiększyć ryzyko raka skóry, który rozwinąć się może w skórnych uszkodzeniach towarzyszących toczniowi.

Ponieważ zarówno UV - A i UV - B mogą zaostrzyć zmiany skórne w toczniu konieczne jest stosowanie kremów ochronnych z odpowiednimi filtrami (czynnik ochrony słońca SPF 15 - 30 jest wystarczający). Wielu pacjentów stosuje kremy ochronne codziennie przez cały rok.

Korzystne jest również noszenie kapelusza z szerokim rondem, na przykład od Sunveil Sunwear albo Tilley T-3. Firmy produkują i sprzedają wysyłkowo ubrania ze specjalnych tkanin blokujących promienie słoneczne i chroniące osoby szczególnie wrażliwe.

Źródło światła UV inne niż światło słoneczne może również spowodować problemy skórne. Mowa tu np. o lampach rtęciowych (tzw kwarcówkach, które stosuje się w solariach), świetlówkach fluorescencyjnych, które głównie emitują UVA z małymi ilościami UVB i o fotokopiarkach, które emitują głównie UVA,. Fluorescencyjne oświetlenie może być wyposażone w tarcze akrylowe, które eliminują emisję UVB, fotokopiarki nie powinny być używane z otwartą pokrywą.

http://www.lupus.org/education/brochures/photosensitivity.html
http://www.mtio.com/lupus/lal_5.htm
http://www.uklupus.co.uk/sun.html
http://www.lupuscanada.org/en/archive/sun_protection_in_lupus.html
------------------

pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Sob Gru 18, 2004 3:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aszku mówio o brzękach na powiekach u mnieto norma od kiedy tylko biore sterydy.Na początku wyglądałam jak chomik na twarzy choć schudłam 12 kilo,ale zmniejszając dawki zmniejszał mi się równocześnie ,,chomi".Chciałam się spytać czemu jak popłacze porządnie czy wypije piwo to na drugi dzień mam opuchnięte całkowice oczy?dodam,że po innych trunkach nawet w duuużych ilościach nie mam takich objawów... Shocked
Pozdrawiam angela
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Saada
Senior
Senior


Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 73

PostWysłany: Sro Sty 30, 2008 12:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sunveil Sunwear ma dziwną stronę internetową. Nie ma cen, a przy "order now" można najwyżej wysłać do nich mail. I co? To ja mam im składać ofertę cenową? Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pon Kwi 06, 2009 2:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej Very Happy
żeby nie plotkować w Doniesieniach Medycznych podnoszę temat o słoneczku itp.

tutaj też jest jeden

http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=973&highlight=ochrona+s%B3o%F1cem
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mgła
Super senior
Super senior


Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 81
Skąd: Trójmiasto

PostWysłany: Wto Gru 29, 2009 12:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Są nowe źródła światła, które nie emitują fal UV. To ledy. Mam nadzieję, że czym prędzej zostaną wszędzie wprowadzone, bo są też superoszczędne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
narcyzia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 30 Sie 2003
Posty: 212
Skąd: Ostrołęka

PostWysłany: Pon Lip 12, 2010 6:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kochani czy nie wiecie gdzie w polsce mozna kupic proszek sunguard z filtrem uv? czy mozna go jedynie ze stanów sprowadzic, a moze ktos ma taka mozliwość, byłabym wdzieczna za pomoc...
_________________
Kasia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Pon Lip 12, 2010 9:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tego nie wiem...wiem,ze są ubrania z wszytym filtrem tytanowym
a do czego ten proszek?
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Wto Wrz 04, 2012 2:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziś pani dermatolog uświadomiła mnie, że kremu z filtrem +50 trzeba używać również w domu - światło słoneczne wpadające przez okno.
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Wrz 04, 2012 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no to fajnie
bo mnie by na mysl nie przyszło żeby w domu się smarować Rolling Eyes Confused
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group