Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

witajcie
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pszczola
Junior
Junior


Dołączył: 23 Kwi 2012
Posty: 8

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 7:03 am    Temat postu: witajcie Odpowiedz z cytatem

Witajcie. Od jakiegoś czsu przeglądam forum no i decyzja zapadła, zwłaszcza że porzebuję rady.
Od dwóch lat się diagnozowałam i od miesiąca wiem, że to toczeń. To znaczy mój lekarz wie, bo ja to chyba jeszcze do końca nie.
Przez rok schudłam 14 kilo ( super w sumie, bez wysiłku rozumiecie, wciskam się w roz. 38, kto kobieta - rozumie), trochę włosy mi wypadały, zmęczenie pooootworne ze śpiączkami takimi w dzień, no i stawy, stawy, mięsnie i kości. Przez rok brałam tramadol, seronil, masaże, kriokomora i takie tam. Rok temu miałam ANA w mianie 20, miesiąc temu 320. Oraz kliniczny i ANA ponoć wskazują na tocznia. No i słuchajcie, te ANA były ziarniste i homogenne, więc reumatolog zlecił badania i wyszło tak: DsDNA 16,9 IU/ml, ssDNA 13,0 U/ml , C-ANCA 2,1 U/ml , P-ANCA 0,2 U/ml.
I wiecie co, ja nie wiem o co chodzi. Wy jesteście z tematem oblatani, to może powiecie mi, co to oznacza waszym zdaniem. I wiem wiem, diagnozy przez internet nikt nie postawi, ale - WAszym zdaniem. Wiecie, nie uniknie się chyba szukania w internecie o co chodzi z własnym zdrowiem, bo to każdy chyba ciekaw i ja również tak zrobiłam. No ale nie bardzo kumam. Powstały mi w głowie pytania: co to jest zakres referencyjny ( w kontekście tych wyników) no czy te wyniki oznaczają że: toczeń jest ale się wykluwa (jeśli można tak powiedzieć) bądż raczej go nie ma a ANA kłamią lub mówią coś innego niż toczeń.
A, reumatolog włączy mi metypred ponoć. Hm.
Powiem Wam, że po pierwszym szoku z diagnozą się zbieram w sobie. O toczniu była rozmowa przez ostatnie pól roku, dopiero ANA jakby przypieczętowały no i ten niby obraz kliniczny (piękne nazwy, co????).
Aj, nie wiem co myśleć.
Crying or Very sad
PZDR
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewelina266
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 2800

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 7:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj
Co do wyników to poczytaj tutaj:http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=957

Napisz proszę dokładnie jakie miałaś "obraz kliniczny". Żeby postawić diagnozę Tocznia trzeba spełniać minimum 4 kryteria z 11.
Kryteria Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego[1]:
1.Zmiany skórne typu rumienia (często w kształcie motyla na twarzy), nigdy nie przekraczają bruzd nosowo-wargowych.
2.Zmiany skórne rumieniowo-bliznowaciejące- rumień krążkowy (typu DLE).
3.Nadwrażliwość na światło słoneczne.
4.Nadżerki w jamie ustnej.
5.Zapalenie lub ból stawów – dotyczące co najmniej dwóch stawów, bez zmian w obrazie RTG.
6.Zapalenie błon surowiczych – opłucnej (pleuritis) lub osierdzia (pericarditis), stwierdzone w wywiadzie lub w chwili badania.
7.Zmiany w nerkach – utrzymująca się proteinuria (białkomocz) powyżej 0,5 g/dobę lub obecność wałeczków nerkowych w moczu.
8.Zaburzenia neuropsychiatryczne – szeroki wachlarz, najczęściej napady drgawek lub psychoza (po wykluczeniu przyczyn polekowych, metabolicznych, mocznicy).
9.Zaburzenia hematologiczne – niedokrwistość hemolityczna z retikulocytozą lub limfopenia (poniżej 1500 w 1 mm³) lub leukopenia (poniżej 4000 w 1 mm³) lub trombocytopenia (poniżej 100 000 w 1 mm³)
10.Zaburzenia immunologiczne – obecność komórek LE lub przeciwciał przeciw dsDNA (natywne DNA), lub przeciwciał anty-Sm, lub fałszywie dodatnie serologiczne odczyny kiłowe przy ujemnym teście na immobilizację krętków.
11.Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) – w mianie nie niższym niż 80 (zwykle ANA>160), badane metodą immunofluorescencji lub inna odpowiednia jeśli nie stosowano leków powodujących lekowe zespoły LE

Które masz?
_________________
Zbieram siły do walki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
pszczola
Junior
Junior


Dołączył: 23 Kwi 2012
Posty: 8

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 7:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj, nie wiem czy w dobrym miejscu to piszę, jeszcze nie bardzo rozumiem działania forum sorry Embarassed Manm nadzieję że się wyświetli w dobrym miejscu.
No: nadwrażliwość na światło, stawy no i ANA. Motyl to nie wiem, to chyba musi być ciągle , tak? Bo ja to mam go od czasu do czasu. No i te dziwne dla mmnie wyniki ssDNA i dsDNA - nie wiem czy istotne....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
monia85
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Maj 2010
Posty: 7065
Skąd: okolice Wyszogrodu

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 8:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj, pszczola Smile

Podaję Ci przydatne linki, zapoznaj się z nimi:

Wątek Specjalny - przeczytaj zanim napiszesz!

Netykieta - lektura obowiązkowa!

Instrukcja obsługi forum

Przewodnik po naszych chorobach

No i Wyszukiwarka

Pozdrawiam Smile
_________________


Dusza nie znałaby tęczy, gdyby oczy nie znały łez. / J.V. Chevey
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 8:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj
jesli lekarz uwaza ze to toczen to on wie najlepiej
twoje wyniki nie sa złe ale sama wyniki to nie wszystko , ważne jest także samopoczucie
lekarz potrafi ogarnąc wszystko w całośc, i dobrać odpowiednie leczenie
wiec spokojnie , to on ma wiedziec co robic i jak wynika z tego co piszesz wie jak cię leczyć
zaufaj mu i nie szukaj zbytnio , zwyczajnie trafisz na rozne bzdury , nie zawsze prawdziwe ,ktore cię tylko nakręcą
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 9:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj pszczola.
zaufaj lekarzowi .
Życzę zdrówka Buziak
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
hatifnat
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 531
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 10:24 am    Temat postu: Re: witajcie Odpowiedz z cytatem

pszczola napisał:
No i słuchajcie, te ANA były ziarniste i homogenne, więc reumatolog zlecił badania i wyszło tak: DsDNA 16,9 IU/ml, ssDNA 13,0 U/ml , C-ANCA 2,1 U/ml , P-ANCA 0,2 U/ml.


dsDNA masz ewidentnie ujemne - każdy zdrowy człowiek może je mieć w ilości do 100 IU/ml
Wydaje mi się, że P-i C-ANCA też są ujemne - czyli jak u zdrowego człowieka. Nota bene P-ANCA i C-ANCA nie należą do przeciwciał przeciwjądrowych (ANA).
Norm dla ssDNA nie znam, ale ich ilość jest mała i jeśli są dodatnie, to zwykle w toczniu indukowanym lekami.

Jeśli miałaś w badaniu immunofluorescencyjnym świecenie ziarniste i homogenne, to nie wyszły Ci dodatnie przeciwciała Ro i La? Czy też lekarz ich nie zlecił? Ja mam ten typ świecenia z mianem 1: 10 000 dla tych przeciwciał (oraz dsDNA).
_________________
" Hatifnatowie wciąż gonią i gonią. Taki w nich niepokój (...) tylko chcą dotrzeć do horyzontu"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
pszczola
Junior
Junior


Dołączył: 23 Kwi 2012
Posty: 8

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 10:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No słuchajcie, przede wszystkim dzięki za odzew, czuję się troszku nawet zażenowana Rolling Eyes że poświęcacie mi czas.
Nie miałam badań Ro i Lo -cokolwiek by to znaczyło.
Miotam się powiem Wam, bo szperam i szperam, reumatolog mówi toczeń, te całe ssDNA i dsDna ujemne.... no nic nie wiem. Może chyba mam nadzieję że to nie toczeń.
A, słuchajcie, wiecie coś na temat jakiegoś programu z nowym lekiem eksperymentalnym???? (Moja reumatolog mówiła coś o tym, że fajnie by było się zdecydować itp) . Raczkuję w temacie tocznia, wybaczcie...
Wizytę mam dopiero 9 maja, do tego czasu na głowę chyba dostanę, bo chyba bardziej byłoby dla mnie przejrzyste i jasne gdyby te badania dsDNA wyszły pozytywne atu kicha. Może to jednak big pomyłka Very Happy
Mimo,że ona powiedziała toczeń, to chciałabym jeszcze raz żeby mi ktoś powiedział: tak to toczeń, i koniec moich spekulacji w głowie że może jednak nie.
Zapytam wprost: czy mając ANA 320, objawy jak opisałam wcześniej, ujemne ss i dsDNA mogę mieć tocznia czy nie, czy ten wynik wyklucza go czy też nie.... Oj, miotam się miotam.....
Ale fajnie że mogę gdzieś sobie to napisać....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
hatifnat
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 531
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 11:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pszczola napisał:
bo chyba bardziej byłoby dla mnie przejrzyste i jasne gdyby te badania dsDNA wyszły pozytywne atu kicha. Może to jednak big pomyłka Very Happy


Moje życie było jaśniejsze, gdy miałam dsDNA na poziomie 17 niż gdy mam ich >500 IU/ml.
I lepiej się czułam z diagnozą "to zespół Sjoegrena, nie spełniasz kryteriów tocznia".

A Ro i La są przeciwciałami przeciwjądrowymi (jednymi z wielu, które można oznaczyć w badaniu, które nazywa się ENA i które reumatolog mi rutynowo zleca), które są typowe przede wszystkim dla zespołu Sjoegrena i tocznia skórnego podostrego, ale też często występują w toczniu układowym a świecą ziarniście.


Stawianie diagnoz w chorobach tkanki łącznej zazwyczaj nie jest łatwe, gdyż każdy pacjent prezentuje sobą co innego i nie zawsze pozwala to na szybką i jednoznaczną diagnozę. Czasem potrzeba poczekać kilka lat, zanim ów toczeń czy inna choroba z autoagresji się rozwinie.
_________________
" Hatifnatowie wciąż gonią i gonią. Taki w nich niepokój (...) tylko chcą dotrzeć do horyzontu"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
pszczola
Junior
Junior


Dołączył: 23 Kwi 2012
Posty: 8

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie najpierw były dziwne problemy ze skórą, przeszło.Zaraz potem stawy i mięśnie, baardzo mocno.Wykluczono boreliozę, rzs i parę innych. Reumatolog kazała czekać -stanęłam z diagnozą fibromialgia rok temu , bo ANA było malutkie. No i objawy się nasilały i nasilały, schudłam i inne tam takie co już pisałam no i w kierunku tocznia jakby idzie. Pani reumatolog- super babka na marginesie-powiedziała że w sumie to dobrze że organizm się określił w którą stronę, bo takie czekanie co będzie i co się wykluje to głupie jest. (no tak się nie wyraziła ale sens podobny).
A słuchaj, jak miałaś te dsDNA 17 to już wiadomo było że masz tocznia?
Mnie generalnie źle nie jest. Stawy i kości i mięśnie bolą bardzo, zazwyczaj napadowo ale tramadol trochę zagłusza. Włosy jako tako mi się teraz trzymają . Do niedawna martwiło mnie ogromne zmęczenie. W pracy Embarassed zdarzało mi się przysnąć na 10 minut i to było nie do opanowania, po pracy to samo, a tu dzieci, chata do ogarnięcia, praca, no dobrze chociaż że facet zwany mężem wyrozumiały ale zmęczenie było takie jak bym na kopalni pól doby pracowała. Teraz jakby lepiej. Pobolewa mnie tu i tam, z lewej i z prawej ale tam kogo nie boli. Niemniej jednak, jestem przed czterdziestką parę lat i fajnie by było tak używać jeszcze życia a tu po pracy bach do wyrka do coś tam boli. No wkurzające to trochę. No - więc jeśli to toczeń jak twierdzi dok. to pewnie jescze nie chula po moim ciele zbytnio. Wyobrażam sobie, że z pewnością bywa gorzej i to bardzo. Nurtują mnie jednak cały czas te niskie ostanie wyniki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
hatifnat
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 531
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 12:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak miałam dsDNA 17, miałam stwierdzoną na wypisie "niezróżnicowaną chorobę tkanki łącznej, obserwacja w kierunku SLE". Gdy pojawiła się suchość oczu, napisali "Pierwotny zespół Sjoegrena".

W ciągu ostatniego roku pojawiły mi się dsDNA, wykryto je w lutym br., najpierw >800 IU/ml, po miesiącu brania sterydów(z powodu bólu stawów i nawrotu pokrzywki naczyniowej) zmniejszyły się do 517 (i tak dużo za dużo).
Tym samym ich pojawienie się oznacza spełnienie czwartego, brakującego do tej pory kryterium w mojej diagnozie dla SLE.
Mam zapalenie stawów bez zmian w RTG, leukopenię z limfopenią, ANA +++ (1: 10 000) i dsDNA +++. Jednego roku dziwnie reagowałam na słońce, ale w próbach świetlnych (MDR) nic nie wyszło.
Do tego mnóstwo innych nieprawidłowości, nieznajdujących się w kryteriach ACR, ale występujących w SLE (jak obniżone składowe C3 i C4 dopełniacza, hipergammaglobulinemia).
_________________
" Hatifnatowie wciąż gonią i gonią. Taki w nich niepokój (...) tylko chcą dotrzeć do horyzontu"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 12:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pszczola witaj Smile
U mnie jest tak, że po pierwsze motyl na twarzy pojawił mi się kilka razy i to na początku a później już nie, więc cały czas nie towarzyszy. A co do wyników czasem wszystkie mogą być dodatnie a czasem wszystkie ujemne. Swego czasu miałam raz tak raz tak. Toczeń potrafi się ,,schować" nawet na kilka lat i nic na niego nie wskazuje oprócz wcześniejszej diagnozy, a że jest chorobą zaleczalną jedynie, to tak właśnie bywa.
_________________
Szczęście nie jest dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla siebie samego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pszczola
Junior
Junior


Dołączył: 23 Kwi 2012
Posty: 8

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 12:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No zobaczę co na to mój reumatolog. Jak się uprzeć, to też mi brakuje właśnie tylko tego,,czwartego,, np. dsDNA. A w sumie to chyba wolałabym żeby już tak na 100%. Jak walczyć, to niech to chociaż będzie nazwane, mam konkretnego wroga, nazwanego to tak jakby problem był w połowie rozwiązany. No chyba że się mylę. Czasem tak myślę a czasem nie. hmmm.
Cieszę się że tu trafiłam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pszczola
pewnie, że lepiej wiedzieć z czym się walczy czy też inaczej z czym się będzie żyło. Najgorsze są niewiadome. Jak widać u Ciebie chociaż już jakiś kierunek jest obrany, więc już do przodu. Ważne żeby wiedzieć. Trzymam kciuki za poprawną diagnozę. Pozdrawiam
_________________
Szczęście nie jest dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla siebie samego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Pluskotka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 1983

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 2:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

(usunięte)
_________________
"Przyzwyczajenie do ironii psuje charakter."


Ostatnio zmieniony przez Pluskotka dnia Sro Lis 20, 2013 4:28 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group