Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ślinianki
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
barbara444
Senior
Senior


Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 79
Skąd: lublin

PostWysłany: Sro Lut 02, 2011 7:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Smile
czy moglibyscie mi powiedziec ,ile trwa scyntografia slinianek ,,,
albo pokierwowac gdzie ktos opisuje to badanie ?,,,
Bylabym bardzo wdzieczna ,jestem zapisana na to badanie
,i nie bardzo wiem czego sie spodziewac ?
zycze wszystkim zdrowia basia Wink
_________________
Uśmiech !
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Sro Lut 02, 2011 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj Basiu Smile

proszę,masz tu namiar na pracownię i opis badania:

http://www.5wszk.com.pl/nucmed/kliniczna_slinianki.htm
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
barbara444
Senior
Senior


Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 79
Skąd: lublin

PostWysłany: Sro Lut 02, 2011 8:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smile Dziekuje bardzo ,,
to chyba znaczy ,ze badanie troche trwa ,
,i bede musiala sobie wziasc urlop ,,
_________________
Uśmiech !
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Michal_1982
Junior
Junior


Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 3
Skąd: Pałuki, kuj-pom

PostWysłany: Pon Lut 21, 2011 11:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi się nagle powiększyły podrzuchwowe, nikt nie wiedział czemu i jak to leczyć, wycieli jedną i stwierdzono Mikulicza. Kuracja 2-3- miesiączna Arechin`em nie pomogła więc wycieli drugą a tu w biobsji wyszło ostre zapalenie a nie Mikulicz.
Lekarze partacze.
Sprawa ucichła na parę lat.
A teraz zdiagnozowano SLE, ze śliną i łzami nie mam kłopotu, jakoś ciągne do przodu....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Pon Lut 21, 2011 11:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
stwierdzono Mikulicza


a co to w ogóle jest ? bo ja np. nie wiem Wink
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
hatifnat
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 531
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Lut 21, 2011 6:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Margaret74 napisał:
Cytat:
stwierdzono Mikulicza


a co to w ogóle jest ? bo ja np. nie wiem Wink


To samo, co zespół Sjoegrena.
Choroba Mikulicza.

Michal_1982 napisał:
Mi się nagle powiększyły podrzuchwowe, nikt nie wiedział czemu i jak to leczyć, wycieli jedną i stwierdzono Mikulicza. Kuracja 2-3- miesiączna Arechin`em nie pomogła więc wycieli drugą a tu w biobsji wyszło ostre zapalenie a nie Mikulicz.
Lekarze partacze.
Sprawa ucichła na parę lat.
A teraz zdiagnozowano SLE, ze śliną i łzami nie mam kłopotu, jakoś ciągne do przodu....


Nie polecam określać lekarzy partaczami, gdyż jeśli wynik hist-patu brzmiał "choroba Mikulicza" to najwyraźniej tak to pod mikroskopem wyglądało.
A niewykluczone, że w drugiej śliniance po pewnych czasie mogło rozwinąć się zapalenie ostre ( może zaostrzenie poprzedniego przewlekłego?).
Poza tym lekarz kliniczny otrzymuje wynik biopsji od patologa.
Patolog mógł źle rozpoznać, jednak też nie należy surowo oceniać tej grupy, gdyż nie zawsze na podstawie obrazu patomorfologicznego da się ocenić, co właściwie się widzi.

Przy SLE mogłeś mieć wtórny do SLE zespół Sjoegrena. A brak śliny czy łez nie pojawi się od razu. Na długo wcześniej można doznać "laboratoryjnego" i "histopatologicznego" zapalenia ślinianek.
_________________
" Hatifnatowie wciąż gonią i gonią. Taki w nich niepokój (...) tylko chcą dotrzeć do horyzontu"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Michal_1982
Junior
Junior


Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 3
Skąd: Pałuki, kuj-pom

PostWysłany: Czw Lut 24, 2011 7:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobra, może partacze to złe określenie w tym przypadku, ale to różne opinie tych samych lekarzy.
Dodam jeszcze za zanim na oddział trafiłem miałem robioną biopsję w przychodni i tam stwierdzono cyt
OBRAZ WYMAZU ODPOWIADA ORAZROWI NORMALNEJ TKANKI
potem po wyciąciu jednej swierdzono Mikulicza a po wycięciu drugiej zapalenie
Może to normalne, że nie da się w pełni potwierdzić diagnozy badaniem histopatologicznym ale z mojego punktu widzenia coś tu nie gra,
Mniejsza z tym, mam normalne pozostale ślinianki, łzy mi lecą normalnie, czasem aż za mocno. SLE na razie nie jest tak złośliwy i dokuczliwy, zawsze może być gożej,
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mgła
Super senior
Super senior


Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 81
Skąd: Trójmiasto

PostWysłany: Sro Mar 23, 2011 11:25 pm    Temat postu: Czas rozwiąże problem.. Odpowiedz z cytatem

Te wyniki to "tylko" wyniki, niestety. W chorobach autoimmunologicznych obraz histopatologiczny może być prawidłowy, wskazywać na zapalenie lub ściślej na rozpoznanie. Tak to już niestety jest. Na początku choroby objawy mogą być niejednoznaczne, czasem muszą minąć lata, aby diagnoza została potwierdzona, a pacjent się męczy z wieloma przykrymi objawami. Życzę Ci, żeby jak najprędzej udało się opanować chorobę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kina
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 548
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Sro Lis 28, 2012 4:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W weekend dopadło mnie zapalenie lewej ślinianiki. W sobotę obudziłam się i miałam spuchnięte pół twarzy masakrycznie. Pojechałam na ostry dyżur laryngologiczny bo trochę się wystraszyłam. Dostałam antybiotyk profilaktycznie żeby ta ślinianka nie zaropiała bo wtedy mogłoby być ostro!!
Przez 3 dni łupałam olbrzymie dawki diklofenaku i ketoprofenu domięśniowo i doustnie i odpuściło!! Niestety efekt przemęczenia daje się we znaki bo nerki też się już buntują!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewelina266
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 2800

PostWysłany: Sro Lis 28, 2012 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiedzcie mi proszę jak objawia się zapalenie ślinianek? Gdzie dokładnie pojawia się opuchlizna? Pytam, ponieważ moja Tysia dość często ma spuchniętą jedną stronę twarzy tak na wysokości szczęki. Pediatra nie wie co to i dlaczego. Raz stwierdziła tylko, ze na świnkę to nie wygląda.
_________________
Zbieram siły do walki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kina
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 548
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Sro Lis 28, 2012 6:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja miałam spuchnięte za uchem aż do początku szczęki. W dotyku była to takie ciastowate, trochę bolesne. Nieciekawe było uczucie napiętej skóry-wrażenie jakby twarz miała zaraz eksplodować. Laryngolog wykluczyła u mnie etiologię wirusową ze względu na brak ogólnych objawów charakterystycznych dla infekcji, jak i cała reszta jamy ustnej i gardło, krtań bez zmian.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mel-ania
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Mar 2011
Posty: 776

PostWysłany: Sro Lis 28, 2012 7:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kina, kochana, jeszcze dwa dni zdaje się, prawda? Dasz radę oczywiście, tylko, Kurczaku, czy Twój organizm da radę, to jest pytanie Question Truizmem byłoby mówić Ci, relaksuj się, kiedy tylko możesz, tzn. choćby ucz się na leżąco, kładź się wcześnie spać itp. A jednak warto, by Ci ten truizm przypomnieć, co niniejszym czynię. Natomiast od nowego miesiąca (mimo nawału zajęć) obowiązkowo jeszcze więcej więcej leżenia, jeszcze więcej spania i miejmy nadzieję, że dolegliwości się wyciszą, a później zasną i o nich zapomnisz.
Nie daj się Exclamation
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mgła
Super senior
Super senior


Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 81
Skąd: Trójmiasto

PostWysłany: Nie Lut 17, 2013 11:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapalenie ślinianek pojawia się częściej, jeśli nie bierzesz sterydów, i jak jesteś zmęczona.
A więc do łóżka !!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
migaweczka
Junior
Junior


Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 23
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lut 22, 2013 12:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja w swojej 4-letniej historii toczniowej bardzo często mam zapalenie dużych ślinianek, najczęściej właśnie przy przemęczeniu. Na początku myślałam, że to węzły chłonne. Towarzyszy temu zawsze uczucie suchości w ustach. Po zwiększeniu dawki sterydów w przeciągu paru dni ból, opuchlizna i suchość mijają.

Miałam usg ślinianek- powiększone, stan zapalny.
Biopsja w kierunku Sjogrena nic nie wykazała.
_________________
Jesteś kimś, ponieważ jesteś sobą.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
moni
Junior
Junior


Dołączył: 18 Lip 2014
Posty: 10

PostWysłany: Sob Lip 19, 2014 12:00 am    Temat postu: ostrzykiwanie sterydem Odpowiedz z cytatem

dzień dobry wieczór

mi na sjogrenowe ślinianki zaproponowano ostatnio ostrzykiwanie sterydem (wprowadzają go do przewodów ślinowych). pomogło na niecałe 2 tyg.
W Poznaniu na Przybyszewskiego planują ponoć program badawczy na ten temat (chociaż u naszych zachodnich sąsiadów to już podobno dłuższa praktyka).
Lekarka, która mi wykonywała ten zabieg, mówiła, że ma kilka takich osób pod swoją opieką i efekty są bardzo różne, ale zawsze pomaga - tyle, że jednemu na chwilę, a innemu na długo Wink
_________________
m.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group