Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ri
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 16, 17, 18  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
alva_alva
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Lip 2013
Posty: 312

PostWysłany: Czw Lis 06, 2014 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aisha napisał:
Hej:)
Zapalenie naczyń np. OUN (vasculitis) można z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać za pomocą MR głowy.
pozdrawiam
Smile


MR głowy nie wykaże zapalenia małych naczyń.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Aisha
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 04 Lis 2009
Posty: 104

PostWysłany: Czw Lis 06, 2014 6:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ri, ja mam niezróżnicowaną i piszą mi tylko M35.
alva, wykaże, piszę z własnego doświadczenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alva_alva
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Lip 2013
Posty: 312

PostWysłany: Czw Lis 06, 2014 6:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aisha napisał:
Ri, ja mam niezróżnicowaną i piszą mi tylko M35.
alva, wykaże, piszę z własnego doświadczenia.


Małe naczynia nie są do zdiagnozowania przez rezonans z kontrastem. Jeśli MR wykazał ci zapalenie naczyń mózgu to albo to były naczynia średniego albo dużego kalibru. Małe naczynia są nie do wykazania w MR, tylko biopsja. To badanie ma w tym zakresie ograniczone możliwości, w zasadzie żadnych nie ma, jeśli chodzi o naczynia małego kalibru. Dużo dokładniejsza jeśli chodzi o naczynia jest już angio TK, ale nie zwykły rezonans, a i angio TK także małych naczyń nie wykaże. To są naczynia tak mikroskopijne jak np. naczynia w ślimaku, w uchu albo w skórze, a nie żyły, którymi płynie kontrast. Wszelka literatura mówi o biopsji mózgu w celu poszukiwań zapalenia małych naczyń , a i biopsja nie do końca może je wykluczyć, gdyż tego typu zapalenie bywa odcinkowe. Trzeba jeszcze w nie trafić pobierając materiał. To nie są naczynia, którymi płynie kontrast. Stąd nawet na tym forum wiele osób ma różne objawy neurologiczne, ale MR głowy ma w porządku. Czemu? Bo MR nie uwidacznia właśnie zapalenia naczyń najmniejszego kalibru. MR bez zmian nie wyklucza tego typu właśnie zapalenia.


Ostatnio zmieniony przez alva_alva dnia Czw Lis 06, 2014 6:45 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Aisha
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 04 Lis 2009
Posty: 104

PostWysłany: Czw Lis 06, 2014 6:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alva, powtarzam stwierdzenia lekarza, nie czerpię wiedzy z literatury.
Ri, masz pm.


Ostatnio zmieniony przez Aisha dnia Czw Lis 06, 2014 8:33 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alva_alva
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Lip 2013
Posty: 312

PostWysłany: Czw Lis 06, 2014 6:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja w sumie też powtarzam co powiedział mi lekarz i co doczytałam juz potem sama w literaturze, gdyż ja pewnego dnia wstałam rano głucha prawie na jedno ucho na skutek uszkodzenia właśnie naczyń małego kalibru. Ciągle mam szumy , piski i "miałki " w głowie, niestety nie do usunięcia już. Mam zmiany w rezonansie, ale to raczej nie one odpowiadają za te męczące objawy, które są 24 godziny na dobę, tylko właśnie pouszkadzane naczynia małego kalibru.
Jak masz np. zapalenie naczyń skóry, towarzyszące toczniowi, to to jest właśnie min. zapalenie naczyń małego kalibru. To są tak mikroskopijne naczynka, że nie jest możliwe wypatrzenie ich na płycie z rezonansu. Kontrast ich nie wypełni, bo kontrast płynie żyłami i tętnicami. Do naczyń małego kalibru ylko badanie histopatologiczne. W rezonansie masz opisane zmiany wielkości kilka milimetrów albo centymetrów, a małe naczynia i ich ściany są mniejsze niż milimetr. Na zdjęciu z rezonansu takiego naczynia nie zobaczysz.
Co Ci konkretnie wykazał rezonans, co mogłoby być związane z naczyniami małego kalibru? Ciekawa jestem tematu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Aisha
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 04 Lis 2009
Posty: 104

PostWysłany: Czw Lis 06, 2014 7:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alva, odsyłam do lekarzy z oddz. ch. wewn. i autoimmunologicznych w Katowicach. Ja się nie szpikuję literaturą, zresztą temat nie pasjonuje mnie tak, jak ciebie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Lis 06, 2014 7:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alva zwracam Ci uwagę po raz kolejny - Nie jesteś autorytetem ani w tej chorobie ( zbyt krótki staż) ani nie jesteś lekarzem -reumatologiem, neurologiem , endokrynologiem czy gastrologiem.To że czytasz To Ci się chwali, ale uwazaj z tonem wypowiedzi , podwazaniem opinii lekarzy czy chorych.
Lekarza od Ciebie odroznia jedno - pokora - Ty jej nie masz.
znowu zaczynasz robić to samo- stawiasz diagnozy , uczysz innych , bo Ty wiesz najlepiej - przyjmij do wiadomości że nie wiesz wszystkiego .
Nie bedę Ci po raz kolejny zwrać uwagi- - po prostu waż słowa.
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alva_alva
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Lip 2013
Posty: 312

PostWysłany: Czw Lis 06, 2014 8:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale jakie stawianie diagnozy? Jaką diagnozę stawiam i niby komu?

Dyskutujemy o tym czy rezonans głowy może wykazać/wykluczyć zapalenia naczyń małego kalibru czy też nie może, bo autorka wątku, jak byś nie zauważyła, zapytała o sposoby wykluczania zapalenia naczyń.
Masz coś do powiedzenia w temacie sposobów wykluczania zapalenia naczyń drobnego kalibru w mózgu? Na pewno chętnie nie tylko ja poczytam jakie masz w tym zakresie doświadczenia.

Grzeczniej proszę - /m


Ostatnio zmieniony przez alva_alva dnia Czw Lis 06, 2014 8:33 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ri
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 251

PostWysłany: Czw Lis 06, 2014 8:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ekhm... Dopsz... To może ostudźmy emocje? Złość urodzie szkodzi Wink
A tak serio, to nikt z nas tutaj chyba nie jest lekarzem i nie liczę na wykład jak z sympozjum naukowego. Zależało mi na łopatologicznym wyjaśnieniu, nic więcej.
Kto ma ochotę się kłócić to polecam włączyć dobry film lub poćwiczyć, by pozbyć się złej energii. Kto chce pomóc lub zainteresowany jak mi się kula to zapraszam Smile
Czy jako, że to mój wątek to mam prawo wprowadzić zakaz kłótni? A jak nie mam to i tak wprowadzam! Agitacja
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alva_alva
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Lip 2013
Posty: 312

PostWysłany: Czw Lis 06, 2014 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ri napisał:
Smile
Czy jako, że to mój wątek to mam prawo wprowadzić zakaz kłótni? A jak nie mam to i tak wprowadzam! Agitacja


Ależ oczywiście. Do kłótni chyba daleko. Nie ustaliliśmy jednoznacznego rozpoznania tematu , ale trochę zdań wymieniliśmy i niech tak zostanie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Lis 06, 2014 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Droga alvo - otoż ja zwracam Ci uwagę a nie wdaję się w dyskusję na temat diagnozowania czegokolwiek , przynajmniej na razie i nie w tym wątku
Mam do tego prawo , bo nie tylko mnie się nie podobają Twoje autorytatywne wypowiedzi - proszę trochę szacunku dla kazdego , kto z Tobą dyskutuje .

Ri przepraszam ze akurat w Twoim wątku .
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal


Ostatnio zmieniony przez Monika B dnia Pią Lis 07, 2014 6:42 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
renia79
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 2519
Skąd: wszechświat

PostWysłany: Czw Lis 06, 2014 8:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja tylko dodam że mamy 2 lekarzy Laughing Laughing Laughing , a ostatnio dołaczyła pani od psychiatrii, więc też medycyna Very Happy

jak coś pokiełbasiłam z tą psychiatrią, to przepraszam, ale ostatnio mózg mi wolniej pracuje
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ri
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 251

PostWysłany: Pią Lis 07, 2014 5:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moniko, rozumiem. Mi też ciśnienie skoczyło.

Reniu, gapa ze mnie Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bratek
Kadet
Kadet


Dołączył: 02 Lis 2014
Posty: 47

PostWysłany: Pią Lis 07, 2014 7:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Reniu!
Jeśli chodziło Ci o mnie, to ja niestety (albo na szczęście Wink ) NIE jestem lekarzem. Jestem psychologiem i pracuję w zespołach diagnozujących zaburzenia psychiczne i neurologiczne u dzieci. Więc jak rozumiesz to całkiem inna bajka.... Choć pozwala mi na poznanie (często nawet bardziej dogłębne niż życzyłabym sobie), prawidłowości rządzących diagnozą, jako taką...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
renia79
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 2519
Skąd: wszechświat

PostWysłany: Pią Lis 07, 2014 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bratku chodziło mi o Ciebie, tak myślałam że coś mi migłoWink i dzwoni, ale dogłębnie nie zapamietałam Laughing Laughing Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 16, 17, 18  Następny
Strona 7 z 18

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group