Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Powitanie
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
malina1985
Junior
Junior


Dołączył: 21 Lut 2015
Posty: 12

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 11:40 am    Temat postu: Powitanie Odpowiedz z cytatem

Witam Wszystkich Serdecznie,

Jestem tutaj nowa, chociaż już od dawna planowałam się tu zalogować.

Od dzieciństwa choruję na bielactwo, od dwoch lat na RZS(idealnie wyszedł w badaniach), mam również autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Jak to wymieniłam to stwierdziłam, że zabrzmialo strasznie... A w sumie na szczęście nie jest tak źle:)

Niedługo będę mieć 30stkę. Cały czas pracuję, żyję normalnie i na szczęście jedynymi chwilami, ktore przypominają mi o chorobach to wizyty kontrolne u lekarzy i wtorek- dzień stracony, bo biorę wtedy Methotrexat. Czasami poćmi mnie w stawach, ale to do zniesienia...

Zalogowałam się tutaj gdyż mój lekarz reumatolog ostatnio zlecił mi zrobienie przeciwciał ANA1. W związku z tym, iż półtora roku temu na wakacjach na szyi wyskoczyło mi uczulenie na słońce. W zeszlym roku też jakoś moja skora zareagowała gwałtownie (niby filtr 30stka/50, a spiekłam się na raka, chociaż słońce było palące i moje znajome też miały ten problem),stwierdził, żebym na wszelki wypadek sobie porobiła te badania. Niby MTX też może być przyczyną fotoalergii, ale.... I powiem Wam, że trochę się obawiam (musiałam już wykluczyć m.in. celiakię, niedoczynność kory nadnercy), że coś mi jeszcze wyskoczy.
Dlatego tak szukam informacji dotyczących tocznia- z tego co wyczytałam, ta reakcja skórna jest nieco inna niż w moim przypadku... Ja mialam typową, swędzącą "pokrzywkę" na szyi, która zniknęła w kilka dni, czasami mi się zdarzało coś takiego we wczesniejszych latach na szyi lub dekolcie po większej ekspozycji na słońce.
Ciekawa jestem czy są tu osoby z zespołem nakładania i jak to się u nich objawiało...?

Pozdrawiam serdecznie,
K.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam cieplutko na forum. Very Happy

No i musze Cie rozczarować..... Wink Nie jestes wyjatkiem i zespol nakładania, wspolne wystepowanie chorob auto, jest na porządku dziennym. Laughing Oj duzo nas, duzo... Smile
Poczytaj troszke forum, szczegolnie "pierwsze kroki" a dowiesz jak to u kogo wyglądało. Schematow brak bo kazdy inaczej osiaga "cel". Wink

Pozdrawiam cieplutko, no i zeby nigdy gorzej nie bylo! Very Happy
Zapraszamy rowniez na luzne pogaduchy do "rozmow niekontrolowanych" oraz zachecam do zapoznania sie z naszym regulaminem. Smile
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
vajolet
Junior
Junior


Dołączył: 20 Lut 2015
Posty: 23

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 1:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Very Happy

U mnie łysienie plackowate od dziecka i teraz zdiagnozowany toczeń.

U mnie przeważnie występują takie duże krosty na rękach ,na dekoldzie takie mniejsze ,ale jest ich więcej ,a ostatniego lata na słońcu było mi słabo i koło południa musiałam zwijać się z plaży.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
malina1985
Junior
Junior


Dołączył: 21 Lut 2015
Posty: 12

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 3:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hejka,
Dzięki za odpowiedzi. No ja na wynik ANA1 jeszcze chwilę poczekam. Mam nadzieję, że będzie w nie tak wysokim mianie (podobno przy RZS występuje 1:160 lub nawet 320) i nie będę mieć czwartej z kolei przypadłości:)
Ja te 1,5 roku temu temu mialam coś takiego jak na załączonym obrazku. I czasami po dłuższym opalaniu mi się to zdarzało. Zazwyczaj samo znika.

[url] http://www.siewie.pl/zdjecia/alergia-na-slonce.jpg

A ogolnie nie mam jakiegoś zlego samopoczucia po wystawieniu na slońce. Wpływa na mnie raczej pozytywnie niż negatywnie.
[/url]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 3:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do slonca to nie tak, ze nam nie pasuje. Cool
Chodzi o to, ze moze atywowac chorobe, priwadzic do zaistrzenia, nasilic powazne objawy, ktorych nie widac golym okiem. Wink

Polecam watek przejrzenie watku o sloncu i promieniach uv w poradach i doswiadczeniach.

A co do miana, to 320 rowniez nie jest wysokie a przy rzs wystepuje również to wysokie, liczone w tysiącach. Wink To nie ilosc ich wystepowania swiadczy o danej chorobie a typ ich swiecenia w polaczeniu z objawami...
O przeciwcialach tez u nas duzo... poczytaj. Smile
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
malina1985
Junior
Junior


Dołączył: 21 Lut 2015
Posty: 12

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 6:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuję za odpowiedź.

Właśnie już trochę przeglądalam te wątki.
Wczoraj rozmawialam o tych przeciwciałach z moim lekarzem- własnie powiedział, że duże prawdopodobieństwo, że będę je mieć. tylko, że jeszcze dużo zależy m.in. od miana tych przeciwciał.
Tylko zmartwiłam się, bo kazał mi zrobić, tak jak pisałam w innym wątku, ANA1, a te podobno są określane tylko dodatni/ujemny w tym teście przesiewowym. A chciałabym już mieć kompleksowo te wyniki, bo jutro mam zamiar się udać na pobranie krwi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj

Cytat:
pozytywny wynik ANA jest obecny także w:

1. innych chorobach tkanki łącznej:
* skleroderma
* Syndrom Sjogrena
* rzs
2. u osób zażywających leki zawierające:
* procainamide
* hydralazine
* isoniazid
* chlorpromazine
* amizepin,acebutolol,sulffonamidy
3. wirusowe:
* HCV
* mononukleoza
* trąd
* malaria
4. choroby skóry:
* łuszczyca
* pęcherzyca
* liszaj płaski
5. choroby płuc: pierwotne nadciśnienie płucne, azbestoza, idiopatyczne
zwłóknienie płuc
6. choroby wątroby: pierwotna marskość żółciowa, poalkoholowe zap.
7. choroby krwi: niedokrwistość autoimmunohemolityczna, samoistna
plamica małopłytkowa
8. inne choroby autoimmunologiczne:
* cukrzyca1
* zapalne choroby jelit: CU, L-C
* zapalenia tarczycy: Gravesa-Basedowa, Hashimoto
* stwardnienie rozsiane
9. nowotwory: chłoniaki, białaczki, guzy lite-nerek, płuc, jajnika,
czerniak
10. 30-40 % krewnych pierwszego stopnia ludzi chorych na tocznia
(rodzeństwo, rodzice i dzieci).
11. 5% zdrowych: kobiety, ciąża, po przeszczepach


Słabo pozytywny wynik ANA
Wynik może być słabo pozytywny nawet u około 20 % zdrowych ludzi. U niewielu z nich rozwiną się objawy tocznia, ale większość nigdy nie zachoruje. Szanse na pozytywny wynik ANA rosną wraz z wiekiem.


jak widzisz sama powinnaś miec ten wynik poztywny chociażby z powodu i RZS i chorej tarczycy.
szczegółowe robienie ANA 2 i ANA3 ma sens jesli szuka się czegoś jeszcze .
Chociaż gdyby u Ciebie nawet wyszły wszystkie dodatnie i miałabyś w gratisie jeszcze np toczen. to leczenie jest w sumie praktycznie podobne- sterydy + immunosupresant
Jesli nie masz na skierowaniu zleconych ANA2 i ANA3 to będziesz musiała za nie zapłacić - koszt jest spory.
Nie wiem czy ja bym robiła te dodatkowe badania skoro czujesz się w miarę dobrze . Leczenie pomaga - po co szukać więcej ?

pozdrawiam serdecznie
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
malina1985
Junior
Junior


Dołączył: 21 Lut 2015
Posty: 12

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 7:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym chętnie nie robiła, bo nie lubię szukać innych schorzeń- to stresujące-już przerabialam badania na celiakię i nadnercza, nawet na SM...:-/ Ale lekarz mi to zalecił w związku z tymi reakcjami alergicznymi na słońce...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ankanow62
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Lut 2012
Posty: 2773
Skąd: RP

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 7:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monika ma racje malina,ten wynik jaki by nie byl nie wniesie wiele,leczenie jest podobne lub takie same....lekarz dal ci skierowanie? to ten sam lekarz ktory powiedzial ze wielle zalezy od wysokosci ANA?
_________________
Animus aeger semper errat
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Łukasz F.
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 3438
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 7:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj.

O ile dobrze wnioskuję, sytuacja jest opanowana. Trzymam więc kciuki, aby tak było jak najdłużej.

Jeśli chodzi o MTX, sam miałem problem: nawet nie tyle w dzień przyjmowania, co dzień po (coś na kształt kaca). Doskonale więc rozumiem dyskomfort i trzymam kciuki również za to, abyś jak najszybciej mogła go odstawić.
_________________
Jestem spokojnym, skromnym i dobrym człowiekiem.
Po prostu nie każdy zasługuje na to, by mnie takiego oglądać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesli lekarz szuka np tocznia- bo to się nasuwa w związku z reakcją na słonce- to jest stanowczo za mało do diagnozy.
dodatnie przeciwciała to tylko 1 z wielu kryteriów żeby mozna pomyslec o innej diagnozie dodatkowo.
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 8:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Malina witaj na Forum Smile

co do uczulenia na słońce - postaw na filtry apteczne +50
unikaj też przebywania na słońcu
noś coś na głowę, chroń oczy

Może być też tak, że alergia nie jest powiązana z niczym. Czasem tak bywa.
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
malina1985
Junior
Junior


Dołączył: 21 Lut 2015
Posty: 12

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 10:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję Kochani za odpowiedzi.

Tak, lten lekarz, który mnie prowadzi, zalecił mi badania. Z resztą to trzeci reumatolog do którego poszłam z wynikami i diagnozą wstępną RZS. Dzięki Niemu opanowałam chorobę niemal na początku. Jest mocno zapobiegawczy, być może stąd te badania... Nie wiem.
Ale powiem Wam, że jak słyszę o jakichś kolejnych badaniach to od razu stres mnie dopada... Za dużo tego przez ostatnie dwa lata.
Na następne wakacje- bo to głównie po długiej ekspozycji na slońce- jak jestem gdzieś w "ciepłych krajach" dopada mnie to uczulenie- wezmę tą apteczną 50tkę.
Na MTX i mdłości pomógł mi ostropest- a przechodziłam już i refluks, i zapalenie żołądka. I powiem Wam, że "odpukać"- najlepiej się to sprawdza. Polecam spróbować.
Brana przez chwilę cyklosporyna powodowała u mnie takie dolegliwości, że już wolę mdłości niż to co mi się działo z organizmem... Arechin średnio pomagał.
Aczkolwiek żyję w miarę dobrze- nie mogę poszaleć na imprezach bo alkohol niewskazany, w malutkich ilościach;), po sterydach miałam problemy z cerą, ale jakoś powoli wraca to do normy.
Trochę czasami jestem zmęczona tym wszystkim, czekam aż coś się zmieni w leczeniu tych naszych chorób, ale też widzę ludzi z SM czy innymi świństwami i stwierdzam, że naprawdę nie mam na co narzekać...Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Pon Lut 23, 2015 10:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze i lekarz zapobiegawczy ale akurat to badanie, ktore zlecil nic nie pomoze, nic nie wyjasni. Confused
Nie rozumiem tez strachu przed badaniem, czy ana, ana2, ana3...to zwylke badanie krwi. Wink
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
malina1985
Junior
Junior


Dołączył: 21 Lut 2015
Posty: 12

PostWysłany: Pon Lut 23, 2015 8:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Strach jest z dwóch powodów- że znowu coś wyjdzie-ciągle cośSmile

I odkąd choruję nie cierpię pobierania krwi. Mam niezbyt dobre żyły i męczą mnie przy tym pielęgniarki okropnie:(
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group