Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nerwówka po wynikach i przed drugimi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dorkadoda1
Junior
Junior


Dołączył: 20 Lis 2016
Posty: 2

PostWysłany: Nie Lis 20, 2016 3:03 pm    Temat postu: Nerwówka po wynikach i przed drugimi Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich Smile

To mój pierwszy post, więc przepraszam za ewentualne błędy Smile

Moje problemy zaczęły się około roku temu, gdy zauważyłam powiększone węzły chłonne w okolicach szyi. Lekarz rodzinny zlecił badania i nawet wizyta w szpital zakaźnym, jednak nic nie zostało wykryte, poza przebytą mononukleozą. W między czasie pojawiły się lekkie rumieńce na policzkach, niepełny motyl - nos nie jest czerwony. Ten sam lekarz rodzinny stwierdził jednak, że tym razem może mnie skierować do psychiatry :/ Z mężem stwierdziliśmy, że tak już musi być i że jest to normalny stan. Pół roku później, w lipcu tego roku zaczęły mi wypadać włosy.

W związku z tym, zgłosiłam się do trychnologa, który zbadał mi skórę głowy. Podczas badań nic nie wykryto, jednak lekarz na wszelki wypadek zlecił badanie ANA, anty TPO, anty TG, ACTH, Prolaktyna oraz Kortyzol. No i tutaj zaczynają się schody, bo wszystkie badania oprócz ANA wyszły w normie. ANA wyszło dodatnie:

"(...) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych o typie świecenie ziarnistym w mianie 1:320 oraz nuclear dots w mianie 1:640"

Wyniki otrzymałam w piątek. Skonsultowałam je z trychnologiem i kazał wykonać ANA2 oraz ANA3. Od tego czasu cały czas jestem kłębkiem nerwów. Wiedziałam już wcześniej, że dodatnie ANA może oznaczać tocznia, którego boję się jak ognia. Napiszcie mi, czy w przypadku ANA, gdy nuclear dots jest większe, to oznacza tocznia, czy może wskazywać na inną chorobę?
Co oznacza nuclear dots? Nie mogę nigdzie znaleźć informacji o tym :/

Dzięki serdeczne za ewentualną pomoc Smile


Ostatnio zmieniony przez dorkadoda1 dnia Czw Lis 24, 2016 9:13 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Lis 20, 2016 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj

tu masz na temat ANA
Cytat:
Jednakże, pozytywny wynik ANA, sam w sobie, nie dowodzi występowanie tocznia, ponieważ przeciwciała te obecne są także w:

1. innych chorobach tkanki łącznej:
* skleroderma
* Syndrom Sjogrena
* rzs
2. u osób zażywających leki zawierające:
* procainamide
* hydralazine
* isoniazid
* chlorpromazine
* amizepin,acebutolol,sulffonamidy
3. wirusowe:
* HCV
* mononukleoza
* trąd
* malaria
4. choroby skóry:
* łuszczyca
* pęcherzyca
* liszaj płaski
5. choroby płuc: pierwotne nadciśnienie płucne, azbestoza, idiopatyczne
zwłóknienie płuc
6. choroby wątroby: pierwotna marskość żółciowa, poalkoholowe zap.
7. choroby krwi: niedokrwistość autoimmunohemolityczna, samoistna
plamica małopłytkowa
8. inne choroby autoimmunologiczne:
* cukrzyca1
* zapalne choroby jelit: CU, L-C
* zapalenia tarczycy: Gravesa-Basedowa, Hashimoto
* stwardnienie rozsiane
9. nowotwory: chłoniaki, białaczki, guzy lite-nerek, płuc, jajnika,
czerniak
10. 30-40 % krewnych pierwszego stopnia ludzi chorych na tocznia
(rodzeństwo, rodzice i dzieci).
11. 5% zdrowych: kobiety, ciąża, po przeszczepach

dlaczego akurat tocznia boisz się jak ognia ?
są przecież dużo gorsze choroby ..

Jeszcze jedno , toczeń to nie wyrok , to tylko przewlekła choroba , da się z tym żyć . My żyjemy.
No o najważniejsze , diagnoza toczeń nie padnie tylko dlatego że masz dodatnie ANA. ANA to tylko jeden z wielu kryteriów , ktore trzeba spełnić żeby móc myśleć o tej chorobie .
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dorkadoda1
Junior
Junior


Dołączył: 20 Lis 2016
Posty: 2

PostWysłany: Nie Lis 20, 2016 7:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowedź Smile


[quote] dlaczego akurat tocznia boisz się jak ognia ? [/quote]

Ze względu na to co o nim czytam w internecie. Dodatkowo moja szwagierka jakiś czas temu mówiła, że może być toczeń, a że lekarze trochę to olewali to ten lęk we mnie narastał.

Przepraszam za takie sformułowanie - to chyba z nerwów Wink Właśnie dzięki temu co czytam tutaj, trochę lepiej się czuję. Widzę, że wiele osób daje sobie radę Smile

A czy orientujecie się co może oznaczać podwyższone nuclear dots? Czy jest to stan wskazujący na jakąś chorobę?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Pią Lis 25, 2016 12:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam cieplutko na forum. Smile

Mysle, ze wyniki najlepiej zinerpretuje lekarz.
Co do internetu, to pojawiaja sie tam rozne przerazjace informacje. Smile
Pobuszuj po naszym forum a uspokoi to Twoja dusze. Wink
Toczen to chorba przewlekla i dobrze kontrolowana jest tylko dodatkiem do naszego zycia.

Pozdrawiam. Smile
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pią Lis 25, 2016 5:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj na forum Smile

dziwię się, że ciągle w necie przodują te stare info o toczniu Evil or Very Mad Twisted Evil Evil or Very Mad
ehhh

pozdrawiam Smile
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Małgosia1
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 08 Mar 2008
Posty: 1600
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią Lis 25, 2016 9:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Cię,

Nie masz co się bać, są dużo gorsze choroby, a mimo wszystko ludzie walczą nie poddają się, dowodem jest paraolimpiada i kluby dla niepełnosprawnych sportowców. Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group