Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Hej wszystkim! - avellana
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Lis 18, 2006 6:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego co zdazyłam sie zorientować teraz na wniosku nie masz wpisanego tocznia i zdneych dodatkowych dolegliwości , zresztą sama diagnozna nie jest jeszcze automatycznie kwalifikowana na rentę, nie wiem czy bierzesz jakieś leki oprócz ketonalu, i jak często chodzisz do lekarza, ale jeśli oprócz podejrzenia tocznia, nie masz w wniosku innych chorób , nie przebywasz w szpitalach nie chodzisz za często do lekarza, i nie masz jakis komplikacji zdrowotnych to raczej renty nie dostaniesz, , nie ma podstaw, ketonal przyjmuje wiele osób i na pewno nie jest to lek który miałby wpływ na twoją zdolność do pracy, jesli jednak masz jeszcze cos innego , chorujesz, często masz infekcje to juz troche inna sprawa, nie nie ma się co odwoływać jak teraz jest dobrze ( według badań, a nie twojego samopoczucia, ), w sumie oprócz opuchlizny stawów w tej chwili nic się nie dzieje , to raczej masz małe szanse na stopien niepełnosparwności czy tez rentę,
jednak mozesz spóbować , ale wątpie aby to cos zmieniło, moze uda ci sie tez zmienic winosek na rentę wtedy mozesz próbowac ponownie
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
avellana
Junior
Junior


Dołączył: 23 Paź 2006
Posty: 15
Skąd: Mielec

PostWysłany: Sob Lis 18, 2006 10:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mialam rente przez 3 lata wiec sie do niej przyzwyczailam Wink a 3 lata temu jak stawalam na komisje niczego przeciez nie kombinowalam a dostalam, no ale to inny organ mi ja przyznawal. Teraz faktycznie jak lekarka prowadzaca wypelniala mi ten papier na komisje to zrobila to od niechcenia. A z ta obserwacja to mnie w ogole zaskoczyla (ale to juz osobny temat). A jesli chodzi o moje dolegliwosci to nie sa to tylko bóle i opuchlizna stawów, ale i problemy z oddychaniem, bóle w klatce piersiowej, jakikolwiek wysilek fizyczny źle się dla mnie kończy, częste stany podgorączkowe a i infekcje też bardzo często łapie, nawet ostatnio ledwo odstawiłam jeden antybiotyk zaraz musialam brać nastepny.
Wiem, że wiekszość toczniowców ma znacznie poważniejsze problemy. No ale ja zdrowa też w pełni nie jestem, a przy tym moje możliwości i działania są znacznie ograniczone. Tak jak wcześniej bardzo uwielbiałam sport tak teraz już tylko mogę sobie na niego tylko popatrzeć w telewizji... Sad
No cóź jakoś się bez tej renty obejde... Ale stopień niepełnosprawności mam - umiarkowany.
Aha... dzięki za odpowiedź Monika B.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen WP Kontakt
avellana
Junior
Junior


Dołączył: 23 Paź 2006
Posty: 15
Skąd: Mielec

PostWysłany: Sob Lis 18, 2006 11:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chciałam przeredagowyać poprzedniego postu, bo to zupełnie inny temat, a właściwie pytanie, które dręczy mnie od początku choroby.

Wiem, że nie do końca wiadomo skąd się bierze ta choroba, ale... w moim przypadku było to tak, że ja trafiłam do szpitala z płynem w płucach, zaraz po wakacjach (przed drugim rokiem studiów) ale bóle i opuchlizny kolan miałam już znacznie wcześniej bo od pierwszej klasy liceum i było to traktowane jako młodzieńcze zapalenie stawów. A na owych właśnie wakacjach byłam w Hiszpanii w pracy, no i bynajmniej tam się nie obijałam plus jeszcze słońce, które świeci tam mocno przez większą część roku...
Czy to właśnie miało wpływ na ujawnienie się mojej choroby, czy z nią jest tak, że ona sobie tam drzemie w niektórych ludziach i pewnego dnia jak trochę przeforsujemy to ona po raz pierwszy daje o sobie znać...
Czy jakbym tamte wakacje spędziła w rodzinnym domku robiąc przetwory na zimę wilczek też by mi się uaktywnił???
Wiem, że pewnie nie ma konkretnej odpowiedzi na moje pytanie, ale ja musiałam je zadać... Crying or Very sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen WP Kontakt
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lis 19, 2006 8:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

trzeba odróżnić 1) przyczyny zachorowania, czyli czynniki które są odpowiedzialne za toczeń od 2) czynników które wywołują jego aktywację, czyli ostry rzut choroby.
To że byłaś chora wcześniej to jedna sprawa, a to że toczeń się ujawnił i zaatakował czyli stał się aktywny to już całkiem inna bajka.

Teoria Very Happy :

AD.1) Przyjmuje się że przyczyna choroby jest nieznana, pod uwagę brana jest triada czynników wiodących do zachorowania:
1) czynnik hormonalny (estrogeny)
2) genetyczny (częstsze występowanie u chorych antygenów zgodności tkankowej HLA-B8, DR2, DR3)
3) środowiskowy (nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, niektóre leki, zaostrzenie objawów po infekcjach, czynnikach stresujących np. poród).W etiologii brana jest pod uwagę możliwość zakażenia wirusami z grupy retrowirusów.

AD.2) Istnieje wiele możliwych czynników wyzwalających, czyli bezpośred­nich przyczyn reaktywacji tocznia. Dzielą się one na dwa rodzaje: przy­czyny endogenne (wewnętrzne) i egzogenne (zewnętrzne).
Do przy­czyn wew­nętrz­nych zalicza się przeziębienie, stres fizyczny, wyczerpa­nie, choroby wirusowe lub urazy. Przyczyny zewnętrzne to: światło sło­neczne, światło fluorescencyjne, czynniki powodujące stres psy­chiczny, jak na przykład rozwód, choroba lub śmierć w rodzinie. Do innych moż­liwych czynników wyzwalających (choć nie zostały na­ukowo po­twierdzone) należą: błędy dietetyczne, jak na przykład dieta wysoko­tłuszczowa, lub czynniki środowiskowe, jak promieniowanie rentgenowskie lub mikro­fale.

Czyli faktycznie trudno powiedzieć czy gdybyś została w domu uniknęłabyś rzutu choroby...
Być może akurat tego lata, tak. Ale prawdopodobnie wcześniej czy później Coś i tak wywołałoby go z lasu Wink
Natomiast teraz znając czynniki aktywujące łatwiej jest ich unikać i nie prowokować choroby w przyszłości Very Happy
Oto przydatna lista:

Czynniki wyzwalające reaktywację tocznia


Nawroty tocznia mogą być zapoczątkowane przez wiele czynni­ków. Większość z nich jest nieznana. Istnieje jednak pewna stała grupa czynników, wyzwalająca rzuty tocznia u większości pacjen­tów. Należą do nich:

Światło słoneczne. Nie jest jasne, dlaczego promienie sło­neczne powodują nasilenie objawów chorobowych. Jednak u około 35–50% osób chorych na to­czeń przebywanie na słońcu jest przyczyną reaktywacji, podczas gdy nie ma ono żadnego wpływu na pozosta­łych pacjentów.

Światło ultrafioletowe. U niektórych osób chorych na to­czeń światło ultrafioletowe, wchodzące w skład promieni sło­necznych, a nawet pochodzące z oświetlenia fluorescencyj­nego może wyzwalać rzut choroby.

Zakażenia. Zakażenia są zawsze przyczyną zagrożenia dla każdego organizmu i aktywują go do obrony. W toczniu za­równo wirusowe, jak i bakteryjne infekcje mogą wyzwolić re­aktywację choroby.

Stres. Różnego rodzaju i pochodzenia sytuacje stresowe (utrata kochanej osoby, choroba w rodzinie, a nawet egza­min) mogą być przyczyną nawrotu tocznia.

Zabiegi chirurgiczne. Zabiegi chirurgiczne są z natury wstrzą­sem dla organizmu. Osoby chore na toczeń powinny być pod szczególną kontrolą lekarską w przypadkach wyma­ga­jących prze­prowadzenia operacji (na przykład usunięcie wo­reczka żółciowego, wymiana stawu biodrowego czy opera­cja ser­ca).

Ciąża/Aborcja. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety cię­żar­nej, poród, a także aborcja mogą wyzwolić reaktywację tocznia.

Sulfonamidy. U wielu chorych na toczeń obserwuje się reak­ty­wację choroby na skutek zażycia leków z grupy sulfo­namidów.

Leki zapobiegające ciąży. Leki te przeważnie zawierają związki estrogenu. Nie wiadomo dokładnie, czy powodują one nasilenie aktywności tocznia. Wąt­pliwości te dotyczą także substytucyjnej terapii hormonalnej.

Radioterapia. Leczenie za pomocą promieniowania jonizują­cego (promienio­wanie X o dużym natężeniu, lub pro­mieniowanie radioak­tywne), stosowane głównie w leczeniu nowotworów prawie zawsze powoduje reaktywację tocznia.

źródło
- to stare wydanie ksiązki, więc częśc rzeczy uległo już lepszemu rozpoznaniu i pewnym modyfikacjom np. antykoncepcja hormonalna.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ewela1
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 443
Skąd: Szkocja

PostWysłany: Czw Sty 11, 2007 9:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aiu ja cie jeszcze nie witałam.. no to witam serdecznie Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group