Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zaburzenia morfologii krwi w toczniu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lut 24, 2005 11:50 am    Temat postu: Zaburzenia morfologii krwi w toczniu Odpowiedz z cytatem

Temat intersujący chyba nas wszystkich - bo kto nie walczy z np. anemią?
Fajnie by było poczytać wasze spostrzeżenia i rady jak sobie radzić w razie niedoborów np. żelaza...

Zatem mały elementarz o nieprawidłowościach krwi najcześciej towarzyszących toczniowi:

Anemia - częsta nieprawidłowość, występuje u około połowy pacjentów z aktywną formą tocznia. Anemia to inaczej niedokrwistość, stan niedoboru hemoglobiny, liczby krwinek czerwonych i wskaźnika hematokrytowego z obniżeniem liczby erytrocytów (czerwone ciałka krwi).

Istnieje kilka rodzajów anemii:
1. aplastyczna – wówczas gdy szpik nie wytwarza żadnych komórek krwi, dzieje się tak w skutek infekcji wirusowych lub działania niektórych leków
2. hemolityczna – występująca na skutek rozpadu krwinek czerwonych.
3. z niedoboru żelaza – gdy brak jest żelaza w diecie, lub występują jego niedobory na skutek krwawień na przykład menstruacyjnych.
4. niedokrwistość złośliwa (Addisona i Biermera) - obecność we krwi nieprawidłowych krwinek czerwonych, większych od zdrowych i zawierających mniejszą ilość hemoglobiny, na skutek choroby dochodzi do zaburzeń wchłaniania witaminy B12

Objawy - bladość skóry i błon śluzowych, przyspieszenie czynności serca i oddechów, szybkie męczenie się, bóle i zawroty głowy, szum w uszach, mroczki przed oczami, osłabienie mięśni, trudności w skupieniu uwagi, drażliwość, senność, stany podgorączkowe, pękanie skóry w okolicy ust, kruche paznokcie.

Przyczyny - najczęściej spowodowana jest obniżoną produkcją krwinek czerwonych w wyniku:
1. stanów zapalnych
2. dysfunkcji nerek - nerki nie produkują wystarczającej ilości hormonu - erytropoetyny, który symuluje szpik kostny do produkcji czerwonych krwinek
3. ograniczenie funkcjonowania szpiku w wyniku immunosupresji - leków stosowanych w terapii tocznia np. azathiopryny lub cyclofosfamidu.
4. niedobory żelaza - bez niego niemożliwa jest produkcja hemoglobiny (obfite krwawienia miesiączkowe, krwawienia z przewodu pokarmowego w skutek zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych - oczywiste w przypadku czarnych, brunatnych, czerwonych stolców, czasami wykrywane dopiero po badaniach na obecność krwi utajonej)

Diagnoza - konieczne jest oznaczenie następujących parametrów morfologii krwi:
1. Hematokryt (Ht, HCT) - stosunek objętościowy erytrocytów do osocza krwi, określany jako % objętości krwinek w pewnej objętości krwi
Prawidłowo: kobiety 36-46%; mężczyźni 41-53%
2. Hemoglobina (Hb, HGB) - ilość barwnika krwi wiążącego tlen i dwutlenek węgla.
Prawidłowo: kobiety 12-16 g/dl; mężczyźni 14-18 g/dl
3. Erytrocyty (Krwinki czerwone - E, RBC) - czerwone ciałka krwi biorą udział w przenoszeniu tlenu z płuc do tkanek obwodowych, wewnątrz erytrocytów znajdują się cząsteczki hemoglobiny - białka transportującego tlen, normalnie czerwone krwinki żyją tylko około 120 dni (ok. 4 miesięcy) i muszą być nieustannie produkowane przez szpik kostny
Prawidłowo: kobiety 4,0-5,2 x10do6/μl; mężczyźni 4,5-5,9 x10do6/μl
4. MCV - określa średnią objętość pojedynczej krwinki czerwonej
Prawidłowo: 80-94 μm3
5. MCH - oznacza średnią masę hemoglobiny w pojedynczej krwince czerwonej Prawidłowo: 28-34 pg
6. MCHC - określa średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych Prawidłowo: 32-36 g/dl

Leczenie
Sposób leczenia anemii w toczniu zależy od jej przyczyn:
1. Stany zapalne mogą zostać ograniczone przy użyciu kortykosteroidów
2. pacjenci ze schorzeniami nerek mogą mieć podawany hormon - erytropoetynę, by pobudzić szpik do prawidłowego działania. Hormon ten może być również stosowany u pacjentów z anemią zażywających immunosupresanty
3. w przypadku niedoborów żelaza - preparaty żelaza doustne na ogół działają efektywnie
4. uzupełnianie niedoborów żelaza poprzez dietę bogatą w ten składnik mineralny: czerwone mięso, ryby, zielone warzywa, orzechy, suszone owoce i produkty zbożowe.
5. w przypadku krwawienia, konieczne jest ustalenie źródła problemu
6. w przypadku anemii hemolitycznej - kortykosteroidy mogą być pomocne, lecz czasami najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie śledziony

Thromobocytopenia – małopłytkowość czyli niski poziom płytek krwi, funkcją trombocytów jest wytworzenie płytkowych czopów hemostatycznych uniemożliwiających wynaczynienie krwi w miejscu uszkodzenia naczynia krwionośnego, a proces ten nazywany jest hemostazą pierwotną. Poza tym płytki krwi uwalniają także substancje odpowiedzialne za skurcz naczyń krwionośnych oraz udostępniają struktury błonowe dla dalszych reakcji kaskady krzepnięcia krwi z udziałem czynników krzepnięcia, tzw. hemostazy wtórnej, oprócz tego magazynują i transportują niektóre aminy (m. in. serotoninę, adrenalinę).

Diagnoza - konieczne jest oznaczenie następujących parametrów morfologii krwi:
1. Płytki krwi (T, PLT) Prawidłowo: 150-400 x10do3/μl (tys.)
2. MPV - parametr określający średnią objętość płytki krwi, Prawidłowo: 7,4-10,4 μm3
Małopłytkowość:
• łagodna 150-100 tys (bezobjawowa)
• umiarkowana 50-100 tys (bezobjawowa)
• ciężka 20-30 tys (objawy – krwawienie lub wybroczyny)

Objawy:
1. skaza małopłytkowa
• wybroczyny
• siniaki
• wydłużony czas krwawienia
• przedłużające się krwawienia miesiączkowe
• krwawienia z błon śluzowych
• krwawienia z dziąseł, z nosa
• krwiomocz
• krwawienia z przewodu pokarmowego
• krwawienia natychmiastowe, z powierzchownych skaleczeń, silne, długotrwałe
• groźne dla życia krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego, które mogą się pojawić, gdy liczba płytek spadnie poniżej 5 000/μl.
2. zaburzenia naczyniowe
• wysypka np. plamica Schonleina-Henocha
• wyczuwalne wybroczyny
• obserwowane przy zakażeniach wirusowych, posocznicy meningokokowej
3. zaburzenia krzepnięcia
• krwiaki podskórne
• krwawienie jest opóźnione
• wylewy wewnątrzmięśniowe
• wylewy wewnątrzstawowe

Przyczyny - chociaż thrombocytopenia jest dość częsta w toczniu, rzadko powoduje poważne problemy i krwawienia. Przyczyn tego zaburzenia może być wiele, ale w toczniu najczęściej winę ponoszą przeciwciała, choć czasami spadek liczby płytek może być spowodowany infekcją. Rzadko zdarza się by u jednej osoby występowały przeciwciała przeciw płytkom i czerwonym krwinkom jednocześnie.

Leczenie
1. większości pacjentów cierpi na łagodne formy trombocytopenii nie wymagające szczególnego leczenia
2. w razie konieczności podaje się prednizon i dożylnie gammaglobuliny (IV Ig)
3. pomocne są leki takie jak azathioprina
4. podobnie jak przy anemii hemolitycznej usunięcie śledziony może okazać się potrzebne.
5. należy upewnić się u lekarza czy przy trombocytopenii można zażywać niestreroidowe leki przeciwzapalne

Leukopenia i Neutropenia - niski poziom białych krwinek poniżej wartości 3x1000/μl, stan taki przyczynia się do upośledzenia funkcji obronnej organizmu, gdyż krwinki białe ze względu na możliwość przenikania przez ścianę naczynia krwionośnego do przestrzeni pozanaczyniowej, jak również ze względu na zdolność do pochłaniania i zabijania drobnoustrojów, biorą udział w reakcjach obronnych organizmu, do białych ciałek krwi zalicza się:
1. neutrofile (zwane też granulocytami)
2. limfocyty
3. monocyty
Spadek poziomu białych krwinek zwany jest leukopenią, gdy dotyczy samych granulocytów - neutropenią lub granulocytopenią

Diagnoza - konieczne jest oznaczenie następujących parametrów morfologii krwi:
1. WBC (leukocyty, krwinki białe) Prawidłowo: 4,3-10 x10do3/μl (4300-10 000/μl)

Przyczyny - leukopenia i neutropenia dotykaja pacjentów z toczniem bardzo często, ale rzadko poziom białych ciałek krwi jest tak niski by być bezpośrednią przyczyną infekcji. Jednak dodatkowo ich poziom może być obniżony przez stosowane leki – azathioprine, cyclofosfamid, dlatego konieczne jest stałe monitorowanie poziomu białych krwinek w trakcie terapii. Czasami zachodzi konieczność zmniejszenia dawek lub okresowego wycofania leku

Zakrzepica
W przypadku zranienia, w zdrowym organizmie, następuje zasklepienie rany w wyniku procesu zwanego hemostazą. Przy toczniu naturalne procesy hemostazy są zbyt intensywne, krzepliwość krwi jest zbyt duża i często dochodzi skrzepów w miejscach niepożądanych (thrombosis). Zagrożenie stanowią skrzepy odrywające się i krążące w obiegu krwi, gdyż mogą powodować zatory np.
1. w żyłach nóg - czasami z zatorami idącymi do płuc (zator płucny)
2. w tętnicach, prowadzących krew do rąk, nóg, mózgu (udar mózgu)
3. podczas ciąży - skrzepy krwi mogą blokować połączenie z łożyskiem i uniemożliwiać odżywianie płodu, dziecko może urodzić się przedwcześnie, z niską wagą urodzeniową; częste wielokrotne poronienia w przypadku braku właściwej diagnozy i odpowiedniego leczenia

Diagnoza i leczenie
Zakrzepica w toczniu związan jest zazwyczaj z obecnością przeciwciał antyfosfolipidowych, by je wykryć we krwi bada się obecność:
1. przeciwciał antykardiolipinowych
2. antykoagulanta toczniowego
Najlepszym leczeniem jest podawanie preparatów rozrzedzających krew (warfaryny, heparyny).
* Warfaryna nie może podawana w czasie ciąży z uwagi na ryzyko wad wrodzonych (pierwszy trymestr) oraz na ryzyko krwawienia (trzeci trymestr)
* kobiety ciężarne powinny jak najszybciej przejść z warferyny na heparynę – bezpieczną dla płodu.
* aspiryna i inne leki przeciwzapalne nie są najefektywniejsze w leczeniu zakrzepicy przy obecności przeciwciał antyfosfolipidowych.
*nie opracowano jeszcze jednoznacznego trybu postępowania u kobiet ciężarnych z zespołem antyfosfolipidowym, najczęściej stosuje się kombinację różnych leków i starannie monitoruje przebieg ciąży.

[wartości referencyjne czyli tzw. normy to tylko orientacyjne wartości szacunkowe, każde laboratorium może podawać inny ich zakres]

źródła:
http://www.lupus.org/education/brochures/blood04.html
http://www.diagnostykalab.pl/


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Pon Paź 23, 2006 3:39 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Lut 24, 2005 1:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I o to chodzilo...............aby kazda z nas mogla porownac swoje wyniki z normami ..ktore podajesz..Ja normy znam ...ale mam wrazenie ze lekarze lekcewaza troche problemy zwiazane z krwia...np.wychodzac ze szpitala mialam hemoglobine 9,1.......norma dla kobiet od 12...czerwone krwinki w granicach 3100000.........norma dla kobiet od 4 mln.....istnieje jeszcze tak zwana norma dla Slaska.....kobiety od 3600000.........efekt......powiedziano mi ze mam sie nie przejmowac..
wszystko wroci do normy .......jeszcze pare wartosci bylo nieprawidlowych ale juz nie tak mocno odbiegaly od normy..Jestem juz 3 tygodnie w domu i ciagle nie moge dojsc do siebie......jestem zmeczona senna ...kazda praca w domu mnie meczy .......najchetniej nie wstawalabym z lozka...
..juz sama biore kwas foliowy ......ale chyba to jest za malo......zelaza organizm nie wchlania .........moze znacie z wlasnych doswiadczen.....co robic zebym nareszcie zaczela zyc a nie snula sie po domu jak cien......
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Sty 07, 2007 12:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kilka wskazówek dietetycznych dla anemików, częśc może być trudno osiągalna, ale w dziesiejszych czasach pewnie można kupic wszystko, łącznie z trzciną cukrową Wink

Trzcina cukrowa dla anemików

Naukowcy hinduscy (Central Council for Research in Ayurveda and Siddha, CCRAS) uważają, że codzienne picie soku z trzciny cukrowej może pomóc osobom cierpiącym na anemię.

Anemia to stan będący skutkiem zbyt małej liczby czerwonych krwinek we krwi (poniżej 3,5 mln na ml) lub małej zawartości hemoglobiny w erytrocytach. Ponieważ odpowiadają one za roznoszenie tlenu w organizmie, człowiek z niedokrwistością czuje się zmęczony i osłabiony.

Badacze uważają, że chorzy zauważą korzystny wpływ na samopoczucie, wychylając trzy razy dziennie po 100-250 mililitrów soku z trzciny cukrowej.

Medycy ajurwedyjscy zalecają również anemikom przyjmowanie dwa razy dziennie 1-3 gramów sproszkowanego suszonego imbiru (sunthi) z cukrem palmowym. Radzą, by w menu uwzględnić marchew, rzodkiew, buraki, banany, jamun (Syzygium jambolanum), rodzynki, zsiadłe mleko/twaróg, masło śmietankowe i kurkumę.

Anemia występuje często u starszych ludzi, chociaż cierpią na nią również młodsze osoby, zwłaszcza kobiety. Aby wyprodukować więcej erytrocytów, organizm potrzebuje żelaza (wchodzi ono w skład hemoglobiny), witaminy B12 oraz kwasu foliowego.

źródło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Pon Lut 05, 2007 11:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moniko wiesz ja również miałam problemy z przyswajaniem żelaza. Może warto spróbować zmienić żelazo tzn. chodzi mi o substytut danej nazwy leku, może to coś zmieni. A co do ,,powrotu do życia" to dla mnie było zmienienie nastawienia do życia. Może to głupie, banalne, ale tylko to mi pomogło. Od roku nie odzywałam się na forum... wyniki gorsze, wszyscy jakoś daleko i ja sama... naprawdę wszystko dzieje się w naszych głowach. Szczerze mówiąc również pomogła mi lektura M.Tombaka ,,Uleczyć nieuleczalne"...
_________________
Szczęście nie jest dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla siebie samego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Beata77
Junior
Junior


Dołączył: 27 Cze 2007
Posty: 19
Skąd: Piotrków Tryb.

PostWysłany: Nie Sie 05, 2007 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moj organizm również nie przyswaja żelaza,ani zadnych innych witamin-ponoc to awitaminoza,tak powiedziala moja pani dr.Anemie mam od dziecka,ale do tej pory nikt nie wie jak mam sie jej pozbyc,hemoglobiny mam zawsze ok 10.a krwinki czerwone nigdy nie weszly mi powyzej 3,5 mln.Gdy przyjmuje zelazo wtedy krwinki zamiast isc do gory ,spadaja.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
OLUS
Kadet
Kadet


Dołączył: 04 Lip 2007
Posty: 49
Skąd: ELBLAG

PostWysłany: Pon Sie 06, 2007 9:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ojej Moniko to naprawde lekcewazenie ze strony lekarzy Surprised wspolczuje Ci naprawde bo samopoczucie przy takich wynikach jest okropne wiem to posobie (kilka krokow i zadyszka itp.). Ja sie ratowalam sokiem z burakow i lykalam Pau d'erco (obecnie uznane za lek ). Zycze duzo zdrowka!!
_________________
USMIECHAJ SIE DUZO
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Sie 06, 2007 3:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w tej chwili hemogolbina wynosi 9, 8 czyli znowu mało, a wiec mam prawo być wiecznie nie do zycia, krwinki czerowne 3,2
ja zelaza nie przyswajam zadnego , tylko i wyłacznie z pokramow, kade podanie zelaza czy to doustnie czy w zastrzyku powoudje bardzo silną biegunke , jedynie co moge brac i mam to na stałe jest kwas foliowy
mnie to martwi bo moja babcia umarała na białaczke - Przewlekła białaczka limfatyczna niby dotyczy ona osob po 60 a babcia umarła w wieku 53 lat.a kilka lat chorowała, wiem ze czesto dostawała krew i czesto była osłabiona izmeczona, jej leukocyty nie były wysokie bo tak około 20 tysiecy, a ja czesto osiągam, takie wyniki,
ale badnie szpiku kostnego przez laty wykazało ze jest ok, wiec tego sie trzymam
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Pią Maj 02, 2008 5:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uzupełnienie tematu:

Arrow Choroby krwi i układu krwiotwórczego
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ludmila_07
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 3621

PostWysłany: Czw Maj 15, 2008 11:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dlatego trzeba uważać też przy diecie wg. grup krwi ( bo i niej na forum też czytałam), która wyklucza często czerwone mięso i zawarte w nim żelazo hemowe
te diety są dla ludzi zdrowych
_________________
W swojej walce z życiem stań po stronie życia - Franz Kafka

W naszym życiu jak na palecie artysty jest jeden jedyny kolor, który nadaje znaczenie życiu i sztuce - kolor miłości
Mark Chagall
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
amalinger
Junior
Junior


Dołączył: 23 Kwi 2008
Posty: 22

PostWysłany: Czw Maj 15, 2008 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do żelaza to moj lekarz mi powiedzial zebym go za zadne skarby w swiecie nie brala w tabletkach, bo jak sie raz zacznie brac zelazo to jest wysokmie prawdopodobienswto ze trzeba bedzie brac do konca zycia, wiec zelazo bralam w postaci watrobianki:D
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 15, 2008 7:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w takim razie ja mnie owe wysokie prawdopodobieństwo nie objęło, brałam żelazo, odstawiłam żelazo, bez żadnych efektów uzależnienia Wink nie biorę od kilku lat, anemia przeszła wraz z wyciszeniem choroby podstawowej, ale żalazo pozwalało mi przez długi utrzymywać hemoglobine blisko norm mimo braku diagnozy i prawidłowego lczenia przyczyn mojej anemi, więc czasami jest zwyczajnie konieczne, kiedy sama dieta nie wystarczaja by uzupełniac straty i wyrównywać niedobory.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
amalinger
Junior
Junior


Dołączył: 23 Kwi 2008
Posty: 22

PostWysłany: Czw Maj 15, 2008 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w takim razie szczesciara z Ciebie, bo np moja kumpela ma z tym ogromny problem, jak tylko odlozy tabletki przez jakis czas jest spokojnie ale po ok miesiacu znow zaczyna brac.pewnie zalezy to od organizmu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ludmila_07
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 3621

PostWysłany: Pią Maj 16, 2008 9:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

organizm nie przyswaja albo dużo traciu
ja zwyczajnie miałam spore niedobory żelaza mimo zachowanej diety i żelaza w zastrzykach
oprócz tego wykrwawiłam się więcej niż inni podczas brania leków przeciwzakrzepowych
tak jak pisze Nenya nie zawsze dieta wystarcza
_________________
W swojej walce z życiem stań po stronie życia - Franz Kafka

W naszym życiu jak na palecie artysty jest jeden jedyny kolor, który nadaje znaczenie życiu i sztuce - kolor miłości
Mark Chagall
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group