Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Słońce, promienie UV.
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aga3013
Kadet
Kadet


Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 42
Skąd: Katowice

PostWysłany: Wto Mar 06, 2007 12:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam i mam pytanie w zwiazku z tym tematem,wiem ze dla Toczniowcow,ze sie tak wyraze slonce nie jest wskazane,a jak jest z twardzina ukladowa?bo ja zauwazylam ze jak sie opale,to moja skora jest w duzo lepszym stanie,nie chodze czesto do solarium,ale powiem szczerze ze raz w roku z reguly w maju opalam sie w ten sposob to jakies 7xpo 10minut,pytalam sie lekarzy<kilku>i mi nie zabronili,mam twardsza skore-to prawda i nie da sie tego ukryc,ale moje zdrowe kolezanki,tez nie maja takich rewelacyjnie gladkich cer i robia im sie przebarwienia a nie choruja na nic.Dlatego pytam od czego to zalezy?i jak to jest z opalaniem sie w twardzinie ukladowej?moze ktos zna odpowiedz? Razz
_________________
aga
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 06, 2007 1:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej,

To zależy od wielu czynników. Ogólnie rzecz biorąc opalanie zakazane dla twardzinowców nie jest. Zresztą - przebarwień wynikłych w procesie postępu choroby i tak nie opalisz. U mnie to się nawet wyrównać nie chce. Poza tym, nie można też porównywać stwardnień np. ze zmianami trądzikowymi, bo to dwie różne sprawy, ale i jedno i drugie to choroby skóry. Czyli - mówiąc wprost - to, że ktoś ma jakieś problemy z cerą, tzn. skórą twarzy, to również jest choroba. Przy czym, promieniowanie słoneczne mogą w niektórych przypadkach korzystne. Oczywiście wszystko z umiarem. Zdrowy rozsądek przede wszystkim.
Jeśli lekarze nie zabronili Ci korzystać z dobrodziejstw natury (słońca), to najwyraźniej przeciwwskazań u Ciebie nie ma. Chyba, że bierzesz jakieś leki, których jednym z działań ubocznych może być efekt fotouczulający. Wówczas należy szczególnie uważać.
Wspomnieć można, iż jedną z terapii pomocniczych jeśli chodzi o zmiany skórne w twardzinie może być zastosowanie promieni UVA (naświetlania).
Oprócz tego - co już zostało wielokrotnie wspominane - wrażliwość skóry, karnacja itp.
Plus - stosowanie filtrów również jest wskazane. Wink
W każdym razie, nie znalazłem niczego, co jednoznacznie wykluczałoby przyjemność opalania przy twardzinie w ogóle (ja i tak nie lubię, więc bezpośrednio mnie to nie dotyczy Wink ).

PS. ewa_k jakiś czas temu też pytała: http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?p=41884 i jednym z zaleceń było u niej unikanie promieni słonecznych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasiakuc
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 4903
Skąd: kraków

PostWysłany: Sro Mar 07, 2007 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do tej pory tak bardzo mi słońce nie szkodziło przynajmniej w zimie a po ostatnim dłuższym spacerze na jak mi sie wydawało słabym słońcu wystapiło przyśpieszenie pogorszenia złego samopoczucia zakończone wysypka prawie na całym ciele...przynajmniej tak jest to wiązane przez specjalistów bo jestem w oslabieniu i zaostrzeniu tocznia od sierpnia 2006 tak więc dołożylam sobie sama przez lekkomyślność ale tak było przyjemnie i ciepło a teraz mam zakaz wychodzenia jak jest promieniowanie bo nawet tak słabe bardzo szkodzi...pozdrawiam Slonko
_________________
cieszmy sie każdą chwilka bo życie tak krótkie jest
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lidka54
Junior
Junior


Dołączył: 18 Lut 2007
Posty: 10
Skąd: świdnica

PostWysłany: Sro Mar 07, 2007 5:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do tej pory używałam kremu Bioderma 50 z pudrem 40 ml kosztuje ok. 30 zł...... smarowałan nim twarz ,teraz sprawdzę ten balsam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
sawona
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 12 Lis 2006
Posty: 110
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Mar 08, 2007 1:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aga dzieląc się moim doświadczeniem mogę Ci powiedzieć, że od momentu stwierdzenia u mnie obecności ANA unikałam słońca. Było tak aż do czasu kiedy postawiono mi diagnozę twardziny układowej. Wówczas pytając lekarzy, żaden z nich nie zalecił mi dalszego unikania słońca. Oczywiście myślę o rozważnym korzystaniu z promieni słonecznych, w razie silnego słońca korzystając z filtrów UV. W przypadku twardziny układowej z tego co wiem warto szczególnie zadbać o odpowiednie nawilżanie skóry i unikanie zbytniego jej przegrzania. Do tej pory nie zauważyłam u siebie żadnych niepokojących objawów po umiarkowanym kontakcie z promieniami słonecznymi.
_________________
Wszystko to, co miłość dotyka staje się nieśmiertelne.
(Romain Rolland)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aga3013
Kadet
Kadet


Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 42
Skąd: Katowice

PostWysłany: Czw Mar 08, 2007 12:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki Sawona,Twoja opinia szczegolnie mnie interesuje-dlatego dzieki Razz Ja tak jak pisalam wyzej niczego zlego narazie nie zobaczylam u siebie,a nawet Ci powiem ze mam lepsza skore odkad bardziej o nia dbam.W zeszlym roku,sama wiesz jakie byly upaly,ja bylam w tym czasie nad morzem,opalilam sie na plazy i robiac wycieczki i mialam jeszcze lepsza skore niz do tej pory,oczywiscie ze dbam o nia jak tylko moge,ale ciepelko mi bardzo pomaga.Pomagaja mi tez lampy od czasu do czasu i laser.Pozdrawiam cieplutko. Slonko
_________________
aga
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Mar 14, 2007 5:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mnie za tak mocna ochorna nie jest potrzebna wysatrczy nizszy filtr , w zasadzie nie mam duzych kłopotów ze skóra, chyba ze bym siedziała przez jakis czas w słoncu to juz cos innego, ale na zwykły spacer czy załatwienie czegos na miescie nie musze az tak bardzo się zabezpieczać chociaz jedno dobre , słonce nie wywołuje szybkiej reakcji ale pamietam o nim i staram się raczej unikac takich sytuacji zeby godzinami wystawiać się ja jego działanie
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
monika.kala
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 08 Wrz 2005
Posty: 448

PostWysłany: Sro Mar 14, 2007 6:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja kazdego ranka uzywam kremu z filtrem 60.Smaruje sie 3 razy dziennie latem czesciej.Nie zaszkodzi as moze pomoze.

Monikakala
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasia 72
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 1686
Skąd: Toruń

PostWysłany: Czw Mar 15, 2007 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może podzielmy się informacjami na temat kremów z filtrem przez siebie stosowanych.
Może są jakieś nowości?
Ja w ubiegłym roku stosowałam VICHY , ostatnio kupiłam LA ROCHE-POSAY 50+uva.(troszkę nie jestem zadowolona z jego konsystencji...jakis taki lepki mi się wydaje).
Na ostatniej wizycie u dermatologa,kobitka poleciła mi BIODERMY-PHOTODERM MAX FLUIDE SPF 50+/UVA 35......może warto spróbować.
_________________
(...)"Gdziekolwiek ziemia jest snem nie przebudzonym jeszcze,
uwierzyć trzeba w kształt i kochać senny pozór,
na wietrze budować mgłę i w pół nie urywać snu.
Gdziekolwiek ziemia jest snem,tam trzeba dośnić do końca."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kasiu, z tego co mi wiadomo, krem Vichy należy do najlepszych. Mi też nie za bardzo leży jego konsystencja, ale chroni wspaniale.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 3:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kasia też miałam ten La Roche-Posay jest gęsty lepki, niezbyt dobrze się wchłania, ale chyba działa Very Happy
w tym roku może Vichy spróbuję
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ewelina
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 579
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Nie Kwi 15, 2007 5:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proponuję krem LIRENE SPF 30+
Też był mały problem z odnalezieniem o tej porze kremu z filtrem no ale udało się Very Happy Można go dostać w zwyłym sklepie kosmetycznym za ok 15 zł.
_________________
Z każdej ciemnej doliny jest jakieś wyjście, jakiś tęczowy szlak Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pon Kwi 16, 2007 9:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mi pani w aptece poleciła krem firmy AVENE +50 ponoć jest najlepszy Very Happy i ma dość fajną konsystencję-nie jest lepki Razz i ładnie pachnie, tylko ok 100 zł kosztuje Confused no ale dodatek do renty był, więc zaszalałam Very Happy
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Sro Kwi 18, 2007 12:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja kupiłam kiedyś krem Eris z filtrem - uwaga - 90! Mam go jeszcze, ale źle się rozsmarowuje Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karolina7
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 224
Skąd: zabrze

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2007 12:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie umialam trafic ostatnio na dobry i tani krem A slonko swieci coraz mocniej wiec narazie pani z aptekii polecila ze moge stosowac krem dla dzieci Lirene (chociaz mam juz 19 lat) he krem ma wysoki filtr 69 i przyjemny zapach
_________________
zdrowie to nie wszystko ale wszystko bez zdrowia jest niczym
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen WP Kontakt
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 2 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group