Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Problemy z diagnozą
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jatemi
Junior
Junior


Dołączył: 09 Mar 2005
Posty: 16

PostWysłany: Pon Sie 29, 2005 9:09 pm    Temat postu: Problemy z diagnozą Odpowiedz z cytatem

Czytam wszystko, ale nie rozwiązałam nadal swojego problemu. Na początku tego roku Forum wsparło mnie, kiedy wykryto antyciała ANA. Był szpital, podstawowe badania dobre, wycinek i próby świetlne wykluczyły toczeń (to opinia lekarzy); usłszałam, że jestem nietypowa, co miało oznaczać brak charakterystycznych objawów. Lekarz skierował mnie ponownie na badanie antyciał ANA - wynik był niższy. Stwierdził, że mogą to być początki choroby, ale on w tej chwili nie stwierdzi jakiej. Sytuacja może dojrzeć za kilka lat, np sklerodermią.
...ale mam czekać? Teraz sypią mi się włosy, uaktywniło się bielactwo. Może i nie mam czym się teraz tak bardzo martwić w myśl zasady, że inni mają gorzej, ale na co mam czekać - aż będzie za późno? Co mogłabym sama zrobić - podpowiedzcie mi proszę jakie ewentualnie badania. Może jest też tak, że ja z pewnych objawów nie zdaję sobie sprawy i tłumaczę je niewłaściwie. Pozdrawiam i dzi ekuję, że jesteście
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sie 30, 2005 8:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na początku witaj ponownie!
Musisz wiedzieć, że ten problem –diagnoza– ma wiele innych osób, to nie jest wina kiepskiej służby zdrowia, tak samo jest na świecie, bo ta grupa chorób jest niestety taka zawikłana i często niejednoznaczna. Czasami jeśli objawy na to wskazują (bóle mięśni i stawów, zmęczenie, efekt reynauda, i in.) to mimo braku oczekiwanych wyników badań laboratoryjnych stawia się diagnozę o nieokreślonej (niezróżnicowanej) chorobie tkanki łącznej, gdy objawy wybiórczo przypominają kilka chorób naraz – mówi się o mieszanej chorobie tkanki łącznej. Już samo to daje do myślenia jak różnorodnie i „nietypowo” może to wyglądać. To że nie udało się u ciebie postawić diagnozy na pewno nie świadczy o tym że jesteś hipochondryczką i coś sobie roisz. Coś się dzieje, masz ANA i dziwne objawy więc wg mnie powinnaś być pod obserwacją i kontrolą lekarza – nie należy tego bagatelizować. Tyle, że przyczyną twoich problemów nie musi być choroba tkanki łącznej. Nie wiem czy wykluczono już inne możliwości – wirusowe zapalenie wątroby, mononukleoza, zapalenie tarczycy? Może przyjmujesz leki, które indukują powstawanie przeciwciał?

Nie bardzo wiem co poradzić, bo rozumiem, że bierne czekanie na nadejście bliżej nieokreślonej choroby to piekło. Trudno powiedzieć czy jakiś dobry reumatolog na podstawie dotychczasowych wyników i być może dodatkowych badań nie podjąłby decyzji o wdrożeniu jakiegoś łagodnego leczenia, ale naprawdę nie wiem jakie jest postępowanie w takich nierozwiązanych przypadkach, choć trudno mi przyjąć do wiadomości że lekarz karze po prostu czekać...Może warto jeszcze dla świętego spokoju skonsultować się z jakimś profesorskim autorytetm klinicznym?
Trzymaj się.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ewelina
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 579
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Wto Sie 30, 2005 9:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety jesli chodzi o tę chorobę to faktycznie ciężko jest ją określić. W moim przypadku lekarze również mówili, że jestem zagadkową dziewczyną. Za nim cokolwiek powiedzieli konkretnego, mijały lata. Doskonale Ciebie rozumiem. Sama wówczas się denerwowałam, bo polegało to na tym, że oni po prostu zgadywali, albo też serwowali mi leki, dzięki którym myśleli, że trafią w końcu w dziesiątkę. I tak skakałam z jednego szpitala do drugiego z nadzieją zawsze, że może tym razem już będę wiedziała o co chodzi. Aż pewnego razu usłyszałam kolagenoza na 99%, hm nie bardzo wówczas w to wierzyłam, a to z racji takiej że lekarze zdążyli mi już różne diagnozy postawiać i kiedy usłyszałam kolejną, to czekałam, że znowu powiedzą, nie to nie to. Niestety ta diagnoza trwa do dziś, mimo, że wyniki o tym nie mówią. A ja, no cóż, zaakceptowałam, chociaż gdzieś tam głęboko w środku siedzi we mnie wielki znak zapytania, czy faktycznie to, to jest to. Najważniejsze jest dla mnie, że trafiłam na super babkę, wiem, że mogę na nią liczyć i zawsze, kiedy się coś dzieje złego, to mogę do niej zadzwonić, bez względu na porę. A to bardzo wiele, poczucie, że nie jestem sama, świadomość, że mam obok lekarza, który nie ucieka ode mnie Smile Powodzenia, trzymaj się Pa
_________________
Z każdej ciemnej doliny jest jakieś wyjście, jakiś tęczowy szlak Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zuzka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 05 Cze 2005
Posty: 894

PostWysłany: Wto Sie 30, 2005 9:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj jatemi, my sie chyba jeszcze nie znamy, ale wiem jak to szarpie człowiekiem, gdy czujesz, że coś jest nie tak, nawet często widzisz niepokojące objawy, / jak np, wypadanie włosów/ a tu żadnej diagnozy i rzeczowego leczenia. Ja też mam troszke podobnie .
Nenya, a może w takim przypadku Jatemi powinna skorzystać z którychs preparatów roślinnych - suplementów - padma, alweo - jeśli to są początki jakiejś choroby, to mogą zadziałać. / wskazuje na nie, bo oddziaływują wielokierunkowo/ - akuna Czechy ma jeszcze preparat mineralny w płynie / wapń / ze skorupek morskich/magnez, selen, mangan .../ - teraz chce to ściągnąc i spróbować sama.- tylko z minerałami należy bardzo uważać bo przedawkowanie może być bardzo szkodliwe. Wink
_________________
Walcz o swoje do szczęścia prawa
Niech świat się wali - Ty się nie poddawaj
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sie 30, 2005 10:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm, no nie wiem.
mnie się wydaje że mimo wszystko należy dążyć do rozpoznania co TO jest. najpierw diagnoza a potem leczenie.
wapń, magnez - na pewno tego nie wyleczą, a "wielokierunkowe" działanie specyfików przez ciebie wymienionych może jeszcze bardziej skomplikować sprawę, bo zaciemni obraz choroby rzeczywistej.
namieszają w organiźmie tak (nawet jeśli w pozytywnym sensie), to potem będzie jeszcze trudniej postawić diagnozę...

ja rozumiem, że sidzenie z założonymi rękami to nie jest rozwiązanie, ale pakowanie w siebie nie wiadomo czego na niewiadomo co - jakoś do mnie nie przemawia.
ale to tylko moje odczucie.
zawsze w razie desperacji i wyczerpania wszystkich opcji można poexperymentować, ale może lepiej jeszcze się wstrzymać? Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Sie 30, 2005 11:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie tez na poczatku choroby leczono na wszystko .....ale to nic nie pomagalo .tez nie mam przeciwcial .a przynajmniej dlugo nie mialam ani przeciwjadrowych .ani Ana........dopiero po dlugiej ciuciubabce ...........moja lekarka sie uparla ....zrobiono wycinek .i to bylo To ....teraz po latach ..kiedy partze na tamte wyniki .....naprawde nie wiem skad wzielo sie w mojej lekarce tyle samozaparcia .....jak wycinek jednoznacznie wykazal ze i tak moze byc .....okazalo sie ze pozostale wyniki juz wychodzily dodatnie..Wiec tez dlugo bylam tamim przypadkiem bez przeciwcial .bez typowych objawow...gdyby nie temp....do 40 to nie wiem czy nie odpusciliby juz po pierwszych badaniach ........
Jestesmy takimi skomplikowanymi maszynami .........organizmami ze naprawede czasami .......az glowa boli .......Najgorzej jak lekarze zaszufladkuja .ze przy danej chorobie musi byc .to to to ..i tyle.......a jak sie nie zgadza?..nie pasuje do schematu ........?pozostaje duzo cierpliwosci i zaufanie lekarzowi .....oni wiedza co robia........
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lidia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 2511
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Wto Sie 30, 2005 12:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Jatemi
W moim wypadku najpierw lekarz reumatolog bez wyników tylko na podstawie zdjęć stwierdził"że naprawdę nie widzi powodu bóli stawów".Lekarz
pierwszego kontzktu po zapaleniu płuc dał skierowanie do reumatologa i na badania z podejrzeniem kolagrnozy.Przez 2,5 roku leczono mnie na RZS a w Ustroniu w szpitalu jednoznacznie postawiono diagnozę-toczeń układowy .Przy następnym pobycie w Ustroniu i kolejnej seri badań dodano z zespołem antyfosfolipidowym.Tak więc rozpoznznie i ustalenie kolagenozy jest trudne.Rozpoznanie tocznia następuje czsem po 10 latach i to nie tylko w Polsce.
Pozdrawiam serdecznie
Lidka Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
jatemi
Junior
Junior


Dołączył: 09 Mar 2005
Posty: 16

PostWysłany: Pią Wrz 02, 2005 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
bardzo wszystkim dziękuję - wiem, że przez internet trudno doradzać, ale to że tam gdzieś są przyjaźni ludzi powoduje, że patrzy sie na świat z większą dawką optymizmu. Nie chcę też z niczym eksperymentować. Pozdrawiam i czytając systematycznie odezwę się... jak będę widziała coś więcej (może i ja będę mogła komuś pomóc) albo jak będę miała pytania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Wrz 02, 2005 6:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wlasnie na tym to polega ...nikt nie jest dla nas obojetny ..czujemy sie dobrze ze soba .wymieniamy doswiadczenia.....i zachecamy do wypowiedzi ..........Po czasie kazdy tutaj czuje sie na swoim miejscu .poznaje pozostalych .chociaz praktycznie mieszkamy w calej Polsce....w tym miejscu jestesmy razem.........
Przyjemnego czytania .z czasm sama poczujesz ze jestes na swoim miejcu w swoim gronie..........
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
domi1_23
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 25 Wrz 2005
Posty: 123
Skąd: Wodzisław Śl.

PostWysłany: Nie Wrz 25, 2005 11:24 am    Temat postu: Toczeń Odpowiedz z cytatem

Moniko B napisz jaki wycinek Ci robili? Proszę.
_________________
Co cię nie zabije, to cię wzmocni.
-------
Więcej szczęścia wynika z dawania, niż z otrzymywania.

GG: 2103244
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Nie Wrz 25, 2005 11:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mi tez brali wycinek skorno-miesniowy czy jakos tak blisko kostki na nodze i takze dzieki niemu postawiono diagnoze oczywiscie nie tam gdzie mi to robiono bo tam mieli mnie za hipochondryka tylko w chorzowie gdzie sie obecnie lecze Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
domi1_23
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 25 Wrz 2005
Posty: 123
Skąd: Wodzisław Śl.

PostWysłany: Nie Wrz 25, 2005 11:38 am    Temat postu: Toczeń Odpowiedz z cytatem

Gdzie mi mogą go pobrać? Czy on w 100% wskazuje na toczeń?
Jakie jeszcze miałaś robione badania
_________________
Co cię nie zabije, to cię wzmocni.
-------
Więcej szczęścia wynika z dawania, niż z otrzymywania.

GG: 2103244
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Nie Wrz 25, 2005 11:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w szpitalu w ktorym cie beda leczyc mi wtedy pobierali do akurat na chirurgii nie wskazuje od razu na toczen zeby wykryc toczen trzeba przejsc szereg badan i spelnic przynajmniej 4 z 11 kryteriow tylko nie pamietam do konca jakie one sa w kazdym razie wycinek w moim przypadku bbyl bardzo przydatny w postawieniu diagnozy bo wskazywal na chorobe tkanki lacznej. duzo badan ob crp aspat przeciwciala przeciwjadrowe ANA morfologie proteinogram mocz i szereg innych jeszcze na bakterie w krwi itp
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Wrz 25, 2005 11:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o pobraniu wycinka skórno-mięśniowego decyduje lekarz, w celu potwierdzenia diagnozy, jeśli badania laboratoryjne nie są w 100 % jednoznaczne. on wybiera miejsce pobrania fragmentu do oceny hisopatologicznej i immunologicznej, może być noga, ręka - ja miałam np. podudzie.
a jeśłi chodzi o miejsce wykonywania zabiegu to mi robili w szpitalu - Instytut Reumatologii w W-wie. Pewnie na każdym oddziałe reumatologii albo dermatologii robią.
nie jest to badanie wykazujące tocznia na 100 % bo taki pojedynczy test nie istnieje - nie ma żadnego badania które wiarygodnie i od razu potwierdza diagnozę, jeszcze raz proponuje wrócic do poprzedniego wątku, wydaje mi się że tam wymieniłam niezbędny zestaw badań dość jasno:
http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=1070


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Nie Wrz 25, 2005 12:27 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
domi1_23
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 25 Wrz 2005
Posty: 123
Skąd: Wodzisław Śl.

PostWysłany: Nie Wrz 25, 2005 12:11 pm    Temat postu: Toczeń Odpowiedz z cytatem

Czy może się zdarzyc, że wyniki będą OK. Question
A toczeń będzie Question
_________________
Co cię nie zabije, to cię wzmocni.
-------
Więcej szczęścia wynika z dawania, niż z otrzymywania.

GG: 2103244
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 1 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group