Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

odczulanie
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madziary
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 126
Skąd: B-B

PostWysłany: Pon Wrz 28, 2009 7:52 am    Temat postu: odczulanie Odpowiedz z cytatem

nie znalazłam takiego tematu,więc rozpoczynam nowy

czy ktoś z Was się odczula? można jednocześnie przyjmować sterydy i się odczulać?

ja odczulam się już od roku i szkoda mi by było przerwać, bo widzę postępy...
_________________
jutro możemy być szczęśliwi
jutro możemy tacy być
jutro by mogło być w tej chwili
gdyby w ogóle mogło być

raz dwa trzy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Pon Wrz 28, 2009 11:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się,ze można kontynuowac odczulanie przy sterydoterapii,bynajmniej nie znalazłam p.wskazań.Z pewnością ustala to indywidualniel ekarz,bo w ogóle wszelkie zaostrzenia dyskfalifikowac mogą z terapii,co miało miejsce w przypadku mojeje córki.Mnie nigdy nikt nie odważył się odczulać niestety...

Troche wiedzy ściślejszej przy okazji nowego tematu się przyda Wink

ODCZULANIE

Immunoterapia swoista potocznie nazywana jest odczulaniem lub szczepieniem przeciwko alergii. Polega na podawaniu w iniekcjach podskórnych substancji (alergenów) na którą pacjent jest uczulony. Ilość podawanego alergenu stopniowo wzrasta, aż osiąga dawkę podtrzymującą, która powinna być podawana regularnie przez kilka lat. Celem takiego postępowania jest wytworzenie w organizmie pacjenta tolerancji na alergen, aby po kontakcie z nim nie występowały objawy chorobowe.

W czasie leczenia początkowego wzrastającymi dawkami alergenu iniekcje są podawane co 7 - 14 dni, a później dawki podtrzymujące otrzymuje pacjent w odstępach co 4 - 8 tygodni. W zależności od rodzaju szczepionki odczulanie jest prowadzone w systemie całorocznym lub przedsezonowym.

Odczulanie całoroczne - po osiągnięciu dawki podtrzymującej iniekcje podaje się co 4 - 8 tygodni przez 3 - 5 lat. Ten schemat odczulania obowiązuje zawsze w przypadku uczulenia na alergeny całoroczne, np. roztocza kurzu domowego, pleśnie, nabłonki i sierść zwierząt.

Odczulanie przedsezonowe - przed każdym sezonem pylenia, przez kilka lat, podaje się od 6 - ciu do kilkunastu iniekcji alergenu w odstępach co 7 - 14 dni.

Iniekcje "szczepionki przeciwalergicznej" muszą być podawane pod nadzorem lekarskim i tylko w Poradniach Specjalistycznych - Alergologicznych.

W większości przypadków przed i po iniekcji jest przeprowadzana kontrola czynności dróg oddechowych - pomiar szczytowego przepływu wydechowego (PEF). Po iniekcji pacjent pozostaje pod obserwacją co najmniej 30 minut. Każdy objaw który pojawi się w tym czasie musi być natychmiast zgłoszony. Przed opuszczeniem Poradni Alergologicznej sprawdzane jest również miejsce iniekcji. W dniu iniekcji pacjent powinien zażyć lek antyhistaminowy - o ile takie są zalecenia lekarza. Również w dniu iniekcji pacjenci uczuleni na pyłki roślin powinni wyeliminować z diety pokarmy reagujące krzyżowo z pyłkami roślin np. niektóre warzywa i owoce. Natomiast pacjenci uczuleni na roztocza kurzu domowego w dniu iniekcji powinni wyeliminować z diety ślimaki i "owoce morza" (kraby, krewetki, homary).

W ciągu 24 godzin po szczepieniu pacjent powinien unikać natężonych wysiłków fizycznych, opalania, długotrwałej kąpieli w gorącej wodzie.

Jeżeli występują objawy późne i są one bardzo dokuczliwe, a zdarza się to rzadko, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

W trakcie konwencjonalnej immunoterapii mogą wystąpić następujące reakcje niepożądane:

obrzęk, rumień i świąd skóry, w miejscu iniekcji, występujące 10 - 15 minut po podaniu szczepionki;
obrzęk tkanki podskórnej z towarzyszącym swędzeniem występujący 6 - 24 godzin po podaniu szczepionki;
objawy ogólnoustrojowe, takie jak: pokrzywka, świąd skóry, objawy choroby zasadniczej;
reakcja anafilaktyczna;
Podczas każdej następnej wizyty, przed kolejnym podaniem szczepionki lekarz i pielęgniarka rejestrują informacje o ewentualnych późnych reakcjach po poprzedniej iniekcji szczepionki i zmiany w stanie klinicznym, jakie zaszły w tym czasie.

W pewnych sytuacjach wymagane jest przesunięcie terminu wstrzyknięcia szczepionki. Są to np.: infekcje dróg oddechowych, złe samopoczucie pacjenta sugerujące inną chorobę ogólnoustrojową lub infekcję, objawy zaostrzenia astmy, podanie w tym dniu lub kilka dni wcześniej innej szczepionki.

Do immunoterapii swoistej powinny być stosowane szczepionki standaryzowane, czyli takie w których kontrolowane jest zawartość alergenów głównych w składzie preparatu.

Gwarantuje to zbliżone stężenie alergenu w kolejnych seriach szczepionek. Kiedyś stosowano do immunoterapii wyciągi wodne alergenów. Obecnie dominują na rynku preparaty modyfikowane typu depot, w których alergen związany jest z nośnikiem (np. wodorotlenkiem glinu, tyrozyną).

Od kilku lat dostępne są również szczepionki zawierające alergoidy, czyli alergeny modyfikowane chemicznie. Proces modyfikacji prowadzi do zmiany struktury przestrzennej alergenów, co wiąże się ze wzrostem skuteczności odczulania i spadkiem częstości występowania objawów niepożądanych.

Immunoterapia jest tylko jedną z metod stosowanych w leczeniu chorób alergicznych. U większości pacjentów zachodzi potrzeba stosowania jednocześnie leków zmniejszających objawy choroby. W miarę uzyskiwania poprawy lekarz może stopniowo zmniejszać dawki lub odstawiać kolejne leki. Immunoterapię uzupełnia się również unikaniem kontaktu z alergenem.

Oceny skuteczności odczulania dokonuje się już po roku od rozpoczęcia podawania dawek podtrzymujących. Jeżeli poprawy nie odnotujemy po dwóch latach podawanie dawki podtrzymującej uzasadnione jest przerwanie odczulania.

W przypadku alergii sezonowej (pyłkowica) dla uzyskania zauważalnej poprawy konieczny jest okres 2 - 3 lat.

Choć immunoterapia swoista najszerzej stosowana jest w uczuleniu na alergeny wziewne, to ważnym wskazaniem do odczulania jest również alergia na jad owadów błonkoskrzydłych (osy, pszczoły). Do odczulenia kwalifikowane są osoby, które po użądleniach tych owadów mają ciężkie układowe reakcje alergiczne np. spadek ciśnienia, duszność, zapaść, utrata przytomności.

Drugim obok stopnia ciężkości reakcji alergicznej, warunkiem podjęcia szczepień w alergii na jady owadów są dodatnie wyniki testu skórnego i / lub obecność swoistych IgE w surowicy chorego.

Stosowane są najczęściej dwie metody odczulania na jad owadów:

metoda ultraszybka ("ultrarush"), gdzie dawkę podtrzymującą osiąga się po 3 - 5 godzinach (6 iniekcji co 30 minut). Wymaga ona jednodniowego pobytu w szpitalu;
metoda konwencjonalna, gdzie dawkę podtrzymującą osiąga się po kilkunastu tygodniach (1 iniekcja co 7 dni).
Immunoterapia alergenowa jest obok eliminacji alergenów z otoczenia - jedyną możliwością przyczynowego leczenia atopowych chorób alergicznych.

W ostatnim dziesięcioleciu udowodniono, że immunoterapia, poza działaniem objawowym działa również profilaktycznie, gdyż:

zapobiega występowaniu nowych uczuleń u chorych z alergią monowalentną;
jej efekt działania trwa dłużej niż czas leczenia;
wpływa korzystnie na przebieg alergii atopowej, zmniejszając ryzyko rozwoju astmy u dzieci cierpiących na alergiczny nieżyt nosa;
W najbliższym czasie należy oczekiwać pojawienia się na rynku farmaceutycznym pierwszych szczepionek opartych na alergenach rekombinowanych. Pozwolą one na prowadzenie immunoterapii ukierunkowanej na pacjenta, w której stosuje się szczepionki oparte dokładnie na tych komponentach ekstraktów alergenowych, na które dany chory jest uczulony. Coraz jaśniej zarysowująca się wizja indywidualnej immunoterapii z zastosowaniem zindywidualizowanych szczepionek pozwolą na postawienie kroku milowego w teorii i praktyce alergologii.

www.alergosan.pl/teksty/odczulanie.html -
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
madziary
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 126
Skąd: B-B

PostWysłany: Sro Paź 14, 2009 12:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki margaret za tego posta Smile

no i niestety na razie mam przerwane odczulanie..... przynajmniej do czasu diagnozy, zależy co mi powiedzą w szpitalu, oby się zgodzili... Crying or Very sad
_________________
jutro możemy być szczęśliwi
jutro możemy tacy być
jutro by mogło być w tej chwili
gdyby w ogóle mogło być

raz dwa trzy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Sro Paź 14, 2009 1:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z odczulaniem to jest własnie różnie-środowisko lekarskie jest podzielone co do takiej ingerencji w ch.autoagresywnych.
Ja siadam do testów po flonidanie i całe łapska mam zalane rumieniem. Tyle prosiłam o odzculenie chocby roztoczy,bo to mój problem nr 1-ale nie można,nikt się nie chce tego podjąć Wink
Lekarz wykazał sie duża rozwagą w Twoim przypadku Smile
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
madziary
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 126
Skąd: B-B

PostWysłany: Sro Paź 14, 2009 1:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiem,ze rozwagą... ale naprawdę chciałabym ciągnąć to dalej.
Mam jakieś reakcje krzyżowe. Nie mam alergii pokarmowej a przez to ,ze jestem uczulona na olche,brzozę i leszczyne nie mogę jeść wielu rodzajów owoców. Choć właśnie po roku odczulanie mogę teraz zjeść ćwiartkę jabłka.... ah a jeszcze rok temu jak juz bałam sie jeść owoców surowych obierałam Justynce jabłko i nie pomyślałam,żeby umyc ręce...... przetarłam po oku i tak mi białko spuchło że wyglądało jakby się miało zaraz wylać...... ależ sie wtedy przestraszyłam.....
_________________
jutro możemy być szczęśliwi
jutro możemy tacy być
jutro by mogło być w tej chwili
gdyby w ogóle mogło być

raz dwa trzy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Sro Paź 14, 2009 2:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadza sie -alergie krzyżowe b.często się zdarzaja. Np.przy uczuleniu na lateks zdarza sie równoczesnie nietolerancja bądż alergia(bo to różnica jest jednak) na banany. A brzoskwinię możesz jeść-bo przy uczuleniu na brzozę często właśnie pada na jabłko i brzoskwinie Wink
Pyłek brzozy jest jednym z najagresywniejszych alergenów gdyż w swojej otoczce zawiera..białko.Sprwę komplikują jeszcze spaliny które "doczepiają" sie do takiego pyłeczka i mamy już gotowa bombę dla naszego ukł.immunologicznego-wydmuchanego szczepieniami i cała reszta chemii Wink
Nie martw sie jednak-lekarze z pewnością dojda do jakiegos konsensusu-wezmą pod uwagę wynikające korzyści bądż straty Smile
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
madziary
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 126
Skąd: B-B

PostWysłany: Sro Paź 14, 2009 2:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lepiej byłoby mi wymienic jakie ja mogę jeść owoce......

ale nie mogę: jabłko, czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, nektaryny, kiwi, orzechy - oprócz włoskich, marchewki, groszek zielony....
teraz po roku odczulania mogę już: gruszki nawet 3,4 zjem i nic mi nie puchnie, tylko ćwiartkę jabłka, bo jak więcej to swędzi gardło, język i puchnie

więcej grzechów nie pamiętam,ale wiem ze było tego wiecej....
oczywiscie przetwory mogę spożywac tylko nie surowe
_________________
jutro możemy być szczęśliwi
jutro możemy tacy być
jutro by mogło być w tej chwili
gdyby w ogóle mogło być

raz dwa trzy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Sro Paź 14, 2009 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to faktycznie uprzykrzyło Ci zycie tez paskudztwo. Trzymam w takim razie kciuki za pozytywna decyzję ws odczulania Smile
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
madziary
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 126
Skąd: B-B

PostWysłany: Sro Paź 14, 2009 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki
_________________
jutro możemy być szczęśliwi
jutro możemy tacy być
jutro by mogło być w tej chwili
gdyby w ogóle mogło być

raz dwa trzy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Uzumaki
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 273
Skąd: West Yorkshire

PostWysłany: Sro Paź 14, 2009 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Margaret,dzieki za info o lateksie i bananach.Nie wiedzialam.A mam problem-kontaktowa alergie na lateks,od 3lat,zwroce uwage czy na banany rowniez.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
madziary
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 126
Skąd: B-B

PostWysłany: Sro Lis 18, 2009 2:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i co? psinco!! nie można się odczulać Sad bo to ingeruje w system immunologiczny..... i jest zbyt ryzykowne Zly
mi przerwali Zly Zly Zly , no ale podobno na sterydach objawy alergii ustępują, no nic to poczekamy do wiosny, a owoców no cóż muszę się odważyć i zaryzykować, może się nie uduszę hehe Laughing
_________________
jutro możemy być szczęśliwi
jutro możemy tacy być
jutro by mogło być w tej chwili
gdyby w ogóle mogło być

raz dwa trzy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sro Lis 18, 2009 6:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie podobno, ale na pewno Laughing
ciężką alergię leczy się sterydami....
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
madziary
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 126
Skąd: B-B

PostWysłany: Czw Lis 19, 2009 3:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dobrze wiedzieć... Razz
_________________
jutro możemy być szczęśliwi
jutro możemy tacy być
jutro by mogło być w tej chwili
gdyby w ogóle mogło być

raz dwa trzy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Pon Gru 28, 2009 11:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wprawdzie to nie na temat odczulania-ale AZS jest problemem alergologicznym-może komuś ta metoda przyniesie ulgę Wink

PUVATerapia

Terapia polegająca na jednoczesnym naświetlaniu promieniowaniem ultrafioletowym UVA oraz przyjmowaniu leków z grupy psolarenów (np. oxsolaren, geralen), zwiększających wytwarzanie pigmentu (melaniny) w skórze po wystawieniu jej na działanie promieni ultrafioletowych. Terapia PUVA powoduje blokowanie receptorów komórek Langerhansa oraz eliminuje bakterie i niektóre wirusy obecne na skórze, co zmniejsza ryzyko infekcji.

Badania przed leczeniem PUVA

Lekarz przed skierowaniem na PUVA powinien zażądać od nas przedstawienia testów krwi (próby wątrobowe) oraz testów przezierności źrenicy.

Przygotowanie

Na godzinę do dwóch przed naświetlaniem, podczas jedzenia, należy przyjąć zalecaną dawkę leku. Czasami występują objawy nietolerancji tabletek (nudności, wymioty). Od chwili przyjęcia leku należy założyć okulary przeciwsłoneczne (chronić oczy przez 10-12 godzin). Jednocześnie obowiązuje zakaz eksponowania skóry na promieniowanie słoneczne. Naświetlania prowadzi się maksymalnie co drugi dzień. Zaczyna się od dawki 0.5J/cm2 promieniowania, później dawka ta jest systematycznie zwiększana.

Czy lampy PUVA mogą zastąpić solarium?

Nie mogą.

Leczenie opalaniem PUVA polega na stosowaniu ściśle określonych przez lekarza dawek wyselekcjonowanego promieniowania UVA i UVB, tak by nie doszło do nadmiernego podrażnienia skóry; w przypadku solarium nie ma możliwości regulacji tych dawek, co więcej działanie w dużej mierze jest uzależnione od „wypalenia” tj. starości lamp w gabinetach kosmetycznych.


Obecnie stosowane są także lampy zastępujące PUVA. Mowa tu o lampie UVB 311. Ma ona takie samo zastosowanie jak lampa PUVA jednak nie przyjmuje się żadnych leków fotouczulających.

Obie lampy stosuje się w leczeniu łuszczycy oraz bielactwa.

Gdzie są lampy

Dla dorosłych:
Poradnia dermatologiczna ul. Koszykowa 82a (tel. 022-502-13-00) stan na dzień 15.11.2006

Dla dzieci i dorosłych:
Poradnia dermatologiczna przy szpitalu na ul. Leszno w Warszawie (tel. 022-632-88-39) stan na dzień 15.11.2006


http://www.atopowe-zapalenie.pl/atopedia/PUVA
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
locman
Senior
Senior


Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 65
Skąd: ok.zielona gora

PostWysłany: Wto Gru 29, 2009 1:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mój syn był naświetlany takimi lampami. Za wizytę i naświetlanie zapłaciłam 80 zł. Syn był naświetlany nie wiem ile minut (wyszłam na korytarz), może 5 min.
Na drugi dzień całe ciało miał poparzone. Lekarz mówił coś o nadwrażliwości skóry i jeszcze musiałam zapłacić temu samemu lekarzowi za przepisanie leków na poparzenie.
Nie jest to apel przeciwko tej metodzie.
Dzielę się swoim doświadczeniem.
_________________
locman[a]wp.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group