Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Żywienie w chorobach nerek - nerczyca, nefropatia, zapalenia
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Odżywianie, Diety, Przepisy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mona
Kadet
Kadet


Dołączył: 08 Lis 2005
Posty: 35

PostWysłany: Sro Lis 16, 2005 12:26 am    Temat postu: Żywienie w chorobach nerek - nerczyca, nefropatia, zapalenia Odpowiedz z cytatem

Witajcie,czy ktoś może mi polecić jakąś dietę dla 10-letniej dziewczynki chorej na nefropatię toczniową?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lis 16, 2005 9:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mona, o zalecaniach dietetycznych musisz pogadać z lekarzem, bo to może sćiśle zależeć od tego w jakim akurat stanie sa nerki, jaki białkomocz, itp.
czasami trzeba dietę opracowywać indywidualnie by ustalić zapotrzebowanie na białko.
jak się okazuje są dwie przeciwstawne szkoły - dieta wysokobiałkowa lub niskobiałkowa (chyba niskobiałkowa jest nowszym podejściem), dlatego na własną rękę nie wprowadzaj żadnych drastycznych zmian w sposobie żywienia.
Kasia ma łagodną nefropatię, więc może w ogóle nie ma potrzeby nic specjalnie modyfikować...nie wiem Confused Tu znajdziesz te różne koncepcje, jeśli chcesz sobie poczytać:
Zalecenia dietetyczne przy...

Jeśli natomiast mowa o toczniu w ogóle i np. towarzyszącej mu sterydoterapii to odsyłam do tematu:
Odżywianie - dieta i toczeń
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mella
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 31 Paź 2005
Posty: 996

PostWysłany: Sro Lis 16, 2005 3:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no i "wyszlo szydlo z worka", te dwa podejścia do diety wynikają z różnych schorzeń nerek Confused
Nenya w temacie z 01.sierpnia - "zalecenia dietetyczne przy..." (kurcze, nie umiem wstawiać odnosnikow do stron), podawałaś pomocne linki o dietach przy różnych schorzeniach i tam przy nerkach byly 4 linki. Właśnie dwa pierwsze różnie traktują białko w pokarmach.
1) dotyczący nerczycy - zaleca dietę wysokobiałkową
2) dotyczący przewlekłego zapalenia nerek - ubogobiałkową
Ponieważ ja mam przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek - stąd ta dieta niskobialkowa. Do 2001 r. (czyli przez co najmniej 13 lat) była to moja główna choroba, dopóki nie ujawniły się inne objawy toczniowe (bóle stawów,"pokrzywka", motyl na twarzy, spadek płytek krwi i dodatnie ds DNA i ANA).
Sorry za zamieszanie Embarassed
_________________
"Wszyscy jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy, jeśli nie pozwolimy, by pokonał nas strach przed własną słabością."
Jan Paweł II
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lis 16, 2005 3:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no niby tak, tyle że termin "nerczyca" jest dośc umowny, i szeroki bo w sumie objemuje też kłębuszkowe zapalenie nerek czy też tzw. nefropatie Confused

Cytat:
Zespół nerczycowy (nerczyca) nie jest odrębną jednostką chorobową - to zespół objawów będących efektem procesów chorobowych w nerkach.

Charakteryzuje się dużą utratą białka z moczem, która prowadzi do powstania uogólnionych obrzęków oraz zaburzeń gospodarki tłuszczowej.

Zespół nerczycowy może wystąpić w przebiegu wielu chorób, przy czym do uszkodzenia błony kłębuszków nerkowych prowadzą choroby o podłożu immunologicznym, toksycznym lub alergicznym. Najczęstszą przyczyną są zapalenia nerek, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca), uczulenia i uszkodzenia wywołane związkami nefrotoksycznymi.


Dlatego ciągle brak mi jasności w tym temacie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mella
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 31 Paź 2005
Posty: 996

PostWysłany: Sro Lis 16, 2005 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szczerze mówiąc to ja też już nic nie wiem Confused , przy nastepnej wizycie zahaczę o to panią doktor - a wydawalo mi sie, ze juz troche wiem na temat tej choroby, stąd to wymądrzanie sie (hehehe) Embarassed
Przypominam sobie, że zespół nerczycowy (stan ostry) może przejść w stan przwlekly. I różne wtedy jest podejście do sprawy, ale moge sie mylić.
_________________
"Wszyscy jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy, jeśli nie pozwolimy, by pokonał nas strach przed własną słabością."
Jan Paweł II
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Gru 07, 2007 6:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kontynuując stary wątek o kontrowersjach między dietą wysoko a niskobiałkową, ciągle nie mam pełnej jasności, ale wpadłam na ciekawą prezentację tematu, która wyjasnia przynajmniej problem żywienia we wspomnianej wyżej nerczycy:

Cytat:
Nerczyca (nephrosis) lub zespól nerczycowy spowodowana jest uszkodzeniem błony sączącej kłębuszków nerkowych, co prowadzi do nadmiernego przepuszczania białka przez ściany naczyń krwionośnych kłębuszków i powoduje utratę białek krwi z moczem.
Najczęstszym objawem nerczycy są cienie pod oczami, obrzęki powiek, kończyn dolnych i okolicy lędźwiowej, a także gromadzenie się płynu w jamie brzusznej (tzw. wodobrzusze) oraz jamie opłucnowej (przesięk opłucnowy) spowodowane zwiększeniem wchłaniania zwrotnego sodu w nerkach i dużym ubytkiem białka (szczególnie albumin) z osocza krwi. Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu białkomoczu przekraczającego 3,5 g/d oraz zmianach w składzie chemicznym krwi. Często występuje także wzrost poziomu cholesterolu.

Dieta w zespole nerczycowym powinna być bogata w białko. Najlepiej, jeżeli ilość spożytego białka nieco przewyższa jego średnią dobową utratę z moczem. Ogranicza się ilość soli kuchennej (do około l /2 łyżeczki dziennie) i innych produktów bogatych w sód oraz, ze względu na skłonność do podnoszenia się poziomu cholesterolu - tłuszczów. W razie pojawienia się obrzęków należy kontrolować ilość płynów. Zaleca się przygotowywanie posiłków metodą gotowania albo pieczenia i duszenia bez dodatku tłuszczu.


polecam lekturę:
Zaburzenia odżywiania w chorobach nerek

oraz

Żywienie w ostrych i przewlekłych chorobach nerek

plus juz nie prezentacja, ale też ważne:

Dieta w zapaleniu kłębuszków nerkowych

i jeszcze nasz wątek:

Dieta z ograniczeniem białka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Sugar
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 288

PostWysłany: Pią Gru 07, 2007 7:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm, mi pani urolog sugerowała trochę ograniczyć białko, ale, jak zrozumiałam, nie z powodu kłębuszkowego zapalenia nerek i białkomoczu (które też mam), tylko dlatego, że mam dużo moczanów bezpostaciowych. Nawet mi powiedziała tak, że mogę trochę ograniczyć, ale żeby z tym nie przesadzać, bo one co prawda są w dużej ilości, ale się nie odkładają, więc nie są to wskazania do jakiejś rygorystycznej diety, a białko jest potrzebne. To ja już teraz nie wiem. Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pią Gru 07, 2007 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lekarz prowadzący sam decyduje jaką dietę wprowadzić
niektórzy każą niskobiałkową, mimo białkomoczu
a drudzy wysokobiałkową

ja tam nie wiem, od czego to zależy

jem co lubię, ograniczam sól (mam taką specjalną) i nic poza tym
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Gru 07, 2007 8:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sugar napisał:
nie są to wskazania do jakiejś rygorystycznej diety, a białko jest potrzebne. To ja już teraz nie wiem. Confused


oczywiście, że białko jest potrzebne, nawet rygorystyczne diety niskobiałkowe przy niewydolnosci nerek nie mogą być go całkowicie pozbawione!
dokładnie to można wyczytac w podanych wyżej źródłach, przejrzałaś je chociaż?

a przede wszystki, tak jak mówi kinga, lekarz powinien okreśić czy w ogóle jest potrzeba jakichkolwiek zmian w odżywianiu, jeśli już to jakich dokładnie i na jak długo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Pią Gru 07, 2007 8:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byłam na diecie niskobiałkowej ponad pół roku (przy zajętych nerkach), aż moja dr reumatolog kazała mi rzucić tę dietę w diabły i przerzucić się na ryby. I wiecie, że od razu odżyłam!? Wyniki też się polepszyły...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sugar
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 288

PostWysłany: Pią Gru 07, 2007 11:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nenya, masz rację, nie przejrzałam. Embarassed Facet co chwila zabiera mi kompa, pod pretekstem bradzoważnychspraw, które okazują się narzekaniem na swoich forach na tłumaczenie jakiejś gry i oglądaniem idiotycznych filmików. Dlatego przeglądam nowe wiadmości tylko z grubsza. No, ale nie trzeba mi tłumaczyć, że białka całkiem wyeliminować nie można. Tak się tylko zdziwiłam, bo urolog mi powiedziała, że mam kłębuszkowe zapalenie nerek, ale tylko przy omawianiu tych podwyższonych moczanów wspomniała, że mogą się one brać ze zbyt bogatej w białko diety i że mogłabym je trochę ograniczyć, ale skoro USG wykazało, że mi się one nie odkładają, to nie ma paniki. No więc się tym za bardzo nie przejęłam. Owszem, staram się jeść mniej mięsa, ale za to zajadam sobie jogurt, bo lubię, a tu czytam, że przy kłębuszkowym zapaleniu nerek powinna być dieta niskobiałkowa. Shocked
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Moksia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 413
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lis 29, 2010 5:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć Robaczki oto kilka przepisów dla tych, którzy walczą w kuchennych zakątkach i głowią się co zrobić smacznego przy diecie niskobiałkowej, z ograniczeniem fosforanów i tłuszczy zwierzęcych.

OTO przepis NR 1 na obiad:
to danie praktycznie bez białka - Ziemniaki duszone z warzywami
1/2 kg ziemniaków
kilka szalotek
3 marchewki
1 czerwona, 1 zielona papryka
2 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki śmietanki
pół łyżki posiekanych świeżych listków bazylii i natki pietruszki
po łyżeczce ziół prowansalskich i koperku
sól i pieprz

Ziemniaki obrać i pokroić na cząstki jednakowej wielkości. W rondlu rozgrzać oliwę, wrzucić ziemniaki i smażyć pod przykryciem. Następnie dodać obrane szalotki, oczyszczone i pokrojone w półplasterki marchewki oraz paski papryk. Chwilę smażyć, po czym wlać wodę (pół szklanki), wsypać zioła i przyprawy - do smaku sól i pieprz, dusić pod przykryciem do miękkości. Przed podaniem zaciągnąć śmietanką.

Smacznego!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Moksia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 413
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lis 29, 2010 5:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepis NR 2 - danie jednogarnkowe, specjalnie na najbliższe mroźno-śnieżne dni:

Zupa ziemniaczana z pulpecikami (białko na pewno na porcję poniżej 10g)

5-6 ziemniaków
5 szklanek bulionu (może być warzywny, ale najlepiej zrobiony na kurczaku)
włoszczyzna
cebula (nie powinna powodować zgagi, ale dla tych co bardzo uważają - lepiej dwie szalotki)
3 łyżki oliwy z oliwek
łyżka przecieru pomidorowego
natka pietruszki
liść laurowy
sól, pieprz
Pulpety: 30 dag zmielonego mięsa z kurczaka lub indykam, cebula, jajo, sól, pieprz.

Włoszczyznę i cebulę obrać, umyć, pokroić w kostkę i podsmażyć na oliwie, następnie zalać bulionem i gotować, aż warzywa będą miękkie. Dodać obrane i pokrojone na ćwiartki ziemniaki oraz przyprawy. Gdy ziemniaki będą miękkie, zaprawić zupę przecierem pomidorowym. Cebulę obrać, zetrzeć na tarce do jarzyn o małych otworach i dodać do mięsa wraz z jajem oraz solą i pieprzem. Masę mięsną dobrze wyrobić, uformować kulki, włożyć do zupy, gotować ok. 15 minut. Ugotowaną zupę można podawać posypaną natką pietruszki.

Mniam:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Moksia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 413
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lis 29, 2010 5:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepis NR 3 - dla tych, którzy uwielbiają placki ziemniaczane, a nie widzą jak pozbyć się tłuszczu - rozwiązanie :

placki pieczone;)- białko ok. 6g na porcję.

ok. 1 kg ziemniaków
pół szklanki mąki
ćwierć szklanki ciepłego mleka
2 dag drożdży
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
i tylko łyżka oleju

Ziemniaki umyć, ugotować w mundurkach, obrać, zemleć w maszynce do mięsa. Drożdże rozpuścić w mleku i połaczyć z ziemniakami. Odstawić do wyrośnięcia. Następnie wsypać mąkę, sól, pieprz i przeciśnięty przez praskę czosnek. Ciasto wymieszać i ponownie odstawić do wyrośnięcia. Z wyrośniętego ciasta formować niewielkie placuszki i układać na blasze natłuszconej olejem i posypanej mąką. Wstawić do nagrzanego piekarnika, piec w temperaturze 200C na złoty kolor.
Super smakują z dodatkiem leczo warzywnego, lub żurawiną.

Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Moksia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 413
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lis 29, 2010 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz czas na bez mięsny NR 4 - jak kto woli

Leczo, lub Ratatouile z makaronem;)

1 średni bakłażan
2 łyżki oliwy
1 duża cebula czerwona, posiekana
1 duża czerwona papryka, pokrojona
1 duża zielona papryka, pokrojona
2 ząbki czosnku, zmiażdżone
3 cukinie, w plastry
2 x 400g pomidorów z puszki
1 łyżeczka suszonego oregano
1/2 łyżeczki suszonego tymianku
4 kubki bulionu warzywnego
1/2 kubka makaronu może być np. fusilli

Pokroić bakłażana, aby usunąć gorycz można dla tych co mogą, posypać pokrojone ułożone na sicie kawałki solą. Odstawić na 20 min. potem dokładnie opłukać i osuszyć papierowym ręcznikiem. Rozgrzać oliwę w dużym garnku i smażyć cebulę, na średnim ogniu aż będzie miękka i jasnozłota. Dodać paprykę, czosnek, cukinię i bakłażana i smażyć mieszając 5 minut. Dodać pomidory, zioła, wywar z warzyw. Zagotować, zmniejszyć ogień i gotować 10 minut, aż jarzyny zmiękną. Dodać fusilli i gotować następne 15 min, aż fusilli będą miękkie. Można podawać z grzankami z bułki skropionymi oliwą i potartymi czosnkiem i pesto bazyliowym.

Mały włoski akcent, może zrobi nam się cieplej - Smacznego!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Odżywianie, Diety, Przepisy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group