Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Meridia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
LidkaK
Junior
Junior


Dołączył: 28 Paź 2005
Posty: 13
Skąd: Zduńska Wola

PostWysłany: Czw Lis 03, 2005 12:45 pm    Temat postu: Meridia Odpowiedz z cytatem

Hej!
W związku z tym że jestem "świeżym" toczniowcem mam pytanko!

Czy wolno nam stosować Meridię - to preparat (lek?) na odchudzanie, wiem że działa na przysadkę mózgową, nie wiem czy może mieć wpływ na naszą chorobę- mam SCLE.

Pytam bo zawsze dwa razy do roku przed sylwestrem i przed wakacjami robiłam sobie kurację 10 tabletkami i było super. Teraz się trochę boję.
Lekarza wolałam się nie pytać bo wiadomo jak traktują blondynki co się chcą odchudzać :-)
Zresztą z pigułką anty jest podobnie, brałam kilka lat a teraz jeden reumatolog mówiła że mogę, teraz druga powiedziała że nie!
Wariatkowo.
Macie jakieś infy na ten temat? Poradźcie proszę!
_________________
co nas nie zabije to nas wzmocni!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lis 03, 2005 1:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wydaje mi się, że ie masz wyjścia i musisz zapytać lekarza, z tego co czytałam to jest silny lek działający bezpśrednio na mózg - hamuje wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny, a więc "miesza" nieżle...
czy SCLE jest przeciwwskazaniem do zażywania - nie znalazłam, ale ma spora listę skutków ubocznych i zakazów:

Głównym zarzutem pod adresem leku jest to, że podnosi ciśnienie krwi, a tym samym zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Poza tym:
Utrata apetytu, zaparcia, suchość w ustach, nudności.
Kołatanie i szybka akcja serca,
Uderzenia gorąca (rozszerzenie naczyń krwionośnych), nasilenie kłopotów z hemoroidami.
Bóle i zawroty głowy, bezsenność.
Zaburzenia smaku.
Uczucie mrowienia w palcach.
Potliwość.

Znalazłam też takie ostrzeżenie:
Cytat:
Ze względu na możliwość działania presyjnego i wpływu na częstotliwość rytmu serca, podczas stosowania sibutraminy należy często kontrolować ciśnienie krwi i częstość pracy serca. Przeciwwskazaniem do stosowania sibutraminy jest choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca i niewyrównane nadciśnienie krwi. Nie należy stosować sibutraminy u osób stosujących leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki, leki przeciwmigrenowe, opioidy. Jaskra, ciężka niewydolność wątroby i nerek stanowią przeciwwskazania. Ze względu na możliwość potencjalnych interakcji, należy zachować ostrożność podczas stosowania sibutraminy z lekami takimi jak ketokonazol, erytromycyna, cymetydyna, które mogą hamować metabolizowanie sibutraminy z udziałem cytochromu P450.


Dlatego ja bym się bała na własną rękę wdrażać terapię meridią.
Lekarz pwoinien wiedzieć czy w twoim przypadku i przy lekach jakie zażywasz - jest to bezpieczne. Lepiej się upewnić.

Odnośniki:
Leczeie otyłości
Meridia
Leki - SIBUTRAMINE HYDROCHLORIDE

---------
Co do środków antykoncepcyjnych - to wiadomo że toczeń jest powiązany z gospodarką hormonalną, estrogen zaś uważany jest za czynnik ryzyka w aktywacji choroby, dlatego przez lekarzy preferowane są raczej tzw. mini-pigułki czyli środki jednohormonalne lub z bardzo małą zawartością estrogenu. Oczywiście to sprawa bardzo indywidualna - u jednych nie ma ppwikłań, u innych choroba się budzi, trzeba to dobierać indywidaulnie i ostrożnie.

Antykoncepcja1
[url=http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=1012&highlight=hormonalne]
Antykoncepcja2[/url]
Hormonalna terapia zastępcza
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
LidkaK
Junior
Junior


Dołączył: 28 Paź 2005
Posty: 13
Skąd: Zduńska Wola

PostWysłany: Czw Lis 03, 2005 1:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Ci bardzo.
Właśnie dlatego że wiem o tych wszystkich przeciwskazaniach i jej działaniu zwróciłam się do Was z tym pytaniem. Liczyłam że może ktoś brał to "cudo"!
Kiedyś nic mi się nie działo, ale odkąd choruje - jakieś 20 miesięcy- nie brałam bo nie odchudzanie było mi w głowie. Zresztą teraz potrzeby też nie mam, ale pojawić się może Smile. Poza tym tej nadwagi też nie mam szokującej bo sterydów jeszcze nie biore.
Dzięki bardzo.
L.
_________________
co nas nie zabije to nas wzmocni!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lis 03, 2005 1:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no my starzy sterydziarze to już mamy co odchudzać Wink
ale jakoś nikt się nie chwalił że wspomaga się az takimi środkami, grzebanie przy neuroprzekaźnikach to jednakwg mnie ryzyko, może bezpieczniej przestrzegać po prostu zaleceń dietetycznych obowiązujących przy sterydoterapii...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Lis 03, 2005 6:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chyba jedynie na czym to polega .to sztuczna stymulacja przysadki a skutkiem ubocznym jest wlasnie brak laknienia..no .dzialanie na przysadke mozgowa .zeby sie odchudzac..?no coz mozna i tak.........ale wydaje mi sie ze az tak drazsyczne srodki .aby sie odchudzic mijaja sie z celem .Wiem ze przy toczniu czesto jest zwiekszone wydzielanie prolaktyny ........to juz przeciez powazna zmiana.i to tez sie leczy ..a dzialanie celowe.......Nie wiem .balabym sie nawt o tym pomyslec.......co z tego ze efekt jest ...ale przysadka jednak pelni wazna funkcje w naszym organizmie.....Za niedlugo beda manipulowac przy genach zeby tylko dalo efekt .a ze moze nawet zabic..coz odchudzi na wieki
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lis 03, 2005 6:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale czasami w drastycznych przypadkach - chorobliwej i zagrażającej życiu otyłosci to bywa jedna ze skuteczniejszych metod, obok operacji zmniejszania żołądka.
zresztą całkiem do rzeczy jest ten 2 artykuł - dośc wyważony, plusy i minusy (przyjmowanie sibutraminy powiązano z 32 przypadkami zgonów i niemal czterystoma poważnych działań ubocznych, więc jest o czym pisać Wink ), ale oczywiście nie ma co zaraz spodziewać się najgorszego, zapewne to pomoc dla wielu potrzebujących, byle nie ładowć samodzielnie bez wiedzy lekarza...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Lis 03, 2005 6:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wlasnie o to chodzi .jesli lekarz to przepisze to chyba najpierw zrobi badania miedzy innymi prolaktyny .......jest to lek wiec powinien byc stosowany przez lekarza i w okreslonych sytuacjach .....tak mysle........a stosowanie takich lekow samodzielnie moze skonczyc sie tragicznie.......
Zreszta ja sama mialam zaburzenia przysadki ...i po podaniu zastrzyku w szpitalu na pobudzenie przysadki dostalam wstrzasu .wiec chyba nie jest to takie obojetne.zeby przyjmowac go samodzielnie.........
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mgła
Super senior
Super senior


Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 81
Skąd: Trójmiasto

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sibutramina w zespole Sjogrena może spowodowac nagłe zaostrzenie..

Ostatnio zmieniony przez Mgła dnia Sro Maj 05, 2010 11:30 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Sro Maj 05, 2010 10:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Złe wieści:

Sybutramina: lek na odchudzanie zniknie z aptek
31-01-2010

Ze wszystkich rynków w Unii Europejskiej ma być wycofany lek wspomagający odchudzanie. Jest on związany ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych.

Europejska Agencja Leków zakończyła analizę bezpieczeństwa leków zawierających sybutraminę. Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (Committee for Medicinal Products for Human Use, CHMP) działający w ramach Agencji uznał, że ryzyko związane ze stosowaniem tych leków jest większe niż korzyści i zalecił zawieszenie pozwoleń na dopuszczenie do obrotu tych leków w całej Unii Europejskiej.

Leki zawierające sybutraminę zostały dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej pod nazwą Reductil, Reduxade i Zelium, a także pod innymi nazwami handlowymi. Są one stosowane wraz z dietą i programem ćwiczeń w celu pobudzenia utraty masy ciała u pacjentów otyłych i cierpiących na nadwagę, u których stwierdza się także inne czynniki ryzyka, takie jak cukrzyca typu 2 czy dyslipidemia (nieprawidłowe stężenie tłuszczów we krwi).

Lekarze nie powinni już ordynować, a farmaceuci wydawać tego leku. Pacjenci przyjmujący obecnie sybutraminę powinni w najbliższym dogodnym dla nich terminie umówić się na wizytę u lekarza, aby omówić z nim alternatywne metody odchudzania. Pacjenci, którzy zechcą odstawić lek, zanim skontaktują się z lekarzem, mogą to uczynić w każdej chwili.

Powodem rozpoczęcia analizy bezpieczeństwa były dane uzyskane w badaniu SCOUT (Sibutramine Cardiovascular Outcome Trial), które wykazały zwiększenie ryzyka wystąpienia ciężkich incydentów sercowo-naczyniowych bez skutku śmiertelnego, takich jak udar mózgu czy zawał serca, u osób przyjmujących sybutraminę w porównaniu z grupą placebo. Badanie SCOUT, w którym przez okres do 6 lat uczestniczyło blisko 10.000 pacjentów, miało na celu ustalenie wpływu odchudzania przy pomocy sybutraminy na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego w dużej grupie osób otyłych lub cierpiących na nadwagę ze stwierdzonymi chorobami układu sercowo-naczyniowego lub należących do grupy wysokiego ryzyka rozwoju tego typu chorób.

CHMP zauważył, że u większości pacjentów rekrutowanych do badania SCOUT sybutramina była stosowana niezgodnie z treścią informacji o produkcie, ponieważ sybutramina jest przeciwwskazana u pacjentów ze stwierdzonymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Czas leczenia prowadzonego w ramach badania także był dłuższy niż zwykle zalecany. Jednak ze względu na to, że u pacjentów otyłych i cierpiących na nadwagę ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych jest większe, zdaniem Komitetu dane uzyskane w badaniu SCOUT są istotne dla zastosowania leku w praktyce klinicznej.

Komitet zauważył także, że dane z dostępnych badań wskazują, iż zmniejszenie masy ciała uzyskane dzięki stosowaniu sybutraminy jest niewielkie i po odstawieniu leku może się nie utrzymać. CHMP uznał zatem, że korzyści wynikające ze stosowania sybutraminy jako leku wspomagającego odchudzanie nie przewyższają ryzyka sercowo-naczyniowego.

Zalecenie Komitetu dotyczące zawieszenia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu zostało obecnie przekazane Komisji Europejskiej, która ma podjąć decyzję w tej sprawie.

www.urpl.gov.pl
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group