Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ribosomal-P-protein (RIB) Rybosomalne białko P

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
komw
Kadet
Kadet


Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 32

PostWysłany: Pon Lut 15, 2021 8:11 pm    Temat postu: Ribosomal-P-protein (RIB) Rybosomalne białko P Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie, otóż odebrałem swoje wyniki i trochę się wystraszyłem i chciałabym się dowiedzieć co mogą znaczyć.

Mam 37 lat. Od dłuższego czasu miałem przeciwciała Ana w mianie 1:320, typ święcenia ziarnisty-chromosomow. Did nie wykrywal żadnych przeciwciał. I takie wyniki miałem jakieś 8lat. Te wyniki wyszly przy okazji poszukiwania dziwnych spraw trzustkowych. Przez ten czas wyjaśniło się z trzustka (nic poważnego)

Dzisiaj odebrałem wyniki ana3 i wyszło że mam dodatnie 2 przeciwciała:
- silnie dodatnie DFS70 - tu raczej nie ma czym się przejmować,
- oraz silnie dodatnie [b]Ribosomal-P-protein (RIB) [*b]
Reszta przeciwciał wynik ujemny, czyli tak naprawdę mam dodatnie tylko to Ribosomal-P-protein (RIB)

Nie mam stwierdzonej żadnej choroby, nic wielkiego mi się nie dzieje, zero jakiś objawów.
W wynikach krwi dodatnie również IGG4.

Czy ktoś się spotkał z czymś takim? O tych przeciwciałach jest bardzo mało opisane, ktoś wie co mogą znaczyć? Na co się szykować? Czy tylko taki izolowany wynik może coś znaczyć? Co dalej robić?

Z góry dzięki za odpowiedź.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
komw
Kadet
Kadet


Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 32

PostWysłany: Pon Lut 15, 2021 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przypomniało mi się że w badaniach OB wychodzi zawsze lekko podwyższone. Norma do 10, ja mam koło 20
Czasami też wątrobowe wychodzą ponad normę, ostatnio po miesiącu odstąpienia słodyczy wróciło do normy.


Ostatnio zmieniony przez komw dnia Pon Lut 15, 2021 9:18 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
komw
Kadet
Kadet


Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 32

PostWysłany: Pon Lut 15, 2021 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A i może inne nakierowanie jeszcze:
Moja córka 8letnia też ma dodatnie przeciwciała, typ swiecenia taki sam jak ja, miano ma czasem nawet 1 do 1000, ale u niej wychodzi że ma tylko te DSF70, czyli z tego co wiem to nie ma się czym przejmować.
Kolejna sprawa to że badania robiłem w momencie gdy przyjmowałem szczepienie przeciwwirusowe (covid-19, szczepienie mRNA), czy to też może mieć wpływ?
Zawsze robiłem badanie ana2 i brak przeciwciał mnie uspokajał, dopiero teraz zrobiłem Ana3, z rozszerzona wersja.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Lut 17, 2021 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znalazłam tylko tyle
Cytat:
Anty RNP – przeciwciała przeciw rybonukleoproteinie, rybosomalne białka P.
Pozytywne wyniki ma ok. 30-40 % pacjentów ze SLE a ich obecność koreluje się z aktywnością choroby. Bardzo często są obecne przy mieszanej chorobie tkanki łącznej (95%), rzadziej u pacjentów z twardziną (30%), sjogrenem (15%), rzs’em (10%).
Obecność tych przeciwciał może mieć związek z objawami Raynauda, zapaleniem mięśni, zajęciem śródmiąższu płuc.


niezbyt się w tych akurat p/ciałach orientuję

tu masz DSF70 - wysokie ich miano raczej wyklucza toczeń , może wskazywać natomiast na twardzinę .Same DSF70 nie jest czymś niepokojącym .
Cytat:
Scl-70 - (topoizomeraza I) chorzy na twardzinę często mają przeciwciała przeciwjądrowe o świeceniu ziarnistym/plamkowym oraz możliwym jąderkowym (54 %), bądź anty-centromerowym (10-30%). Obecność Scl-70 występuje u 20-60 % pacjentów z twardziną a tylko u 5 % ze sjogrenem. Występowanie tego przeciwciała jest związane często z powikłaniami ze strony płuc i skóry u chorych na twardzinę.

_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Chilled
Kadet
Kadet


Dołączył: 29 Lip 2019
Posty: 40
Skąd: Łódź

PostWysłany: Czw Lut 18, 2021 11:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam taki sam zestaw i do tego AMA-M2 (wątrobowe), na razie stwierdzono u mnie niezróżnicowaną chorobę tkanki łącznej. Pytałam ostatnio dr o to białko to powiedziała, że te p-ciała mogą występować przy toczniu neuropsychiatrycznym, trochę też czytałam o tym w necie. Gdzieś na anglojęzycznych wyczytałam, że zastanawiają się nad włączeniem tych przeciwciał do kryteriów rozpoznawania tocznia.

Co ciekawe:
Many studies have found that anti-P can be detected early in the pathogenesis of SLE, earlier than anti-Sm, anti-dsDNA, and other antibodies.[17] Our data also showed that 27.9% of SLE patients have only a single positive anti-P and the other 4 antibodies were all negative, thus further confirming the diagnostic value of anti-P for SLE in the absence of other autoantibodies. The appearance of anti-P can predict the occurrence of SLE, contribute to the early diagnosis of SLE as well as avoiding missed detection.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group