Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

czy to zespół Sjogrena??
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 7:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takie panikarskie zachowanie przerabiamy już kolejny raz. Zresztą, to już zależy od podejścia osoby chorej, bądź z podejrzeniem choroby do całego problemu. Każdy reaguje inaczej. To zrozumiałe, byle panika nie wzięła góry nad zdrowym rozsądkiem.
Czytając Twoje wiadomości (i tylko z wiadomości) odnoszę wrażenie, że przykładasz większą wagę do poszukiwania dokładniejszych laboratoriów, w których zrobisz sobie badania wg informacji zaczerpniętych ze źródeł pisanych oraz wynikających z doświadczeń innych osób. Nie ma w tym nic nagannego, ale może jednak czas zacząć szukać lekarza specjalisty? Czyżby prawdziwe było powiedzenie "lekarzu lecz się sam"? Co zrobisz kiedy po wykonaniu jakiejś serii badań lekarz znowu nie podczepi pod nie czegokolwiek, bądź znowu wykluczy to, co podejrzewasz (być może błędnie lub nie, trudno powiedzieć) a objawy jak były, tak będą? Chodzi o to, że należy mieć lekarza, który będzie koordynował całokształt łącznie z badaniami, miał niejako "rękę na pulsie". To kwestia zaufania i poziomu wzajemnej komunikacji. Ale jak już pisałem, to jest Twój wybór. Mam nadzieję, że cokolwiek się wyjaśni.
Pozdrawiam. Smile


Ostatnio zmieniony przez Robert dnia Sro Lip 18, 2007 7:57 am, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 7:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no coz Agnes , ale nie bede się tutaj przed tobą tłumaczyć, bo to nie ma sensu, chyba jednak sama sobie zaprzeczasz ,nie masz tej choroby na razie byc moze kiedys ona się rozwinie na razie nie masz nic oprocz suchosci gardła zreszta sama o tym piszesz
Cytat:
.Ale z drugiej strony NA RAZIE Exclamation nie mam problemów z suchością oczu... Ani obrzęku ślinianek.

i jeszcze jedna twoja wypowiedz
Lekarka rodzinna tak za bardzo nie wie, o czym mówię i czemu podejrzewam chorobę autoimmunologiczną, prywatny reumatolog u którego byłam, stwierdził że zbyt mało mam objawów, by myśleć o zespole Sjogrena i nie zlecił mi żadnych badań. Stomatolog stwierdziłPoza tym wg niej mam prawidłowo nawilżoną śluzówkę jamy ustnej, a więc moje objawy z pewnością są subiektywne i spowodowane nerwicą

i jeszcze jedna twoja wypowiedz ktorej już nie zostawie bez odpowiedzi mozesz sobie pisac co ci się podoba ale ja czytac potrafię i rozumiem tez co się do mnie mowi, nie obawiaj si ]
Cytat:
To widać mało wiesz, na Twoim przypadku świat się nie kończy. To że akurat Tobie udało sie trafić na lekarza, który podszedł do tego poważnie - to nie znaczy, że uda się to każdemu.


ja na diagnoze czekałam 7 lat , odpusciłam sobie jak nic nie wyszło i skupiłam się na czyms innym zyczajnie nie miałam czasu aby o tym myslec chocaz dokuczało i bolało bardzo , dopiero przypadkowo kiedy trafiłam do kilinki zupelnie z czyms innym doszukali się tez i tocznia ,

zyje o wiele dłuzej na swiecie na pewno tez miałam wiekszy kontakt z lakarzami i dzieci chorowały bardzo i czeste szpilate ich samych i ja sama byłam 34 razy w szpitalu,, maz też
ojcie przezyl rka płuc ,zawł smierc kliniczna wiec mam doswiadczenie , nie jestesm gołosłowna , ty opierasz się na wycinku tego co przeżyłas ,
szukaj dignozy jesli ci zalezy ale słuchaj tez podpowiedzi dziewczyn, ktore kierowały cię do innych lekrzy ale nie ty wmowiłas sobie ze to Sojgen i tak już oczywiście jest , nawet lekrze sie mylą a ty wiesz chciaz spełniasz jak na razie 1 kryterium,
nawet gdyby to bylo to nie dostaniesz sterydow, zbyt małe zmian bo tez juz chiałabys byc nimi lecznoa , to tyle , radzic ci nie będe bo juz radziłam kilka razy nawet nie przemyslałas tego ze moze to byc przyczna , a moze bys się zdziwiła ile moze się ze soba laczyc wiec zyczę powodzenia, jesli bedzesz miec takie szczescie jak ja i takich cudownych lekarzy za 7 lat dostaniesz diagnoze skoro uwazsz ze je miałam takie szczescie
czytac umiem ale na Lodzi siwt się nie koncy a prywatnie ganinety działaja normalne . i jeszcze jedno wiem jak przebiegaja studia medyczne ale gdyby to mnie dotyczyło przeszukłabym je dokładnie aby znalzec jak najwięcej informacji dla siebie
pozdrawiam
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zossia2
Kadet
Kadet


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 39

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 11:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kontrowersyjna sprawa,niby czlowiek niezdjagnozowany ma prawo tak soie czuc, siac panike, bac sie o swoje zdrowie,a z drugiej strony nie rozumie calego tego zamieszania,czy nie lepiej isc ,zrobic te przeklete badania i cos wiedziec .a nie drazyc dziure w brzuchu.Troche to wyglada jakbys chciala aby wyszly ci zle badania. Wydaje mi sie Agnes,ze masz lepsze mozliwosci jako student medycyny,na pewno ktos moze cie dobrze poprowadzic.Nie rozumie jeszcze tego ,ze skoro ta sprawa jest dla ciebie taka piorytetowa to nie polozysz sie w klinice,zaoszczedzisz wiele czasu i pieniedzy,czego ty sie boisz ,ze ktos bedzie cie wytykal palcem ,ze masz jakas tam chorobe -to absurd.
I dlaczego nie chcesz zrobic badan na przeciwciala tarczycowe?Twoje objawy sa wipisz wymaluj,jezeli cos niszczy twoja tarczyce to bedziesz miala niezle problemy -szczegolnie psychiczne,jezeli szybko sie o tym nie dowiesz.
Wiem ,ze czekanie na diagnoze jest najgorszym okresem w zyciu,sama w takim jestem ale jakos nie wyrywam wlosow z glowy,ktorych i tak niewiele mi juz pozostalo.Czekam na dobrego lekarza ,ktory jakos sprawnie poprowadzi moja sprawe,sama nic nie zdzialam .Bo dla mnie te wszystkie przeciwciala to czarna magia.


Ty rowniez,
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 12:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monika B napisał:
ja na diagnoze czekałam 7 lat , odpusciłam sobie jak nic nie wyszło i skupiłam się na czyms innym zyczajnie nie miałam czasu aby o tym myslec chocaz dokuczało i bolało bardzo , dopiero przypadkowo kiedy trafiłam do kilinki zupelnie z czyms innym doszukali się tez i tocznia

Monika, i naprawdę uważasz, że tak powinno być? Być może gdyby wcześniej próbowano coś przemyśleć, wykonać dokładniejsze badania ( nie wiem czy wtedy były one już dostępne), choroba zostałaby wykryta znacznie wcześniej i nie doszłoby do tylu powikłań, o których pisałaś. One niekoniecznie musiały się wziąć ze stosowania sterydów, tego teraz nikt nie jest w stanie ocenić. Tak na marginesie, badanie densytometryczne wykryło u mnie osteopenię, a nigdy sterydów nie brałam... A mam dopiero 23 lata.
Cytat:
ale nie ty wmowiłas sobie ze to Sojgen i tak już oczywiście jest , nawet lekrze sie mylą

Naprawdę nie wmówiłam sobie. Wcale nie twierdzę, że to na pewno Sjogren. I o niczym nie marzę, jak ujrzenie na wydruku ujemnego wyniku badania p/cial, ujemnego czynnika reumatologicznego. Wtedy będę wiedziała, że nie ma sensu, przynajmniej na razie, wchodzić głębiej w kolagenozy. Bo że przyczyny mogą być zupełnie inne - to oczywiście wiem. Wiele z tych przyczyn jednak wykluczyłam - choćby cukrzycę, niewydolność nerek. Natomiast w razie pozytywnego wyniku wcale nie chcę brać od razu sterydów. Ale wtedy będzie podstawa, by iść do dobrego reumatologa i prosić o skierowanie na dalsze badania, choćby biopsję gruczołu ślinowego.Jeśli wynik będzie negatywny, to rzeczywiście nie mam "szans" na spełnienie kryteriów Sjogrena - wtedy z kolagenozami dam sobie spokój.
Cytat:
a ty wiesz chciaz spełniasz jak na razie 1 kryterium

Aby stwierdzić Sjogrena trzeba spelnić 4 z 6 kryteriow, w skrócie:
1. Uczucie suchości w ustach
2. Obiektywne testy wydzielania śliny
3. uczucie suchości oczu
4. obiektywne badania wydzielania łez
5. biopsja gruczolu ślinowego
6. występowanie przeciwciał SS-A/SS-B

Skoro u mnie odpadają kryteria 3,4 , to i tak postawienie diagnozy jest możliwe. Kryterium 1. występuje od ok. 1,5 roku, kryterium 2. na pewno bym spełniła gdyby dano mi taką możliwość w postaci skierowania na badanie, bo wydzielanie śliny jest u mnie bardzo zmniejszone. A więc gdybym jeszcze spełniła kryteria 5. i 6. postawienie diagnozy jest możliwe mimo braku suchości oczu. Dlatego chcę zbadać p/ciala. Jeśli one będą występować, jest sens robić biopsję i ewentualnie postawić diagnozę. Nie rozumiem, czemu mam czekać, aż choroba ( jeśli ją mam) zniszczy też gruczoły łzowe? Dlaczego nie mogę sprawdzić teraz, czy wszystko OK?
Jeśli wyjdą negatywne, oczywiście na razie dam sobie spokój z chodzeniem do lekarzy, bo nie będzie podstaw do postawienia diagnozy. A to, że sterydy to nie cukierki - doskonale wiem.
Cytat:
radziłam kilka razy nawet nie przemyslałas tego ze moze to byc przyczna , a moze bys się zdziwiła ile moze się ze soba laczyc

Nieprawda, ja mam mnóstwo własnych przemyśleń, jak najbardziej przyjmuję również każdą radę, którą czytam. Tylko oceniając przyczyny suchości w jamie ustnej wiele z nich od razu odpada - nie biorę i nigdy nie brałam żadnych leków, nie mam cukrzycy, chorób nerek, HIV, białaczki ( przynajmniej nic na to nie wskazuje, m.in. wyniki badań krwi i moczu). Nie sypiam z otwartymi ustami, nie przechodziłam radioterapii, nie miałam stanów zapalnych ślinianek, kamieni w przewodach itp. Nie palę papierosów i nie piję alkoholu. Poziom żelaza we krwi dawno mam wyrównany i nic to nie pomogło. Suchość odczuwam codziennie, w ferie, wakacje, weekendy, kiedy jestem odprężona i wyluzowana. Oczywiście że przyczyny mogą być jeszcze inne, kilka razy podkreślałam dawne odchudzanie i być może jakieś niedobory witaminowe, hormonalne - ale to tak naprawdę mało prawdopodobne, i mimo stosowania preparatów witaminowych nic się nie zmieniło. Informacji medycznych jak najbardziej szukałam i żadna z sugerowanych przyczyn suchości się nie potwierdziła. Jeszcze muszę zbadać hormony tarczycy i p/ciala anty TPO i TG - ale to też drogie badania. Ale jeśli p/ciała p/jądrowe wyjdą ujemnie, muszę i te badania przeprowadzić.
Jeśli masz jeszcze jakiś pomysł, skąd ta suchość może się brać - to bardzo chętnie wysłucham Twojej opinii. Mojej lekarce pomysłów brakuje. Dlatego w końcu pomyślałam o Sjogrenie, po przeszło roku od momentu wystąpienia objawów. I niczego sobie nie wmówiłam , ja tylko szukam. I cały czas mam nadzieję, że to nie ta choroba.

Wszyscy radzą by znaleźć specjalistę - tak, ale wszystko kosztuje. Dojazdy do innego miasta również. I tak p/ciała będę musiała wykonać odpłatnie - a jeśli one wyjdą ujemnie, nie będzie na razie sensu myśleć o kolagenozach. Czy tak trudno zrozumieć, czemu chcę to zrobić?

Jeszcze słowo do Moniki - czytałam wczoraj wiele Twoich wypowiedzi na tym forum i bardzo Cię za nie cenię, domyślam się, że nie miałaś zamiaru mnie urazić - po prostu piszesz szczerze, co myślisz. Mam nadzieję, że twoja intuicja Cię nie zawodzi i skoro twierdzisz, że to nie ta choroba - że masz rację.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zossia2 napisał:
czy nie lepiej isc ,zrobic te przeklete badania i cos wiedziec .a nie drazyc dziure w brzuchu.

Ja chcialam przede wszystkim dowiedzieć się dokładnie, jakie badanie zrobić. W tej chwili mam już wybór i dalej nie wiem, zrobić samo ANA czy ANA2. Dopiero wczoraj znalazłam laboratorium. Ale czy w ramach ANA 2 najpierw i tak poszukują ogólnie p/cial przeciwjądrowych? Czy tylko tych wymienionych? Dalej nie wiem Smile
Cytat:
Wydaje mi sie Agnes,ze masz lepsze mozliwosci jako student medycyny,na pewno ktos moze cie dobrze poprowadzic.

Tak się wielu osobom wydaje, ale nie jest to prawda.
Cytat:
I dlaczego nie chcesz zrobic badan na przeciwciala tarczycowe?Twoje objawy sa wipisz wymaluj,jezeli cos niszczy twoja tarczyce to bedziesz miala niezle problemy -szczegolnie psychiczne,jezeli szybko sie o tym nie dowiesz.

Jasne że zrobię badania na tarczycę. Myślę teraz że zamiast ANA2 ( znacznie droższego), zrobię ANA-ale w dobrej klinice, poza tym anty TPO i antyTG i fT4. To chyba będzie najmądrzejszy wybór. A w razie pozytywnego ANA poszukam reumatologa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 12:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok, ja to rozumiem tak -
jeśli zrobisz same ANA - wszystko jedno czy testem Elisa czy już IIF to i tak będzie to za mało do potwierdzenia Sjogrena, bo ANA nawet z określonym mianem i typem świecenia nie są specyficzne.

jeśli wyjdą ci pozytywne, to komunikat będzie tylko taki że "coś" jest ale i tak będziesz musiała później oznaczyć konkretne antygeny (ENA) - masz w plecy kilka tygodni czekania na wyniki ANA, a potem jeszcze ze 2 tyg.na ENA

jeśli zrobisz od razu ENA - to masz od razu konkretne wyniki antygenów, natomiast jeśli wszystkie one są negatywne to wiesz że i ANA pewnie są negatywne.
bo mój być może błedny, bo laicki tok myślenia jest taki, że to co "ci się świeci" w IIF przy oznaczaniu ANA, to są właśnie poszczególne antygeny, a skoro ich nie wykryto, to nic się "nie zaświeciło" czyli ANA też są negatywne Laughing
to jest zastosowanie teori, że
Cytat:
Dopiero po potwierdzeniu występowania przeciwciał przeciwjądrowych ANA powinno się przystąpić do oznaczania przeciwciał ENA
, tylko na odwrót, prawda?

choć ja osobiście dla świętego spokoju zrobiła bym tak jak pisałam już ze 4 strony temu, zarówno ANA jak i ANA2 (ENA), ale skoro musisz wybierać, bo szukasz punktu zaczepienia, to w sumie wszystko jedno - każde z badań, jeśli wyjdzie pozytywne to już zawsze "coś", czego żaden lekarz nie powinien zbagatelizować...

tylko ENA są "cosiem" bardziej specyficznym i konkretniejszym Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 1:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nenya, bardzo, bardzo dziękuję Smile Ty jesteś dosłownie Dobrym Duchem tego forum, czytałam wiele wątków i nie było sytuacji, żebyś pozostawiła kogoś bez odpowiedzi, zniecierpliwiła się... Zresztą wszystkim dziękuję Smile Odezwę się po wykonaniu badań, rzeczywiście na wynik trzeba czekać 2 tygodnie, więc trochę to potrwa. Ale zawsze coś tam będę już wiedzieć.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 4:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ooo Surprised
no patrz jak to różnie bywa Laughing , ostatnio czytałam o sobie coś takiego:

Cytat:
Nenya: czytam dużo również twoich komentarzy, i bardzo ciekawych wiadomości, za które bardzo Ci dziękuję. Ale zauważyłam, ze jesteś troszkę nerwowa osoba, i szybko się wkurzasz, co można wyczytać z twoich wypowiedzi do innych zwłaszcza świeżych ludzi na forum.


^ to jest klasyka forumowego gatunku Cool , nie ma dwóch takich samych postaw, spojrzeń na problem i osobę - forumowicza czy lekarza Laughing
w tym cała sztuka, żeby mimo wszystko jakoś wspólnie tu koegzystować, cały czas wierząc że to nie złośliwość czy niechęć kieruje tą drugą stroną,
"panikarskie" zachowania przed diagnozą i zaraz po niej - to nasz chleb powszedni Wink najpierw wspieramy jak możemy, potem chlustamy kubłem zimnej wody, a jak nie pomaga to nas czasami ponosi, mnie również, bo krew (choć anemicznie) to jednak mi żyłach krąży Wink
a krew nie woda Wink
każdy ma swoje racje i swoje doswiadczenia, nie ma sensu się nimi licytować..
natomiast nalezy pamiętać, że starzy wyjadacze najczęściej borykali się z tym etapem choroby zupełnie sami, bo forum działa od kilku lat, wcześniej nie było takiego komfortu Wink

zrób badania, czekaj cierpliwie na wyniki, trzymaj kciuki za służbę zdrowia żeby jeszcze trochę pociągnęła, i żeby na jesieni nie pozamykali większości szpitali na głucho Rolling Eyes
a wszystko się jakoś w końcu rozwiąże, w sumie jesteś krok do przodu bopotrafisz racjonalnie szukać przyczyny i w ogóle jesteś świadoma gdzie i czego szukać, większośc ludzi jakich znam nigdy nie słyszała o chorobach tkanki łącznej..

aha, jeszcze jedno, czytałam, że nie bierzesz żadnych leków, które można by wiązać z objawami, a czy w tym "rachunku sumienia" uwzględniłas też środki antykoncepcyjne, sorry bo nie kojarzę..
ale zakładam, że od razu by ci przyszły do głowy, prawda?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nenya, wczoraj przeczytałam właściwie wszystkie wątki z działu "Porady i doświadczenia" ( wcześniej tylko te związane z zespołem Sjogrena) i nie zauważyłam, żebyś kiedykolwiek dala się wyprowadzić z równowagi Wink Ale fakt, gdy wchodzą w grę emocje, niepewność i obawa, można źle zrozumieć czyjąś wypowiedź i stąd dochodzi do nieporozumień Smile

Nie, nie stosuję środków antykoncepcyjnych i nigdy nie stosowałam. Może ze 3 razy w roku zażywam tabletkę p/bólową i na tym moje leczenie się kończy. Nawet już myślałam, z racji wahań nastroju, o środkach antydepresyjnych - ale że jednym z ich efektów ubocznych jest suchość w ustach Shocked , to na pewno ich nie zastosuję. Zresztą może rzeczywiście przyczyny tego wcale nie leżą w psychice, coraz bardziej skłaniam się ku chorobie tarczycy. Ale zobaczymy Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 4:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Agnes wiesz ja dopiero zaczęlam tak naprawde chorowac kiedy włączno mi sterydy, od tego się zaczeły kłopoty, streydy jak wiesz to chyba najgorsze swinstwo jakie jest, ale niestey nic nowego nie wymyslono , mamy wybor albo ich nie brac i choroba w koncu doprowadzi do zgonu , nie ma tutaj innej opcji , wczesnej miałam tylko astme przez te lata bez diagnozy to rozwijał się toczen, a reszta to co jest zapewniam cię jest tego bardzo duzo, to już powikłania po sterydach i sama chorobapodstwowa nawet , grzybica płuc i grzybica zołądka to tez posterydowe ,
Agnes ja bym ci proponowała po raz kolejny abys odwiedziła ginekologa , tutaj tez moze byc przyczna twoich dolegliwości wtedy moze zleci ci lekarz poziom hormonow w przychodni . to będzie szybciej i już tym sposobem jedno masz z głowy, jesli to nie to , masz wtedy pewnośc, potem tarczyca i czekaj na szpital, bo jednak na własna ręke nawet jesli coś wyjdzie i pojdziesz do specjalisty on podwazy te wyniki i tak zrobi swoje tak już jest, ze jednak kazdy chce się opierac na tym co sam zleca , niepotrzebne koszty ale nic nie ziemnisz , masz cały szlak gdzie po drodze moze rozwikłasz swoje problemy
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Agnes Very Happy
Ale dłuuugi temat Laughing
Bardzo to wszystko skomplikowane w naszych chorobach układowych.
Mogę trochę podpowiedzieć, też byłam diagnozowana w kierunku Sjogrena.Na oddziale reumatologii zrobiono mi podstawowe badania , o których koleżanki pisały wcześniej i wszytkie wyszły ujemne. Myślałam , że lekarz prowadzący odpuści i nie będą pobierane ślinianki do badania (moje pobożne życzenie Wink ), prosiłam nawet , by odpuścił , patrząc na obecne wyniki . Chciałam już do domu, termin " wycięcia"ciągle był odkładany .
Lekarz argumentował, że miał taki przypadek, mimo wszystkich wyników ujemnych(m.in. przeciwciała typowe przy Sjogrenie, scyntygrafia ślinianek) ,to wynik badania wyciętych ślinianek pozwolił na postawienie diagnozy-zespołu sjogrena.
Nie mam nadal diagnozy Crying or Very sad
Zkolei moja córka ma tocznia np. mimo wszystkich ujemnych przeciwciał typowych dla tocznia.
Też mam suchość, która bardzo mi dokucza. Przyczyn nie znam. Może to być spowodu mojej choroby tarczycy (mam rozpoznaną chorobę Haschimoto).
Jeśli już zdecydujesz się na badania w kierunku chorej tarczycy to lepiej zrobić podstawowy panel:
1. przeciwciała anty-TPO i anty-TG
2.TSH
3.FT3
4.FT4
Pozdrawiam i życzę wytrwałości
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Czw Sie 02, 2007 12:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Smile Wyników przeciwciał jeszcze nie mam, ale zrobiłam sobie odczyn Waalera-Rosego. Jest ujemny, co już troszkę mnie pociesza.

Za to miałam ostatnio problem z oczami. Nabawiłam się jakiegoś zapalenia, co oczywiście wywołało moje przerażenie. Z drugiej strony, po spędzeniu nieraz 10 godzin przed monitorem to może być normalne. Teraz staram się prawie nie włączać komputera i jest lepiej, choć wydaje mi się, że w ciągu pół roku pogorszył mi się wzrok. Po co ja zakładałam Internet! Mad

W morfologii prawie nic sie nie zmieniło, płytki nadal podwyższone, niski poziom granulocytów. No nic, zobaczymy. Jutro wraca z urlopu moja lekarka i postaram się jeszcze raz porozmawiać z nią na ten temat...


Ostatnio zmieniony przez Agnes dnia Sro Sie 15, 2007 3:43 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Sie 14, 2007 4:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A więc tak... przeciwciała ANA mam ujemne. Najlepsze że gdy poszłam z wynikiem do lekarki, ta wreszcie poważniej potraktowała moje dolegliwości. Aż za poważnie... Przyjrzala się dokładniej morfologii i wypisała skierowanie do hematologa. Bo poziom granulocytów jest mocno obniżony, a przy tych objawach może to wskazywać nawet na białaczkę... To ja już wolę Sjogrena Crying or Very sad
Poza tym, zasugerowała, że powodem mogą być problemy z żołądkiem - rzeczywiście po dłuższym leżeniu mam fatalny smak w ustach i nieraz wręcz poraniony język. No i dostałam skierowanie na TSH, a gdy będę mieć opinie hematologa, ma też dać mi skierowanie do endokrynologa.
A więc coś drgnęło, oby tylko nie okazało się to czymś jeszcze gorszym, niż przypuszczałam... Ale od 7 lat mam obniżone granulocyty i podwyższone limfocyty, i nic się nie zmieniło... Czy białaczka jest tu możliwa? No i podwyższone płytki krwi... Może Agnieszka coś mi podpowie...?
W każdym razie, czuję że mimo negatywnego wyniku ANA jeszcze długo nie będę spać spokojnie... A biorąc pod uwagę Wasze historie, kolagenozy też nie można jeszcze wykluczyć.

Może ktoś się spotkał z podobnymi podejrzeniami? Wyniki morfologii to:
ostatnie:( robione przez automat niestety)
leukocyty 5,3
płytki krwi 413
wzór odsetkowy leukocytów:
limfocyty 51,3 %
granulocyty oboj. 34,6 %
MID 13,8 %

Poprzednia ( rok temu)
granulocyty 1,8 ( N 2,5 - 6,5)
limfocyty 1,6 ( N 1 - 3,5)
wzór odsetkowy
limf. 46,4 %
gran. 45,9 %
płytki 421


sprzed 2 lat:
leukocyty 4,7
limfocyty 2,1
granul. 2,4
płytki 461

limf. 46 %
gran. 48 %


Poprzednio hematolog zbagatelizowal problem, stwierdził, że to z powodu niedoboru żelaza ( Fe w surowicy bylo niskie). Ale erytrocyty i hemoglobina były w normie.

Co myślicie na ten temat? Oczywiście idę do hematologa, ale się denerwuję.


Ostatnio zmieniony przez Agnes dnia Sro Sie 15, 2007 3:43 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
basiula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 4309
Skąd: Sosnowiec

PostWysłany: Wto Sie 14, 2007 6:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Porównaj sobie swoje wyniki z wątkiem , który podała nenya-Wyniki Badań 2...interpretację pozostaw lekarzowi...i nie denerwuj się- tym naprawdę sobie nie pomagasz....
_________________
,,Nie poświęcaj siebie, ty jesteś wszystkim co posiadasz..."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Sie 14, 2007 7:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja co prawda nie badzo się na tym znam bo na takowe odstepstwa od normy nie zwracam uwagi, u ciebie wynika jednak ze to jakis stan zapalny , ale w sumie przeczy temu niewysoka ilośc leukocytow, wyniki mogą tutaj swiadczyc o jakiejś infekcji , moze to byc nawet nie wyleczony ząb,tutaj musi sie wypowidziec lekarz tym bardziej ze nie podajesz drugiej czesci jak sie do tego mają erytrocyty ale na podstwie tego raczej nie dostniesz diagnozy to tylko sygnał, i to niezbyt wyrazny płytki zawyzone ale ja tez mam zawsze podchodzące pod 500,w sumie sama nie wiem dlaczego, albo o czym to moze swiadczyć ( jakos mnie to nie interesowało )leukocyty dobre ,
nie przejmuj sie na zapas, bo to naprawde nie jest grozne
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 8 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group