Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

czy to zespół Sjogrena??
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Nie Cze 10, 2007 12:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Agnes, jeśli o kwestie techniczne chodzi - odczytaj wiadomość prywatną - na górze pod napisem www.toczen.pl masz dostęp do skrzynki.

O pastach i ogólnie problemach z jamą ustną wspominaliśmy już trochę, np. http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?p=38988 Masz tam dostęp do paru innych wątków. O pastach też coś znajdziesz, ale może od tamtego czasu sjogrenowicze używają jeszcze innych specyfików. Z pewnością się odezwą. Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Lip 10, 2007 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak, jest dokładnie tak jak myślałam, tzn. sama muszę sobie poradzić z diagnostyką... Lekarka rodzinna tak za bardzo nie wie, o czym mówię i czemu podejrzewam chorobę autoimmunologiczną, prywatny reumatolog u którego byłam, stwierdził że zbyt mało mam objawów, by myśleć o zespole Sjogrena i nie zlecił mi żadnych badań. Stomatolog stwierdziła, że oni w ich poradni nie zajmują się tym i dała adres poradni specjalistycznej, do której mowy nie ma, by się dostać. Poza tym wg niej mam prawidłowo nawilżoną śluzówkę jamy ustnej, a więc moje objawy z pewnością są subiektywne i spowodowane nerwicą lub depresją. Nie rozumiem, po co my w ogóle studiujemy medycynę? Od razu każdego pacjenta, który wchodzi do gabinetu, odsyłajmy do psychiatry. To wszystko jest bez sensu. Nie wiem co robić, jestem w punkcie wyjścia i jednak będę musiała badania laboratoryjne zrobić na własną rękę...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasia 72
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 1686
Skąd: Toruń

PostWysłany: Wto Lip 10, 2007 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Agnes powiedz mi,czy ktoś Ci sugerował,ze to może byc u Ciebie Zespoł Sjograna,czy takie padło Twoje podejrzenie ze względu na suchosc w ustach.
_________________
(...)"Gdziekolwiek ziemia jest snem nie przebudzonym jeszcze,
uwierzyć trzeba w kształt i kochać senny pozór,
na wietrze budować mgłę i w pół nie urywać snu.
Gdziekolwiek ziemia jest snem,tam trzeba dośnić do końca."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Wto Lip 10, 2007 9:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sjogrena jest ciężko zdiagnozować...nie panikuj, na wszystko przyjdzie czas.Ja początkowo też myślałam ,że zrobi się rachu-ciachu i będzie wiadomo ,że to to.Do tej pory nic nie wiem...
Spokojnie się obserwuj
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Lip 10, 2007 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To wyłącznie moje podejrzenie, na podstawie odczuwanej suchości w ustach. Ale ona nie jest rzekoma, bo prócz subiektywnego odczuwania braku śliny, występuje też u mnie często pieczenie w jamie ustnej, często przykry zapach z ust ( zwłaszcza rano oraz gdy dłuższy czas nic nie jem), a przede wszystkim - i to jest najgorsze - problemy z mówieniem. Wszystko inne mogę znieść, ale nie to. Nie wiem, jak inni Sjogrenowcy radzą sobie z tym problemem... U mnie wydzielanie śliny jest tylko zmniejszone, a czytam tutaj posty osób, u których jest ono całkowicie zniesione... Nie mam pojęcia, jak one to wytrzymują. Mam jeszcze trochę nadziei, że wiąże się to z czym innym, może niedoborami witamin z grupy B... Kiedyś dość intensywnie się odchudzalam ( bo miałam dużą nadwagę) i nie zawsze w sposób racjonalny, może to wynik niedoboru jakichś skladników pożywienia albo estrogenów... Przez jakiś czas ( ale już dawno) nie miałam miesiączki, teraz miesiączki są znacznie krótsze i mniej obfite niż kiedyś... Aha, żeby nie było, przy wzroście 160 cm ważę ok. 60 kilo, najmniej ważyłam 55, więc nie mam niedowagi. Jednak w układzie hormonalnym mogły jakieś zaburzenia wystąpić. Tylko czy to może być przyczyną...Lekarz mówi, że nie ma potrzeby zażywania hormonów, z drugiej strony nie badałam ich poziomu we krwi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Wto Lip 10, 2007 9:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Agnes.
Miej przy sobie zawsze butelkę z wodą i popijaj ją, możesz ssać wit.c lub żuć gumy.Dbaj o higienę jamy ustnej- czytałaś już na forum co i jak.Na resztę musisz cierpliwie czekać.Laryngolog Cię oglądał?
Co do stomatologa to w moim wypadku też mnie odesłał z kwitkiem ale zaznaczył,ze "sjogrenowca ze stażem" rozpoznaje Confused Shocked
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Lip 10, 2007 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U laryngologa bylam parę miesięcy temu, ale z innym problemem. Nie zwrocil uwagi, by coś bylo nie tak ze śluzówką. Aha, mam ważne pytanie do osób ze stwierdzonym zespolem Sjogrena bądź w trakcie diagnostyki - jakie macie wyniki: ilości plytek krwi (plt), % limfocytów, poziomu leukocytów? U mnie płytki od dawna są podwyższone ( ponad 400 tys), występuje limfocytoza ( ok. 60%limfocytów). Oczywiście wiem, że na tej podstawie nie da się postawić diagnozy, ale ciekawa jestem, czy to może mieć jakiś związek.

Aha, picie wody w ogóle mi nie pomaga - wręcz pogarsza sprawę. Zupełnie wypłukuje resztki śliny. Pomaga popijanie coca-coli bez cukru oraz żucie miętowej gumy orbit. Problem w tym, że na krotko... A przecież np. odpowiadać na egzaminie nie mogę z gumą do żucia w buzi...Zawsze w stresie trochę zasychalo mi w ustach, ale teraz suchość odczuwam ciągle, w stresie zaś nie mogę wymówić słowa... Już kilka ustnych kolokwiow zawalilam z tego powodu, choć umialam dobrze. Jestem załamana i nie mam pojęcia, co robić.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Sro Lip 11, 2007 12:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Agnes powiem Ci szczerze,że przedstawienie sytuacji -czyli mam..()..i muszę popić wodą albo żuć gume w tym wypadku źle nie działa na wykładowców, a chyba wręcz przeciwnie.
U mnie pierwszy laryngolog podejrzewał sjogrena...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Lip 11, 2007 1:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jagula napisał:
Agnes powiem Ci szczerze,że przedstawienie sytuacji -czyli mam..()..i muszę popić wodą albo żuć gume w tym wypadku źle nie działa na wykładowców, a chyba wręcz przeciwnie.
U mnie pierwszy laryngolog podejrzewał sjogrena...



Tak, tylko że ja studiuję medycynę i za nic w świecie nie przyznam się nikomu do tej choroby... Z tego powodu nigdy nie zgodzę się na badania w klinice, bo nie wyobrażam sobie, że studenci mogliby uczestniczyć w wywiadzie czy badaniach... Wiedziałaby o tym cała uczelnia.

PS. A w ogóle to dzięki za odpowiedzi i wsparcie... Tak się cieszę, że jest to forum, dowiedziałam się z niego więcej, niż przez kilka lat studiów...Życzę wszystkim tutaj dużo pogody ducha Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasia 72
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 1686
Skąd: Toruń

PostWysłany: Sro Lip 11, 2007 9:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Agnes powiem Ci szczerze,że trochę mnie dziwi Twoje podejście do całej sprawy. Mowisz,ze nikomu nie przyznasz się do swojej choroby......a czy Ty ją w ogóle masz?
Suchosć w ustach naprwdę nie musi świadczyć o Zespole Sjogrena,byłaś `u kilku lekarzy więc napewno przedstawili Ci kryteria,które moga świadczyć o tej chorobie.
Proszę Cię nie wkręcaj sobie ,dopoki nie jesteś pewna. Stresujesz się,że możesz być chora i to może tylko powiększać Twoje dolegliwości.
_________________
(...)"Gdziekolwiek ziemia jest snem nie przebudzonym jeszcze,
uwierzyć trzeba w kształt i kochać senny pozór,
na wietrze budować mgłę i w pół nie urywać snu.
Gdziekolwiek ziemia jest snem,tam trzeba dośnić do końca."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Lip 11, 2007 10:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

studenic nie sa obecni cały rok, no nie, od czerwca do pazdziernika ich nie ma ,
co do płytek mam ich stale okolo 500 tysiecy i wiecej a nie ma zespołu sojgena,
jesli bardzo ci zalezy zrobi badnia prywatnie, masz przy omawianiu tego zespołu wykazane co trzba miec zrobine aby to potwierdzić
z tego co wiem otej chorobie , przy niej wystepuje także suchośc oczu, a ty nic o tym nie wspominasz,( moze nieuwaznie czytałam )
a moze jest to tez wynikiem stresu, niekoniecznie choroby ktora podejrzewasz, był okres kiedy sama miałam tego typu problemy i po kilku miesiacach przeszły samoistnie,
teraz wiem ze to było spowodowane stresem w ktorym zyłam ,ja ssałam wtedy chlorchinaldin, orz landrynki
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Sro Lip 11, 2007 10:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecież nie ma się czego wstydzić...to nie jakaś choroba weneryczna...
Będziesz kiedyś lekarzem....takie rzeczy nie powinny Ci być obce....lekarze też chorują
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Lip 11, 2007 1:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po prostu nie mam ochoty być badana przy kolegach, których potem mogę spotkać na uczelni... A nie wiem, czy lekarze zawsze uwzględniają prośby pacjenta o nieobecność studentów przy badaniu. Zresztą, nikt mnie do kliniki nie ma ochoty kierować, więc to rozważania czysto teoretyczne. Kryteriów nikt mi nie przedstawiał, o to właśnie chodzi, że wszyscy patrzą jak na przemęczonego i zestresowanego studenciaka, który pewnie panikuje i zasycha mu w ustach z nerwów. Wizyta ( prywatna!) trwała ok. 15 minut, lekarz więcej pytał o ilość czasu spędzanego nad książkami i przy komputerze niż o konkretne dolegliwości. Nawet nie zdążyłam wszystkiego opowiedzieć ( żałuję, że nie zapisałam wszystkiego na kartce, jak tu mi dobrze ktoś radził Confused ) Kiedyś, jeszcze w dzieciństwie, pobolewaly mnie kości i mięśnie. Dostałam wtedy skierowanie na ASO, a gdy wyszło w normie - uznano, że wszystko w porządku. Bardzo łatwo marzną mi ręce, bolą nawet przy wyjmowaniu czegoś z zamrażalnika. Zimą przeżywam katusze, bo nie pomagają nawet podwójne rękawiczki - i tak wracam z potwornym bólem. Lekarz jednak twierdzi, że u młodych osób to normalne. Nie zauważyłam wyraźnego zblednięcia rąk pod wpływem zimna, raczej pojawia się tylko ból. W ogóle pobolewają mnie czasem np. ramiona, odczuwam też skurcze mięśni ( kiedyś bardziej wzmożone niż teraz). Ale rzs nie może to być, bo przez tyle lat doszłoby do zmian w obrębie stawów, a u mnie nic takiego nie występuje. Często odczuwam jakieś mrowienia, drętwienia itp. No i jakieś 1,5 - 2 lata temu dołączyła ta suchość w ustach. Mam też suchą skorę np. na ramionach, doszło nawet do powstania dużych zmian wskutek przesuszenia ( teraz już się wygoily, zostaly niewielkie ślady - ale dlugo musiałam je smarować maścią i w ogole nie używałam zwykłego mydła). A z natury skórę miałam zawsze tłustą, włosy przetłuszczają się do tej pory - muszę je myć codziennie. Suchości oczu nie odczuwam, sporo patrzę w monitor, a mimo to nie ma żadnego wrażenia piasku pod powiekami, zaczerwienienia itp. Właśnie przeglądałam sporo wątków, nie tylko na tym forum, i chyba nie było przypadku, by suchość w ustach pojawiła się przed suchością oczu ( odwrotnie b. często). Może gruczoły łzowe są "łatwiejsze do zniszczenia" niż ślinianki. Jeśli chodzi o stres, to na pewno mi go nie brakowało, ale trudno mi uwierzyć, ze to wszystko ze stresu - tym bardziej że często powstają niewielkie ranki w jamie ustnej, odczuwam pieczenie, nie mogę jeść ostrych potraw. Z kolei np. niedobory estrogenów odbiłyby się też w innych miejscach, ja mam problem tylko z jamą ustną... Może za mało żelaza, witaminy B12... Już nie wiem, co mam myśleć. Zresztą jutro zrobię morfologię ( dość dawno nie robiłam) i napiszę, jakie są nieprawidłowości. Ale co sądzicie - mam dać sobie spokój z chodzeniem do lekarzy, czy za wszelką cenę starać się rozwikłać problem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Sro Lip 11, 2007 1:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrób sobie morfologię-może to Cię trochę uspokoi...chyba musisz spokojnie czekać co się jeszcze pokaże, kontrolując wyniki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
kasia 72
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 1686
Skąd: Toruń

PostWysłany: Sro Lip 11, 2007 1:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spokojnie Agnes,kontroluj co jakiś czas wyniki,trzymaj rękę na pulsie ale bez paniki. Z tego co piszesz,to naprawdę mało,żeby stwierdzić,że to może być Zespoł Sjogrena.

Pozdrawiam Cię cieplutko.
_________________
(...)"Gdziekolwiek ziemia jest snem nie przebudzonym jeszcze,
uwierzyć trzeba w kształt i kochać senny pozór,
na wietrze budować mgłę i w pół nie urywać snu.
Gdziekolwiek ziemia jest snem,tam trzeba dośnić do końca."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 2 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group