Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

czy to zespół Sjogrena??
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 7:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czynnik reumatoidalny RF wykonywany jest dwoma metodami:
jako test Waalera - Rosego albo jako latex (<-to miałaś zapewne na myśli, a nie "reumatoidalny"? bo Waalera Rosego też jest "reumatoidalny"),
wydaje się, że lepiej zdecydować się na Waalera, bo jest bardziej czuły niż latex - źródło, a cena taka sama Smile

co do przeciwciał to masz do wyboru:
Przeciwciała cytoplazmatyczne metodą podwójnej immunodyfuzji: Ro/La, RNP/Sm, Scl - 40 zł za każde - interesują cię te pierwsze, bo to to samo co SS-A i SS-B
albo
Przeciwciała cytoplazmatyczne: Profile Plus Euroassay (nRNP/Sm, Sm, SS-A (Ro), SS-B (La), Scl 70, Jol, PM Scl) - 80 zł

poczytaj wątek o pciałach
http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=957
tam masz wytłumaczone, że teoretycznie
Cytat:
Dopiero po potwierdzeniu występowania przeciwciał przeciwjądrowych ANA powinno się przystąpić do oznaczania przeciwciał ENA czyli rozpuszczalnych antygenów skierowanych przeciw jądrom komórkowym

a nieżej są badania wykazujące, że czasami przy negatywnych ANA i tak znajduje się pozytywne ENA, a ty szukasz dwóch z panelu ENA Wink

więc równie dobrze możesz sobie ANA darować, ale zrób jak chcesz, jeśli chcesz mieć komplet badań to zrób też ANA. jak samodzielnie szaleć to idź na całość, ja bym zrobiła 1 i 4 z tabeli immuno Wink

o selenie nic nie wiem, nikt się nie przyznaje u nas do zażywania Confused
pojawiły się wzmianki np w wątku:
10 sposobów walki z toczniem

a na koniec polecam naszą wyszukiwarkę Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 12:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko dokładnie przeczytałam i dalej czegoś nie rozumiem... We wszystkich artykułach za "podgrupę" przeciwciał p/jądrowych uważa sie anty-Ro i anty-La. A tutaj są one wymienione jako p/ciała CYTOPLAZMATYCZNE. No przecież jądro to nie to samo, co cytoplazma. Exclamation
W dodatku wymienione są w diagnostyce dermatologicznej i coś mi się zdaje, ze to jednak jest coś innego... Albo w tym laboratorium źle coś napisali, już nie wiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 1:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mm, a jakie to ma zasadniczo znaczenie dla diagnozy? Laughing
ja najczęściej widzę w laboratoriach taki zapis:
Przeciwciała przeciwjądrowe, przeciwjąderkowe i cytoplazmatyczne - czyli wszystko w jednym worze Wink

ja ci tego profesjonalnie nie wytłumaczę, nie mam pojęcia o immunologii, ty studiujesz medycynę ja jestem tylko prostym geologiem Mr. Green

jeśli interesuje cię to szczegółowo, to może pomoże ci ten artykuł:

Podstawowe zasady racjonalnej serodiagnostyki autoprzeciwciał markerowych w układowych chorobach tkanki łącznej

oto ciekawy fragment:

Cytat:
Szczególnie istotne znaczenie diagnostyczne mają przeciwciała skierowane przeciwko różnym składnikom białkowym i niebiałkowym jądra komórkowego (antygeny jądrowe – dsDNA, ssDNA, histon, DNP, antygen Scl-70, białka cetromerowe) oraz antygenom białkowym, występującym w cytoplazmie, organellach komórkowych lub błonie komórkowej, zaangażowanym w procesy zainicjowane w jądrze komórkowym (białka rybosomalne, antygen Jo-I oraz inne aminoacylo tRNA-syntetazy). Osobną grupę stanowią autoprzeciwciała skierowane przeciwko niektórym białkom surowiczym oraz komponentom tkanek, np. tkanki łącznej lub mięśniowej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 4:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nenya napisał:

ja ci tego profesjonalnie nie wytłumaczę, nie mam pojęcia o immunologii, ty studiujesz medycynę ja jestem tylko prostym geologiem Mr. Green


Ech Nenya Smile Gdybyś wiedziała, ile my mieliśmy na studiach o chorobach autoimmunologicznych, to bałabyś się iść do lekarza Wink Więc lepiej nie będę pisać... Very Happy

Przeglądam oferty innych laboratoriów i najczęściej w ramach jednego "pakietu" oznaczane są przeciwciała przeciwjądrowe, anty-Ro i anty-La oraz cytoplazmatyczne. Więc muszę znaleźć laboratorium w Łodzi, które właśnie w ten sposób to oznacza, bo w tym pierwszym za bardzo tam "nagmatwali". Tylko te ceny mnie przerażają, taki pakiecik to ok. 130 zł Evil or Very Mad Nie wiem za co oni tyle chcą. W dodatku łódzkie laboratoria prawie nie przedstawiają ofert w necie, więc czeka mnie chodzenie od jednego do drugiego... super Smile Ale pochodzę po laboratoriach przy szpitalach klinicznych, tam pewnie można liczyć na najbardziej wiarygodne wyniki...Po analizie tych kryteriów dla Sjogrena doszłam do wniosku, że skoro 4 z 6 trzeba spełnić, a u mnie dwa związane z suchością oczu odpadają, do do postawienia diagnozy konieczne jest stwierdzenie podwyższonych przeciwciał. Dlatego zrobię to badanie, mimo niezbyt zachęcających cen...


PS. A geologia to piękny kierunek... Moja mama - geograf by Cię wyściskała Smile Nie może pojąć, czemu nie poszłam na geografię
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 4:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ceny, cenami, licz się jeszcze z czekaniem na wyniki - średnio 2 tygodnie, albo dłużej Confused

jak juz tak będziesz chodzić, to może przy okazji wyskrobiesz coś na tarczycę? i jeszcze wychodzisz reumatologa, na pewno wtedy sprawy posunęły by się do przodu...

słowem, trzymam kciuki, bo potrzbna ci będzie cierpliwosć i sporo samozaparcia, ale jakie masz wyjście Smile
powodzenia, daj znac jak się sprawy układają.


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Pią Lip 13, 2007 4:36 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 4:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nenya, dobrze,że prowadzicie tą dyskusję tak szczegółowo a wręcz łopatologicznie- nikogo nie urażając i dodatkowo podajesz ceny...widzę ,że jednak nie zrobili mi wszystkich badań i zrobię je sobie w Polsce prywatnie...a co ...może i mi się coś wyjaśni Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 4:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ceny są różne, zalezy od laboratorium, a laboratorium laboratorim nie równe Wink jedne robią te oznacznia lepiej inne gorzej, żeby nie było że reklamujemy jakieś konkretne z Łodzi, to ja polecam warszawską Nadzieję, bo mam pewność że jest wiarygodne, w każdym razie tam odsyłają ze Spartańskiej, jak trzeba coś dorobić Laughing

http://www.nadzieja.com.pl/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 4:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja się za jakiś czas dokładnie wypytam o Śląsk, szczerze mówiąc myślałam, że będzie drożej.
Tutejszy lekarz coś wspominał,że nie wszystkie badania się refunduje młodym ludziom Confused całkiem odwrotnie niż u nas Shocked ale teraz widzę ,że z tych immunologicznych zrobił podstawowe, szkoda.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 4:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No, to jest LABORATORIUM Smile Ciekawe czy w Łodzi uda mi się takie znaleźć... I przynajmniej wiadomo, które badanie wybrać:
Przeciwciała przeciwjądrowe, przeciwjąderkowe Surowica 5-10
i cytoplazmatyczne (ds. DNA, nRNP, Sm, SS-A (Ro)
SS-B(La), Scl-70, Jo-1, PM-ScL, fibrylarynowe,
RNA-Polimeraza-I, PCNA, ACA, mitochondrialne
rybosomalne) (IIF,Hep-2,DID) - ANA2

Wszystko w jednym pakieciku, super Smile Co do przeciwciał przeciwtarczycowych, to pewnie też je zrobię, zwłaszcza jeśli znajdę wiarygodne laboratorium. A jeśli nie, to może zrobię sobie wycieczkę do Warszawy Smile Są wakacje, a co mi tam... Pozwiedzam co nieco przy okazji Smile

A Ty Jagula, jakim cudem masz podejrzenie Sjogrena, skoro wcale nie masz objawów? Przecież to konieczne do takiej diagnozy... Same przeciwciała mogą być i u zdrowych ludzi bądź chorych na zuuupełnie inne schorzenia...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no niezłe jest Very Happy czytałam tu gdzieś że w innych miastach czeka się dłużej, dlatego że trzeba próbki wysłac do Warszawy do Nadziei Laughing stąd ponad 2 tygodnie zamiast 10 dni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 5:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No pięknie Shocked A swoją drogą, ciekawe czy takie wysyłane próbki po pewnym czasie nie tracą jakichś właściwości... Czy oznaczanie krwi po kilku dniach przechowywania dalej jest miarodajne... Coraz poważniej o tej Warszawie myślę. Tylko ciekawe czy przysłaliby mi wyniki do domu, żeby dwa razy nie jeździć...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 5:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ślinianki(guzy na tle przewlekłego stanu zapalnego),węzły, bóle stawowe, problemy z oczami...skórne

Czy badanie prywatne polega na tym,że przychodzę i mówię "chcę to i to , proszę zróbcie" i robią?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 5:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego co pamiętam ja tak robiłam, pANCA, proteinogram, badanie moczu - za wszystko płacisz, więc czego mogą chcieć Confused
a i jeszcze byli na tyle mili, że sami zadzwonili kiedy były już wyniki do odebrania Laughing

ale najlepiej tam zadzwonić i się dowiedzieć o szczegóły, może i przesyłają do domu, albo faxem, nie mam pojęcia, nie praktykowałam takiej procedury, byłam osobiście Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w sumie wszystkiego można się spodziewać Confused
grunt,że nie trzeba mieć żadnych skierowań, zadzwonię, ustalę termin i gotowe Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Agnes
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 122
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 5:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jasne, prywatnie można zrobić kazde badanie, jakie się chce...
Podobają mi się godziny pobrań - aż do 17.00, bo w większości laboratoriów jest do 10. 00.

Najlepsze że dzisiaj trochę pieką mnie oczy i zaczęłam wpadać w panikę... Ale to chyba pierwszy raz, a wczoraj do 3. 00 nad ranem siedziałam przed monitorem Rolling Eyes Płakać też normalnie mogę, więc chyba OK... Ale zaczynam już reagować hipochondrycznie. To rzeczywiście trzeba wyjaśnić, bo sama się już nakręcam i doszukuję coraz to nowych rzeczy...

A żeby było śmieszniej, śliny w ustach mam jakby więcej... Ale to chyba zasługa coca-coli. Już zaczynam się zastanawiać, czy czasem suchość w ustach to nie objaw odstawienia coli, bo jak piję jej dużo, jest OK. Potrafiłam jej pić do 3 litrów dziennie, więc kto wie...
Chociaż - wiele rzeczy można wytłumaczyć, jak się chce... Kiedyś nie miałam takich problemów i nieważne było, co piłam, co jadłam... A odżywiałam się na pewno znacznie mniej zdrowo niż teraz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 4 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group