Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zmiany toczniowe

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ferum
Junior
Junior


Dołączył: 20 Maj 2011
Posty: 5

PostWysłany: Pią Maj 20, 2011 9:31 pm    Temat postu: Zmiany toczniowe Odpowiedz z cytatem

Witajcie
Mam takie pytanie - 'motylek' toczniowy jest zawsze dobrze widoczny czy może być tylko lekko zaznaczony na skórze twarzy ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Pią Maj 20, 2011 9:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam ,

polecam lekturę forum,szczególnie dział Porad i doświadczeń,znajdziesz tam wszystko,np.

Czy to motyl?

Czy motyl kiedyś schodzi?
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ferum
Junior
Junior


Dołączył: 20 Maj 2011
Posty: 5

PostWysłany: Sob Maj 21, 2011 2:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co zrozumiałem, motyl może pojawiać się regularnie i znikać, być widoczny dobrze lub prawie wcale, tak ?

Kolejne moje zapytanie - czy toczeń może mieć coś wspólnego z piegami ? Czy jest niezwiązany ? (jbc wpisywałem w wyszukiwarke i nie znalazłem Razz)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Sob Maj 21, 2011 10:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak,dobrze...

piegi? może mylisz je z przebarwieniami ?
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ferum
Junior
Junior


Dołączył: 20 Maj 2011
Posty: 5

PostWysłany: Sob Maj 21, 2011 11:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Możliwe. W każdym razie gdy są gęsto usiane, nie pojedyczne przebrawienia. Są m.in na skórze rąk, twarzy itp.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ferum
Junior
Junior


Dołączył: 20 Maj 2011
Posty: 5

PostWysłany: Sob Maj 21, 2011 2:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobrze, teraz przychodzę z konkretami - czy to wygląda na zmiany toczniowe ?
http://tnij.org/lw82
http://tnij.org/lw80

1. Mam takie coś na skórze z boku klatki piersiowej. Dosyć długo, bo od jakichś dwóch lat, raz bardziej rozsiane, raz mniej. Teraz jest akurat małe.

2. Trochę mało wyraźne wyszło, ale mam nadzieje, że wystarczająco widoczne
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Nie Maj 22, 2011 9:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Słuchaj ,a co w ogóle skłoniło cię do podejrzenia o toczeń-czy posiadasz jakieś inne objawy,byłeś u specjalisty i on coś sugerował?Czy może masz już diagnozę? Nic praktycznie nie napisałeś nt.swojej diagnostyki,a tak naprawdę to sobie tylko gdybac możemy -nikt z nas nie jest tutaj specjalistą więc Ci diagnozy nie postawi Wink
Poniżej wiadomości na temat zmian skórnych w toczniu.

Cytat:
Zmiany skórne pojawiające się w toczniu układowym mają postać rumieni, które na ogół nie wykazują cech rogowacenia mieszkowego lub bliznowacenia. Często rumień ma charakterystyczny kształt motyla - zajmuje głównie nos i policzki a zmiany są mniej nasilone w okolicach ust. Niekiedy - w trakcie ostrego rzutu choroby - zmianom może towarzyszyć gorączka a cały obraz kliniczny może mylnie sugerować zakażenie bakteryjne.(...)
Nieco inną odmianą kliniczną rumienia w toczniu są zmiany z dużą skłonnością do bliznowacenia, które z kolei mogą również mylnie sugerować skórną postać tocznia. Zmiany pojawiają się też w obrębie owłosionej skóry głowy - mogą być obrzęknięte, z tendencją do przekształcania się w zmiany wysiękowe. Niestety, w części przypadków zmiany skórne skutkują utratą włosów na stałe w wyniku bliznowacenia. Niejednokrotnie bywa również, iż włosy wypadają bez uprzednich objawów zapalnych. W obrębie błon śluzowych jamy ustnej mogą pojawić się bolesne nadżerki i powierzchowne owrzodzenia. Zmiany rumieniowe pojawiają się też na dłoniach pod postacią wykwitów rumieniowo-krwotocznych głównie w obrębi paliczków.

Na skórze, poza zmianami rumieniowymi, może pojawić się również pokrzywka naczyniowa, u podłoża której leża odkładające się w naczyniach krwionośnych kompleksy immunologiczne. Pokrzywkę naczyniową odróżnić można od innych rodzajów pokrzywek na podstawie czasu trwania objawów. Bąble w pokrzywce naczyniowej utrzymują się powyżej 72 godzin, co praktycznie nie zdarza się w przypadku innych postaci tej choroby.
Niekiedy układowy toczeń rumieniowaty przybiera postać pęcherzową, w której na skórze chorego dominują pęcherzyki i pęcherze, które pojawiają się zarówno w obrębie istniejących już rumieni, jak i na skórze pozornie niezmienionej przez proces chorobowy. Najczęściej umiejscawiają się na skórze szyi, twarzy lub na tułowiu. W przypadku nadważenia zmian pęcherzowych, dochodzi do powstania mikroropni - zwłaszcza w obrębie brodawek skórnych. Zjawisko to do złudzenia wręcz przypomina proces dziejący się w niektórych chorobach pęcherzowych.


Proszę tez o korzystanie z opcji EDIT-nie piszemy swoich postów jeden po drugim w tak krótkich odstępach czasu.
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
DorciaR
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 06 Cze 2006
Posty: 1599
Skąd: pomorskie obecnie Wielka Brytania

PostWysłany: Nie Maj 22, 2011 11:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hejka
Margaret dobrze zadała Ci pytanie.


A to nie jest półpasiec?
http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C3%B3%C5%82pasiec
_________________
"Byłoby szczęściem móc uszy i inne zmysły zamykać jak oczy" Georg Christoph Lichtenberg
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ferum
Junior
Junior


Dołączył: 20 Maj 2011
Posty: 5

PostWysłany: Nie Wrz 18, 2011 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć,
Odświeżam temat.

Mam kolejne pytanie co do zmian skórnych.
Czy ten 'charakterystyczny' motyl na nosie i policzkach wystepuje tylko w toczniu, czy też może świadczyć o czymś innym ?

Oglądałem ostatnio swoje stare zdjęcia i tak mimochodem zauważyłem, że mam na twarzy takiego 'motyla' i to na wielu zdjęciach. Co więcej ma go też moja mama, jej brat ... i długo by gadać. Dlatego mnie to zainteresowało i chciałem wrócić do tematu.

Pozdrawiam
Ferum
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aicha
Junior
Junior


Dołączył: 16 Lis 2011
Posty: 26
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Lis 17, 2011 12:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

motylek toczniowy nie zawsze występuje, jestem na to dobrym przykładem Smile mało tego: nawet słońce bardzo dobrze toleruję i uwielbiam się opalać ,do tej pory żaden motyl na mnie nie usiadł Wink

spokojnie z tą samodiagnozą proszę Smile badania, badania, badania... Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group