Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ekologicznie ?
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> O Nas, dla Nas, z Nami
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Sro Paź 01, 2014 3:52 pm    Temat postu: ekologicznie ? Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, ze o ekologii warto rozmawiac.
Postanowilam otworzyc kącik dla tych, ktorzy sa juz zaangazowani w segregacje smieci, zwracaja uwage w jakim opakowaniu kupowane sa przez nich produktu, zastępują (skutecznie) srodki chemiczne w gospodarstwie domowym.... a moze robia cos wiecej?
I chcieliby podzielic sie swoimi spostrzezeniami/doswiadczeniami..
Dla tych, ktorzy jeszcze sie nie zaglebili w pojecie "ekologia" oraz tych, którzy uwazaja, ze sa to "dyrdymaly".

Zapraszam.

Bedac ostatnio na spacerze napotkalam smutny widok, ktory mi spokoju nie daje... (zaraz wrzuce)...




Czlowiecze Swieta...
Az przykro na to patrzec.. szczegolnie teraz kiedy wyrok juz wydany.. Sad
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sro Paź 01, 2014 4:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale te drzewka są specjalnie sadzone i hodowane pod święta...
lepsze to niż nielegalna wycinka lasów oraz produkowanie paskudnych sztucznych choinek, które potem rozkładają się latami świetlnymi

kwiaty też się uprawia i ścina
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Sro Paź 01, 2014 5:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://m.e-ogrody.pl/Ogrody/1,135418,15251794,Co_zrobic_z_choinka_po_swietach_.html
Kinga, owszem...
Dlatego jest tez znak zapytania. Wink , ktory zachecic ma do dyskusji.
Wiem o celowosci sadzenia tych drzew...ale odczucia mam, pomimo tego, mieszane.

Czytalam ostatnio o sposobach "spozytkowania" tych drzew po swietach.. (link powyzej-tablet Wink ).
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
katarzynadudek7
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Mar 2011
Posty: 2293

PostWysłany: Sro Paź 01, 2014 5:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlatego ja jako osoba megaekologiczna jestem posiadaczką choinki .... sztucznej Agitacja
A jak widziałaś śmieci segregujemy i nie tylko Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
renia79
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 2519
Skąd: wszechświat

PostWysłany: Sro Paź 01, 2014 6:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

choinkę mam sztuczną Laughing
żywe wolę w lesie
i jak patrze po targowiskach przed świętami na te chiny pościskane, to mam wrażenie że je to boli, co gorsza jak jeszcze są ciete bez korzeni . Wiem mam zrytą beretkę.
Co do reszty kwiatów mam podobne podejście, tym bardziej że teraz są tak piekne sztuczne że oprócz zapachu niewiele róznią się od oryginału Rolling Eyes I ciętych mnie nie dają

Śmieci nie segreguję, bo u nas zrezygnowali z tego jak na razie, bo wyszło zamieszanie na tyle bloków. Jedyne co osobno leci to szkło i plastikowe butle, bo na to mamy kontenery.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Łukasz F.
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 3438
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Sro Paź 01, 2014 7:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odwieczny dylemat: choinka naturalna czy sztuczna.
Osobiście problem rozwiązuję w ten sposób, że... nie mam żadnej Smile
Doszedłem do wniosku, że nie mam predyspozycji do kupowania choinek: wychodzi albo ogromna na pół mieszkania, albo badyl z kilkoma gałązkami Smile

W zamian niezbyt ekologicznie corocznie przeprowadzam eutanazję na karpiu. Na swoje usprawiedliwienie dodam, że:
- zabieg przeprowadzam bezboleśnie (ciach i po sprawie);
- karpia jem tylko raz w roku;
- nawet przez myśl mi nie przechodzi, by cokolwiek się zmarnowało.
W sumie powinienem być usprawiedliwiony.
_________________
Jestem spokojnym, skromnym i dobrym człowiekiem.
Po prostu nie każdy zasługuje na to, by mnie takiego oglądać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
meguchna
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 4371

PostWysłany: Sro Paź 01, 2014 7:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Choinka u mnie tylko sztuczna i przystrojona ekologicznie,śmieci segreguję wg zaleceń Wink
Przy kupowaniu żywności na opakowania nie zwracam za bardzo uwagi ale na zawartość tak Very Happy
_________________
Każdy z nas ma dwie rzeczy do wyboru:
jesteśmy albo pełni miłości...albo pełni lęku.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sro Paź 01, 2014 8:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sztuczna choinka.... z czego jest zrobiona? raczej nie ze środków ekologicznych
sztuczne choinki to zabójstwo środowiska...
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
abisynka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2666

PostWysłany: Sro Paź 01, 2014 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i sztuczna rozkłada się barzdo bardzo długo, o ile w ogóle się rozłoży Wink ale ma też inną zaletastracza na wiele lat. z drugiej strony na co by nie spojrzeć, większośc materiałów, tworzyw sztucznych jedt mniej lub bardziej toksyczna dla środowiska, choćby materiały budowlane, ubrania itd. nie wszytko d asię przetworzyć. I tak człowek stał się największą zarazą na tym świecie.

sama choinkę mam sztuczną, i innej mieć nie będę ze względu na kota i na to że mnie uczulają, sztuczną kąpię co roku w wannie.

nie zwracam uwagi na opakowania bo nie ma zbytniego wyboru w sklepie zwłaszcza jeśli człowiek jest ograniczony cenowo dokonując zakupów.
zazwyczaj nosze szmacianki na zakupy ale czasem kupuję też palstikowe siatki, bo szmiacianki przemakaja w deszczowe dni, plastikowe wykorzystuję w domu do różnych celów, aż do zakkończenia ich używalności Wink.
Niestety pojemniki do segregacji nam zabrali bo nie opłacało sie komuś i tak zapakowane oddzielnie palstikowe butelki w siatce musze wrzucać do jednego wielkiego pojemnika, reszty i tak nie segregowałam bo mi się nie opłacało przy mojej produkcji śmieci, Nie jestem wstanie zapełnić worka 30l w ciagu tygodnia, więc śmieci wyrzucam w małych siateczkach po papierze toal, recznikach papierowych, woreczkach w których było zakupione pieczywo lub warzywa.
słoiki myję i odddaję bo zawsze komuś potrzebne, pojemniki po lodach wykorzystuję do mrożenia płynnych potraw, woreczki śniadaniowe po pieczywie mrożonym wykorzystuję do zapakowania kociej kuwety. umyte palstikowe nakrętki zbieram do woreczka bo zawsze ktoś potrzebuje więc szkoda wyrzucać.

żałuję że u nas nie ma takich fachowych pojemników ale mieszkam w takim miejscu że nikomu sie o nie opłaca, najbardziej gminie która ma odbierać odpady. żałuję też nie nie ma jak kiedyś punktów skupu surowców wtrónych, pisałam nawet w tej sprawie do wydziału cohrony śeodowika w moim mieście, nikomu sie to nie opłaca a przecież to surowiec wtróny w większości. Ja za dzieciaka chodziłam oddać szkło czy makulaturę, miałam z tego neizłą kase jak na dzieciaka i frajdę ze nie ladowało to na śmietniku. Teraz mogliby w zamian rozdawać worki na śmieci do segregacji czy ew szmacianki na zakupy itd.
RAz w roku jest akcja że można oddac makulaturę i otrzy,ać zadzonkę drzewka albo krzewów owocowcyh, lub cebulki/nasiona kwiatów, ale trzeba stać w gigantycznej kolejce i jeszcze to dotaszczyc. 2 razy do roku organizują wystawki na rzeczy których nie można wyrzucać na śmietnik. Tylko gdzie tzrymać te graty przez pół roku? i tak ludzie wyrzucaja na śmietnik albo do lasu bo nikomu nie chce się jechać nie wiadomo gdzie, albo czekać tyle czasu z zagraconą piwnicą Evil or Very Mad
_________________
"wiedzieć to znać swoje przeznaczenie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Liluu
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 2463
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Czw Paź 02, 2014 7:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... ekologia temat rzeka

Co do choinek, ja mam sztuczną, pierwsza służyła mi 10 lat, drugą mam od 2 lat. Zdaje sobie sprawę, że długo się rozkłada, ale uważam że i tak jest mniej szkodliwa, ponieważ bardzo długo mi służy.
Śmieci oczywiście segreguję, uczę też tego moje dzieci, makulaturę wywożę do pracy, ponieważ średnio raz na pół roku robimy wywózkę bibliotecznej makulatury.
Odkręcam korki z butelek, które zbieramy w szkole na pomoc dla chorych dzieci, staram się oszczędzać energię, gasząc niepotrzebne światła, nie nadużywam środków chemicznych itp.

Co do opakowań nie zwracam akurat na nie uwagi.

Staram się żyć ekologicznie, ale nie przesadzając i nie popadając w skrajności, uczę też tego moje dzieci.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
abisynka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2666

PostWysłany: Czw Paź 02, 2014 10:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no własnie zgłową na karku Lillu

a włąśnie przypomniały mi się energooszczędne żarówki, super toksyczne Very Happy,
mam kilka takich bo mniej prądu żrą ale większość mam zwykłych bo te energo nie wszędzie sie sprawdzają.
_________________
"wiedzieć to znać swoje przeznaczenie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Czw Paź 02, 2014 1:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak wytwarzać mniej śmieci

Przeciętny człowiek, mieszkaniec Polski, wytwarza kilkaset kilogramów śmieci rocznie. Część z tego jest segregowana i powtórnie wykorzystywana jako surowiec. A i to nie jest rozwiązaniem idealnym. Po co wytwarzać coś co ląduje na wysypisku? Może dało by się obejść bez części opakowań, dóbr nic przy tym nie tracąc? Bez sensu jest wytwarzać rzeczy, które kupujemy, i niebawem wyrzucamy do kosza.

Oto kilka sposobów by temu zapobiec:

roczne zużycie torebek z tworzyw sztucznych Reklamówki. Rocznie ludzkość zużywa ich około biliona. Po co wynosimy codziennie tyle woreczków foliowych ze sklepów? Używamy ich raz, może dwa i lądują w koszu. A pamiętajmy, że czas rozkładu folii to kilkaset lat. Prostym sposobem jest zabieranie torby wielokrotnego użytku ze sobą idąc na zakupy. To proste i wygodne.

Produkty jednorazowe. Przekleństwo dwudziestego wieku. Tanie, proste w użyciu i zaraz po tym akcie wyrzucane. Mam tu na myśli wszelkie tanie długopisy, jednorazowe maszynki do golenia (lepiej wymieniać samą żyletkę a nie całą maszynkę), zapalniczki itp. itd. Czyż nie lepiej, kupić coś co jest lepsze, wielokrotnego użytku i może nieco droższe. Wydatek i tak się zwróci bo jest dokonywany rzadko. A zamiast kilku śmieci mamy jeden.

Większe opakowania. Kupując wodę mineralną w butelce 1,5 litra zużyjemy mniej plastiku niż w 3 butelkach 0,5 litra. Poza tym wychodzi taniej. Ta sama prawidłowość tyczy się innych produktów, głównie spożywczych i artykułów gospodarstwa domowego. Większe opakowania = mniej śmieci oraz większe opakowania = tańsze zakupy.

Należy także zwracać uwagę na to jak jest opakowany produkt, który kupujesz. Opakowanie powinno być zrobione tak by wykorzystać możliwie najmniej materiału. Najlepiej jeżeli jest zrobione z odnawialnego tworzywa. Np papieru.

Produkty wysokiej jakości to z reguły trwałe produkty. Jeżeli kupie tanie żelazko, za rok muszę kupić następne. I tak po pięciu latach będę miał jedno sprawne w domu a cztery na wysypisku śmieci. Jeżeli kupię jedno, droższe i wysokiej jakości. zapłacę tyle samo co za pięć tanich i wytworzę mniej odpadów. Zasada ta tyczy się wielu dóbr. Butów, żelazek, plecaków, rowerów itd.

Ulotki. Każdemu się pewnie zdarzyło wziąć ulotkę reklamową na ulicy, która nas zupełnie nie interesuje. Po chwili pewnie została dyskretnie wrzucona do śmietnika. Wiem, że osoby rozdające ulotki zarabiają w ten sposób. Ale mają płacone za godzinę nie od rozdanych ulotek. Więc najlepiej ich nie brać, no chyba, że są interesujące. Mniej rozdanych ulotek = mniej wyprodukowanych ulotek = mniej niepotrzebnie wyprodukowanego papieru. A ulotkarze zarobią tyle samo Smile

zrodlo: http://www.ekolog.ovh.org/odpady/produkcja.php



Swietna akcja!

Oddaj sąsiadowi to, co zgubił w lesie!
http://www.ekolog.ovh.org/artykol.php?eko=10
..u mnie w wersji "na plazy" Mr. Green i zamiast sasiadowi to turystom! Laughing do samochodu!

**************************************************
Sprzatanie

Płyn do mycia okien, płyn do zmywania, mleczko do czyszczenia wanny, płyn dezynfekujący do toalet, proszek do prania w naszych domach pełno jest środków czyszczących, w składzie których można spotkać całą tablicę Mendelejewa. A każdy z nich służy do czegoś innego. Czym zastąpić ten cały arsenał chemii? Wszystkie te specyfiki możesz z powodzeniem wymienić na ocet, sól kuchenną lub cytrynę. Działają równie skutecznie, a są tańsze, ekologiczne i co ważne można znaleźć je w każdej kuchni.


Cytrynowa świeżość

O właściwościach zdrowotnych cytryny przekonywać nie trzeba. Oprócz tego, że cytryna jest cennym lekarstwem zapobiegającym różnym dolegliwościom, jej właściwości antyseptyczne oraz czyszczące można wykorzystać w trakcie domowych porządków. Zawarte w cytrynie kwasy organiczne rozpuszczają osady z kamienia i działają wybielająco. Do czego można używać soku z cytryny? Jest wiele zastosowań – sok z cytryny pomoże usunąć plamy z jasnych ubrań, pozbędzie się kamienia z czajnika, nada nowy blask szklanym powierzchniom, a także wyczyści blaty kuchenne. Nie należy zapominać o tym, iż cytryna pochłania zapachy – połówka tego owocu włożona do lodówki zneutralizuje nieprzyjemną woń.

Czyszcząca moc sody oczyszczonej

Soda to całkowicie naturalna i bezpieczna dla środowiska substancja, którą można wykorzystywać na wiele sposobów. Z reguły dodajemy ją do ciast, jako środek spulchniający, ale soda doskonale radzi sobie z zabrudzoną odzieżą, tłustymi plamami czy nieprzyjemnym zapachem. Soda świetnie sprawdza się w czyszczeniu powierzchni takich jak zlew czy wanna. Wystarczy wymieszać sodę z wodą w takich proporcjach, by powstała gęsta pasta, którą nakłada się na zabrudzone powierzchnie. Soda neutralizuje zapachy w tym celu należy postawić miseczkę z sodą w wybranym miejscu, a po paru godzinach nieprzyjemny zapach zniknie. Dla lepszego efektu można wymieszać sodę z wodą i sokiem z cytryny, a w domu zapanuje cytrusowa świeżość. Soda pomoże wyczyścić zabrudzoną odzież dodatek białego proszku poprawia skuteczność środków do prania.

W roli głównej ocet

Ocet jest jednym z najstarszych produktów fermentacyjnych, znanym od tysiącleci. Jego konserwujące, lecznicze i czyszczące właściwości znali już starożytni Egipcjanie, Grecy, Rzymianie, Persowie i Chińczycy. Wiedziały o tym nasze babcie i prababcie, które ocet w roztworach stężonych i rozcieńczonych wykorzystywały do sprzątania gospodarstw. Najpopularniejszy 6- lub 10-procentowym octem spirytusowy odtłuszcza i zmiękcza wodę, dlatego doskonale radzi sobie z brudem, kamieniem i tłustymi plamami.

Ze względu na właściwości bakteriobójcze, jest on wykorzystywany do mycia blatów kuchennych czy powierzchni w łazienkach. Pozwala usunąć osad ze sztućców i armatury. Nadaje połysk gładkim powierzchniom wystarczy dodać do wody nieco octu, a naczynia przetarte gąbką, zwilżoną w tym roztworze, nabiorą blasku. Ocet może posłużyć jako domowy odświeżacz powietrza postaw miseczkę z octem w kuchni czy łazience, a pomieszczenie wypełni przyjemny zapach. Spore pole do popisu dają mieszanki octu, soku cytrynowego i ciepłej wody dzięki takiej kombinacji wyczyścimy nawet bardzo zabrudzony piekarnik czy płytę kuchenną.

Sól nie tylko do gotowania

Sól to najpopularniejszy dodatek do potraw, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że chlorek sodu jest doskonałym środkiem czyszczącym, odkażającym, ściernym i dezynfekującym. A w połączeniu z sokiem z cytryny działa ze zdwojoną mocą. Jak wykorzystać sól w domowych porządkach? Roztwór soli kuchennej może okazać się pomocny w walce z nalotem na srebrze wystarczy zabrudzoną biżuterię zamoczyć w roztworze i pozostawić w nim na kilka godzin. Także plamy z czerwonego wina czy soku znikną łatwiej jeśli przed praniem posypiemy je solą. Z kolei roztwór soli (2 łyżeczki na litr wody) pomoże usuną plamy z krwi. Przypaliłaś garnek? Żaden problem uratujesz go nalewając do niego wody z solą po kilkunastu godzinach wodę zagotuj, a spalenizna odejdzie.

Orzechy do zadań specjalnych

Pranie bez dodatku chemii i substancji zapachowych? Orzechy piorące (Sapindus mukorossi) to ciekawa alternatywa dla standardowych proszków do prania. Ich zalety już od wieków znają mieszkańcy Indii i Nepalu. Coraz częściej sięgają po nie także mieszkańcy starego kontynentu.

Na czym polega fenomen orzechów piorących? Mają one bardzo szerokie zastosowanie oprócz prania (orzechy nadają się do prania wszystkich rodzajów materiałów, w szerokim zakresie temperatur) orzechy piorące, jak i wywar z nich sporządzony, można wykorzystać do czyszczenia szafek i sprzętów, jako środek myjący do zmywarki, jako szampon do włosów, jako preparat do czyszczenia srebra, a także jako płyn do kąpieli.

Łupiny orzechów piorących zawierają substancję zwaną saponiną, która ma właściwości odtłuszczające, a w kontakcie z wodą wytwarza naturalną substancję mydlaną.

Orzechy piorące to nie tylko korzyść dla środowiska, ale i dla naszego domowego budżetu. Orzechy piorące można wykorzystywać kilka razy. Według wyliczeń producenta, piorąc średnio 3-4 razy w tygodniu, na orzechy indyjskie wydamy sześć razy mniej niż na tradycyjny proszek do prania. Kinga kiedys o tym pisala..lub Aiwka

Gotowe środki czystości

A co jeśli nie mamy czasu, by przygotować domowe środki do sprzątania? Na polskim rynku są już dostępne środki do czyszczenia powierzchni kuchennych, płyny do czyszczenia szyb i luster, płyny do czyszczenia łazienek czy płyny do mycia naczyń, które dostaniemy w każdym sklepie z ekologicznymi produktami. Czym się różnią od tych tradycyjnych? Wystarczy porównać etykiety produktów. Ekologiczne środki czystości nie zawierają szkodliwych związków chemicznych, takich jak fosforany, borany, formaldehydy, NTA, EDTA i PVC . W ich składzie nie znajdziemy również syntetycznych konserwantów i substancji zapachowych . Działanie ekologicznych produktów opiera się na naturalnych składnikach bazujących na związkach powierzchniowo czynnych uzyskiwanych z roślinnych olejków, kwasów owocowych czy minerałów. Ich opakowania w 100 proc. nadają się do recyklingu. Wybierając tego typu środki warto zwrócić uwagę na certyfikaty, która są potwierdzeniem tego, iż jest on bezpieczny dla środowiska i dla naszego zdrowia.

zrodlo: http://www.ekologia.pl/kobieta/dom-i-wnetrze/sprzatanie-bez-chemii-ekologiczne-sprzatanie-domu,17728.html

Cos co kazdy moze zrobic! Very Happy
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Czw Paź 02, 2014 1:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ale uważam że i tak jest mniej szkodliwa, ponieważ bardzo długo mi służy.

jest dużo bardziej szkodliwa
prawdziwa nie szkodzi wcale Wink
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Pluskotka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 1983

PostWysłany: Czw Paź 02, 2014 4:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mimo, że z prawem ochrony środowiska na studiach nie było łatwo, to trochę ekologicznego zacięcia mamy od dawna. Choć wynika raczej z oszczędności, której rodzice uczyli nas od dzieciństwa. Wink Dlatego najlepiej idzie nam z mediami czyli prądem i wodą. Gaszenie niepotrzebnych świateł, odłączanie od kontaktu nieużywanych sprzętów, szybkie prysznice itd. Śmieci segregujemy od dawna, autem nie jeździmy... tylko sztuczna choinka psuje nasz idealny obraz. Na usprawiedliwienie powiem, że to dopiero druga w moim 25 letnim życiu.
_________________
"Przyzwyczajenie do ironii psuje charakter."


Ostatnio zmieniony przez Pluskotka dnia Pon Paź 06, 2014 5:00 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Paź 02, 2014 4:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie dajmy się zwariować ekologicznie
ekologicznie = nowoczesnie ? nie
wszystko co przytoczyła Ewela to są sprawdzone sposoby naszych prababć, babć , mam.

nikt mi nie powie że ocet pachnie - bo go wysmieję - ocet tak śmierdzi i dla mnie to migrena gotowa + wymioty do tego -wtedy zużyję więcej wody na spłukiwanie toalety , więc zadna ekologia
nie uzywam zadnych srodków do odświeżania czy sztucznego zapachu- rownie dobrze tą rolę spełnia od czasu do czasu plasterek cytryny w wodzie , czy pomarancza z gożdzikami - taki zrobiony jeż
reszta powoduje atak astmy - wietrzenie , wietrzenie wietrzenie
resztę stosuję częściowo

na zakupy od lat chodzę z torbą płocienną , modną i ładną a jesli zapomnę zawsze mam reklamówkę - służy mi wielokrotnie, więc jesli kupię takowową ze 3 razy w miesiącu to nie jest tragedia

od zawsze wiem że woda z octem moze wyczyscić okna , bo stosowałam od lat- jeszcze lepiej czyści woda z denaturatem
wiem tez jak mam niezbyt fajne sztućce to je kąpię w zlewie- ciepła woda + ocet = błysk
segreguję smieci

nigdy nie kupuję małych opakowań- bo zwyczajnie drożej one wychodzą- ekonomia nie ekologia a ze przy okazji i ekologia ?

nie uzywam energooszczednych zarówek- bo one wcale nie są tak energooszczędne jak ludziom się wmówiło a zepsuta jest 10 razy bardziej toksyczna niz zwykła ( wykład mojego syna chemika )

zakręcam wodę jak myję zęby- ekologia ? nie ekonomia
włączam pralkę jak jest pełna - tez ekonomia , a ze przy okazji ekologia?

jeszcze jedno - za ulotki płaci się od ilości rozdanych a nie od godzin , błąd , biorę bo wiem że ktoś w ten sposob pracuje
używam cytryny do odswiezenia piekarnika, na pewno nie bedę nimi sprzątać
za drogie są.chociaż jesli akurat jest ich sporo to je uzywam i to jest nawyk nic nowego

sody uzywam do pralki bo wybiela - ekonomia
soli do usztywnienia firanek- krochmal wiem że robi się z mąki ziemniaczanej , choziaz sol tez jest ok np do ścierek do naczyn
gąbkę kupuję naturaną - drożej ale lepsza - a ze przy okazji ekologia ? akurat tu moja wygoda

to wszystko juz BYŁO- może oprócz orzechów do prania , nie mam ich i nie kupię bo kojarzą mi się z Reni Jusis- ( mam obsesję na jej punkcie)

segreguję dokładnie śmieci
po co kupowac srodki ekologiczne? co nie co jest ,za opakowanie pseudoekologiczne nie mam zamiaru płacić - bo nie jestem w stanie sprawdzić czy ono jest ekologiczne i się rozłozy czy może ktoś na mnie żeruje i się rozłoży czy może jednak się nie rozłozy? a my za ten znaczek płacimy kupę kasy - nie szkoda ?
pamiętajmy że wiemy tyle ile nam się wmówi - bo nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić
lepiej podpytac babcię i tego się trzymać

nie jestem ekologiem i nie bedę , stostuję jednak sporo z tego co teraz nazywa się ekologią - wczesniej było codziennością- czy prędzej ekonomią , oszczędzaniem, praktycznym zastosowaniem próduktów , ktore były w domu.

sorry ale ten szumny ruch nazywany ekologią czasem mnie bawi
zdrowy rozsądek + ekonomia i wyjdzie nam że sami jesteśmy ekologiczni Wink
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> O Nas, dla Nas, z Nami Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group