Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Problemy z głosem przy toczniu
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Małgosia_82
Junior
Junior


Dołączył: 04 Cze 2006
Posty: 27
Skąd: śląskie

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 1:16 pm    Temat postu: Problemy z głosem przy toczniu Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich,
chciałam zapytać czy ktoś z Was chorujących na choroby autoimmunologiczne (wszelkiego rodzaju) ma problemy z głosem? Ściślej mówiąc czy macie chrypki, załamywania się głosu, okresowy bezgłos? Ja mam i jestem ciekawa czy to może mieć związek z toczniem. Pytam Was tutaj, ponieważ lekarze nie są w stanie jednoznacznie mi odpowiedzieć. Foniatra twierdzi, że być może, laryngolog, że nie, a reumatolog nie ma pojęcia. Co Wy na to? Podzielcie się proszę doświadczeniem. Może ktoś z Was ma podobny problem? Liczę na Wasze odpowiedzi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 1:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O, trudne pytanie.... Ja nie mam pojęcia, a już na pewno nigdzie na żadne takie informacje nie trafiłem. Nawet nie wiem czy można to powiązać Confused W twardzinie może dojść do stanów zanikowych mięśni (problemy z mową, przełykaniem, układem oddechowym itp. ...), więc w sumie jest możliwy taki "efekt", ale raczej jako wynik stricte "fizyczny", a nie coś co występuje przy chorobie. Nic mi nie przychodzi do głowy, ale jeszcze poszukam.



PS. Dajcie jakieś łatwiejsze pytania Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Małgosia_82
Junior
Junior


Dołączył: 04 Cze 2006
Posty: 27
Skąd: śląskie

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 1:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Robercie. Chodzi o to, że zauważyłam pewną zależność - gdy bardziej bolą mnie stawy i czuję się generalnie gorzej, to mam również większe problemy z głosem. Chrypię strasznie, głos zanika, a wypowiedzenie normalnie jednego zdania sprawia mi ogromną trudność. Gdy bóle nieco ustąpią - ustępuje też chrypka i cała reszta (nie do końca, ale jest znacznie mniej uciążliwa). Problemów z przełykaniem nie mam, akt przełykania niezaburzony (miałam w tym kierunku rtg). Zastanawiałam się nad tym i oto mój wniosek: skoro toczeń w moim przypadku atakuje stawy, to może zaatakował również staw krtani (czy coś w tym rodzaju)? Bo chyba tam jest jakiś staw...? Confused
PS. Łatwiejsze pytania też będą, ale innym razem Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 1:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj Małgosia,

ja też pospekuluję, przychodzi mi to głowy:
a) problem z tarczycą - chrypki (zbadana i w porządku? nie ma stanów zapalnych, Hashimoto, itp.?)

b) Sjogren - suchość, wysychanie śluzówki, może jakoś na struny głosowe to wpływa...

c) stany zapalne - a czemu nie? w sumie wszystko może się nam "zapalić", ponaciekać, ponadżerać Rolling Eyes

Tak naprawdę, to nie mam pojęcia, nigdy nie słyszałam o takiej dolegliwości przy toczniu Embarassed
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 1:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakby nie patrzeć to szkielet krtani składa się z chrząstek połączonych stawami, mięśniami i więzadłami. Skoro tak, to w istocie stany zapalne mogą dotyczyć również tych elementów. Dodajmy jeszcze własnie błonę śluzową i nerwy krtaniowe (górny i dolny). Więc wszystko jest możliwe. Confused

PS. Tzw. staw pierścienno-tarczowy wydłuża struny głosowe zwiększając ich napięcie, czyli pomaga wydobywać wysokie dźwięki.


Ostatnio zmieniony przez Robert dnia Czw Sie 17, 2006 1:56 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Małgosia_82
Junior
Junior


Dołączył: 04 Cze 2006
Posty: 27
Skąd: śląskie

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 1:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć Nenya Wink
Odpowiadam:
1) tarczyca zbadana na wszystkie strony i... wszystko w porządku,
2) Sjogren - nie mam żadnych doczynień z tym Panem Wink A tak serio: żadnej suchości, śluzówka jest dobrze nawilżona, struny za to zaczerwienione, ale nie wysuszone,
3) stany zapalne - miałam robione wszelkie wymazy itp. - stanów zapalnych brak.

A zatem wiem, że nic nie wiem...


Robert - to, co "mówisz", ma sens i wydaje się takie oczywiste... Nie rozumiem zatem dlaczego lekarze mają z tym taki problem? Nie chodzi mi o leczenie tej chrypy, bo to może i jest dość trudne, ale ze stwierdzeniem, że ma ona związek z toczniem.
Nadal czekam na Wasze opinie i z góry dziękuję

**************
zakaz dublowania postów, punkt 6.Netykiety Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm, własnie czytam wątek na lupussite - "husky voice", więc widocznie się to zdarza Smile zmiana głosu, ochrypły głos - idzie w parze z zostrzeniem choroby, poprawia się samoistnie po ogólnym polepszeniu, ale tam padają deklaracje o Sjogrenie i niediczynności tarczycy, ktoś twierdzi że to po methotrexacie...
Husky voice

na razie nic więcej nie znalazłam 8)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Małgosia_82
Junior
Junior


Dołączył: 04 Cze 2006
Posty: 27
Skąd: śląskie

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 2:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przejrzałam to forum. Sjogren, niedoczynność tarczycy... Więc dlaczego nie przy toczniu? Jak ustaliliśmy krtań to staw (w dużym uproszczeniu Wink ). Poza tym każdy organizm jest indywidualny i może mój właśnie tak reaguje? Nadal ciekawa jestem, czy znajdę tu kogoś, kto ma podobne objawy. Dzięki Nenya Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 2:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja znalazłem! 8) Hoarseness - czyli chrypka - dysfonia, dzieli się na dwie kategorie: problemy z projekcją głosu, lub problemy z jakością głosu. Może występować jako problem laryngologiczny lub przy chorobie systemowej, np. RZS, SLE, sarkoidoza, amyloidoza.
Artykuł w języku angielskim. Wink

Inne:

Arthritis Syndrome - Signs - common complaints & other serious health problems - HOARSENESS OR CHANGING VOICE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 2:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

te osoby z lupussite wszystkie mają tocznia, Sjogren i niedoczynośc tarczycy to tylko bonusy, dodatkowe choroby auto-, które często współwystępują z toczniem.
tak więc w sumie mają TO przy toczniu Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Małgosia_82
Junior
Junior


Dołączył: 04 Cze 2006
Posty: 27
Skąd: śląskie

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 2:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Robert! Jesteś wielki! Smile Z angielskim u mnie na szczęście całkiem nieźle Wink więc jak tylko wrócę (wizyta u foniatry właśnie Very Happy ) to zabieram się za wnikliwą lekturę. Jeszcze raz wielkie dzięki Smile
Pozdrawiam Was i do następnego razu Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Eh tam zaraz wielki. Wstukaj w jakiejkolwiek wyszukiwarce np. frazę SLE voice problems i powinno co nieco wyrzucić. Nadmieniam, iż wrostem i gabarytami nie odbiegam od przyjętych standardów. Mr. Green

PS. Pytanie jednak okazało się w miarę przystępne Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 2:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

he, od zawsze jest dla mnie zagadką, dlaczego ludzie nie lubią googlować Nenya
przecież to taka frajda Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 2:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Frajda to jest także, jak już się trafi! Z drugiej strony chyba bylibyśmy "bezrobotni", a tak można chociaż usłyszeć coś w rodzaju "jesteś wielki/a" Embarassed Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 2:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aaaa widzisz, no tak, coś w tym chyba jest Rechot
to nawet wciąga, jedni rozwiązują krzyżówki, inni wolą sudoku, a są i tacy co googlują na każde zawołanie Laughing
czysta rozrywka i jeszcze miłe poklepywanie po plecach człowiek dostaje Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group