Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Witam

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
katarzyna.jankk
Junior
Junior


Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 3
Skąd: warszawa

PostWysłany: Sob Cze 18, 2016 5:40 pm    Temat postu: Witam Odpowiedz z cytatem

Jestem nowa na tym forum i oczywiscie przerazona, dostalam wczoraj wyniki badan, robilam je pod katem zywieniowym, tzn, chcialam ustalic sobie odpowiednia diete, dietetyczka zalecila mi badanie ana1, zrobilam je , nie majac pojecia, co to jest za badanie, wyszlo pozytywne, homogenne, ziarniste 1:3200, reszta wynik sm itd ujemne, wszystkie inne badania w normie, nie mam objawow reumatologicznych, choc w mojej rodzinie niemal wszyscy choruja na reumatyzm, dziadek zmarl na gosciec, a mojej mamy siostra na toczen, robiac to badanie przechodzilam angine ropna i bralam penicyline, jestem przerazona tym wynikiem, co to oznacza? Czy ktos mi moze pomoc?
Kasia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
paulina_87
Gość





PostWysłany: Sob Cze 18, 2016 5:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć
Umów się na wizytę do reumatologa, na spokojnie. Skoro nic się nie dzieje, myślę że nie ma co panikować. Jak będzie trzeba to reumatolog zleci dodatkowe badania.
Pozdrawiam
Powrót do góry
katarzyna.jankk
Junior
Junior


Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 3
Skąd: warszawa

PostWysłany: Sob Cze 18, 2016 6:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Juz sie umowilam, ale czemu mam tak wysokie to badanie ana1, wizyte mam we wt, do tego czasu umre:-(
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Cze 18, 2016 6:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ANA - przeciwciała przeciwjądrowe

Pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał przeciwjądrowych ANA występuje prawie u wszystkich chorych na SLE (97 %) i jest najwrażliwszą aktualnie dostępną metodą diagnostyczną, ponieważ potwierdza diagnozę SLE jeśli towarzyszą mu inne kliniczne objawy: zmiany skórne, bóle mięśni, stawów, zapalenie opłucnej, anormalne wyniki krwi, choroba nerek, etc.

Jednakże, pozytywny wynik ANA, sam w sobie, nie dowodzi występowanie tocznia, ponieważ przeciwciała te obecne są także w:

1. innych chorobach tkanki łącznej:
* skleroderma
* Syndrom Sjogrena
* rzs
2. u osób zażywających leki zawierające:
* procainamide
* hydralazine
* isoniazid
* chlorpromazine
* amizepin,acebutolol,sulffonamidy
3. wirusowe:
* HCV
* mononukleoza
* trąd
* malaria
4. choroby skóry:
* łuszczyca
* pęcherzyca
* liszaj płaski
5. choroby płuc: pierwotne nadciśnienie płucne, azbestoza, idiopatyczne
zwłóknienie płuc
6. choroby wątroby: pierwotna marskość żółciowa, poalkoholowe zap.
7. choroby krwi: niedokrwistość autoimmunohemolityczna, samoistna
plamica małopłytkowa
8. inne choroby autoimmunologiczne:
* cukrzyca1
* zapalne choroby jelit: CU, L-C
* zapalenia tarczycy: Gravesa-Basedowa, Hashimoto
* stwardnienie rozsiane
9. nowotwory: chłoniaki, białaczki, guzy lite-nerek, płuc, jajnika,
czerniak
10. 30-40 % krewnych pierwszego stopnia ludzi chorych na tocznia
(rodzeństwo, rodzice i dzieci).
11. 5% zdrowych: kobiety, ciąża, po przeszczepach


jak widzisz dodatnie ANA występuje w ogromnej ilości chorób ale samo w sobie jeszcze o niczym nie świadczy.
Zeby postawić diagnozę musi być wiele innych warunków spełnionych .
Nie piszesz czy coś Ci dolega .Dlaczego w sumie masz zrobione to badanie .Samo ANA nie jest niczym niepokojącym. Oddychaj ,to nie marker nowotworowy ktory może oznaczać coś grożnego.

Musisz poszukac dobrego reumatologa i zrobić szerg badan , myślę że skierowanie dostaniesz od lekarza.W rodzinie są choroby z autoagresji , więc powinnaś poszukać głębiej i dowiedzieć się czy i Ty chorujesz.
Nie wiemy o Tobie nic ,może napiszesz coś więcej , co Ci dolega ?
ANA jest dosyć wysokie ale nie na tyle żeby się stresować.
poszukaj lekarza , i dopiero po zrobieniu , na podstawie wyników + objawów lekarz może ewentualnie postawić diagnozę lub wykluczyć chorobę

Spokojnie poczytaj sobie forum z tym się żyje o ile to coś masz .
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group