Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

antybiotyki
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
agaj
Junior
Junior


Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 3
Skąd: Białystok

PostWysłany: Sro Lip 20, 2005 3:45 pm    Temat postu: antybiotyki Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich.mam pytanie dotyczace antybiotyku dalacin,czy moze byc podawany przy toczniu?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lip 20, 2005 4:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lekarz go przepisał, czy sama się "leczysz"?
Jeśli lekarz to powinien wiedzieć, że masz tocznia i w jakiej fazie oraz w jakiej generalnie jesteś formie, bo w zaleceniach do leku jest mowa o przeciwskazanach przy schorzeniach nerek i wątroby.
http://www.leki.med.pl/lek.phtml?id=197&idnlek=673&menu=4

Tak w ogóle to toczniowcy często muszą być na antybiotykoterapii z racji skłonności do infekcji (z winy samej choroby jak i przez stosowane leki immunosupresyjne i sterydy), więc toczeń jako taki nie jest przeciwskazaniem do używania antybiotyków, choć jest kilka takich na które możliwa jest niepożądana reakcja (penicylina/cefalosporyna, sulfonamidy, tetracykliny i erytromycyna), dalacin chyba do nich nie należy, bo to linkozamid.
więcej o antybiotykach i toczniu znajdziesz w poście gdzieś w tym wątku:

Reakcje alergiczne na antybiotyki u pacjentów z toczniem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
agaj
Junior
Junior


Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 3
Skąd: Białystok

PostWysłany: Czw Lip 21, 2005 7:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje bardzo za odpowiedz:)pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Czw Lip 21, 2005 10:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Toczniowcy faktycznie często muszą przyjmować antybiotyki.
Na poczatku choroby nie wiedziałam , żeby unikać tych z grupy penicylin. Potem gdy miałam juz dostep do internetu, poczytałam sobie oraz częściej od różnych osób (np.lekarzy pierwszego kontaktu) słyszałam aby ich unikać. Gdy padała decyzja o podaniu antybiotyku reagowałam spontanicznie:.."panie doktorze ale tylko nie z grupy penicylin ...i dlaczego. Dobrze , że trafiłam na lekarz , ktory umiał słuchać. Owszem przytaknął , czytał takowe opracowania . Zawsze podejmuje decyzje wybierając dobro dziecka i corka otzymywała antybiotyk z innej grupy.
Teraz jest inaczej od pewnego czasu. Przyjmowała juz augmentin, duomox. W rozmowie z lekarzem prowadzącym uzyskałam odpowiedź , że najnowsze badania nie potwiedzaja szkodliwości przyjmowania przez toczniowców antybiotyków z grupy penicylin.
Question Question
Nenya czy trafiłaś na jakiś opracowanie?
A inne Motylki , jakie antybiotyki przyjmujecie?
Pozdrawiam Very Happy
U nas nie dość , że deszczowo to jeszzce Sad baaaaardzo zimno
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 22, 2005 7:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

podałam link w poście wyżej, ale to stare badania,
może są gdzieś nowsze...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
chantall
Junior
Junior


Dołączył: 25 Gru 2004
Posty: 21
Skąd: swidnik

PostWysłany: Pią Lip 22, 2005 8:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o kurcze, a ja stosowalam erytromycyne, tylko ze mialam ja przepisana wczesniej, zanim jeszcze rozpoznano tocznia, ale nie wiedzialam ze to ma cos do rzeczy, wiec stosowalam dalej. Od mojej lekarki dostalam liste lekow ktorych nie wolno przy toczniu przyjmowac, ale tego tam ne bylo... Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 22, 2005 8:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm, może to tak jak przy słońcu i środkach antykoncepcyjnych - jedni reagują silnie i mają poważne problemy, a innych zupełnie nie rusza...

w końcu to toczeń - choroba podstępna Wink

szukałam dziś czegoś nowszego o antybiootykach i toczniu, ale ciągle trafiam na odsyłacze do badań z 1992 roku.
jeszcze czytałam na forum thelupussite - tam niektre kobitki twierdzą że mają silne alergie na sulfa - antybiotyki.

czyli znów - jeśli nic sie nie działo to spoko, ale na wszelki wypadek lepiej być ostrożnym, może da się dobrać coś skutecznego bez penicyliny, sulfamidów czy erytromycyny...
chyba że lekarz jest poinformowany, na czasie i pewny tego co robi. wtedy w ogóle luz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Lip 22, 2005 9:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie antybiotyki........to zalezy indywidualnie od organizmu......jednych nic nie rusza.........drudzy sa uczuleni na wiele...........

Po czasie widze ze lista tego .......co mnie uczula jest coraz dluzsza.......a zaczelo sie od zwyklej pyralginy.....teraz jest masa antybiotykow , ktorych nie moge brac.......i co ciekawe .....z jednej grupy ......moge brac wszystko .....i nagle jeden mnie uczuli .........wystapi jakis obrzek krtani..czy wysypka.......to wszystko jest plynne......mysle ze zalezy to takze od stanu naszego organizmu w danej chwili......
I jeszcze cos ......nie bojmy sie antybiotykow.........przypominajmy lekarzowi tylko co jakis czas na co chorujecie......decyzja nalezy do niego.....Nie znaczy tez ze jesli kogos uczuli jeden antybiotyk ......to i nas to spotka.....Zelazna zasada .....pamietajmy .........zawsze na co jestesmy uczuleni.......bo gdybanie .......nic nie daje ogranicza tylko leczenie.......
Mmonika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Pią Lip 22, 2005 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko mi nie chodziło o uczulenie na antybiotyki czy inne leki.
Chodzilo mi o ostrzeżenie przed braniem atybiotykow z grupy penicylin z uwagi na możliwość zaostrzenia choroby (wywołanie uśpionego lupusa).
Natomiast uczulenie to inny temat. Moja Marta jest uczulona już na wiele leków m.in. na antybiotyki (Bactrim) , czy też na sandoglobulinę (mimo , że przyjmowała ją przez 3 lata bez skutków ubocznych ). Teraz po tych lekach dostała wstrząsu anafilaktycznego.
Uczulenia na podawane leki to indywidualna sprawa każdego chorego.
Oczywiście nie omieszkałam zapytać się lekarza dlaczego tak sie stało.
Nie takiej odpowiedzi oczekiwałam Sad
Otóż w tej chorobie coraz to nowe leki trzeba będzie wykluczać właśnie z uwagi na coraz częstsze wystepowanie uczulenia Sad
Pozdrawiam
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 23, 2005 7:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wybacz, że moja odpowiedż jest tak rozczarowująca Crying or Very sad
jest tam tylko jedno zdanie:
Cytat:
Zaostrzenie tocznia wystąpiło w 21 % przypadków po stosowaniu sulfonamidów


nic więcej nie znalazłam...
może są inni chętni do poszukiwań i rozwiązaniatej zagadki Question
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
narcyzia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 30 Sie 2003
Posty: 212
Skąd: Ostrołęka

PostWysłany: Pon Lip 28, 2008 12:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hejka, słuchajcie przypałetało mi sie zakażenie skóry po skaleczeniu, opuchlizna, gorączka....lekarz na ostrym dyżurze przepisał mi antybiotyk z grupy tetracyklin. przyszłam do domu, zajżałam na nasze forum i zrezygnowałam z przyjecia tego leku bo z tegpo co widze to nie wolno go brac(a lekarz wiedzial ze choruje na toczeń- brak mi słów) wzięłam wiec na własną reke Klacid uno (z gr, makrolidów) bo kiedys mi pomógł i nie zaszkodził. dzis byłam u lekarza, kazał kontynuowac leczenie, ale zastanawiam sie czy to bezpieczne, bo z kolei doczytałam sie ze klacid ma podobne dzialenie do erytromycyny, a jej nam brac nie wolno. i co ja mam dalej robic, na lekarzach nie moge polegac????mam juz dosc
_________________
Kasia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kasiakuc
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 4903
Skąd: kraków

PostWysłany: Pon Lip 28, 2008 1:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

narcyzia u mnie nikt się nie zastanawia czy antybiotyk szkodzi na toczeń bo ważniejsze jest by pomógł na infekcję która może byc pzyczyną zaostrzenia tak więc ja juz jestem całkiem głupia bo teraz dopiero dowiedziałam się że antybiotyki moga byc szczególnie szkodliwe w toczniu,,najlepiej nie miec infekcji...ja ostatnio łykam Zamur tańszy odpowiednik Zinatu ...i jeszcze nie wniknęłam czy ta grupa szkodzi...
_________________
cieszmy sie każdą chwilka bo życie tak krótkie jest
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Lip 28, 2008 1:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja biorę te leki stale to znaczy przy kazdej powazniejszej infekcji bo inne nie działaja i nic sie nie dzieje biore- minnymi Unidox. bo rozpuszalny i nie drazni przewodu pokarmowego , czesto tez Doxycyclinum i inne z tej grupy ale te dwa wymienione najczesciej, tutaj trzeba wybrac albo leczyc infekcje albo pozwolic aby rozwinęlo się tak bardzo ze moze zagrazac zyciu - ostatnio przy sepsie brałam kilka rownoczesnie miedzy innymi Unidox doustnie a pozostale w kroplowkach , nie zauwazyłam aby cokolwiek się pogorszyło przez ten czas
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
narcyzia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 30 Sie 2003
Posty: 212
Skąd: Ostrołęka

PostWysłany: Pon Lip 28, 2008 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzieki dziewczyny, zobaczymy jak zareaguje, jesli klacid za pare dni nie zacznie działac udam sie do lekarza i pomyslimy co dalej, ale mam nadzieje ze sie z tego wykaraskam....mam juz dość lipiec był okropny, najpierw szpital(panniculitis), potem śmierć mamy mojego meża, a teraz to cholerstwo, jakaś czarna seria....stres...to może tez zaostrza wszystko, trzymajcie kciuki żebym w koncu wyszła na prostą, jeszce raz dzieki
_________________
Kasia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Lip 30, 2008 11:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

narcyzia stres bardzo zaostrza wszelkie dolegliwosci a wiec spokojnie będzie dobrze
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group