Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Medrol/Encortolon a ciąża

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gosiaaa
Gość





PostWysłany: Pią Paź 29, 2004 5:54 pm    Temat postu: Medrol/Encortolon a ciąża Odpowiedz z cytatem

Czy ktoras z Pan zetknela sie z opinia lekarza ginekologa, ktory by powiedzial jaki lek (Medrol czy Encortolon, a moze jakis inny) jest zalecany podczas ciazy???
Zetknelam sie z dwoma ginekologami i ich zdanie na ten temat jest niestety sprzeczne.
Wdzieczna bede za odpowiedz
G.
Powrót do góry
laleczka
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 19 Lis 2003
Posty: 108
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Paź 29, 2004 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szczerze powiedziawszy to wydaje mi sie, ze glownie chodzi o dawke - wiem ze niskie dawki encortonu (tym bardziej encortolonu) mozna przyjmowac. co do medrolu - to nie mam pojecia- pewnie lepiej przyjmowac ten, ktory ma mniej skutkow ubocznych.

ps. ja jak bylam na 10 mg encortonu, juz bylam namawiana na ciaze

pozdrawiam- laleczka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gosiaaa
Gość





PostWysłany: Sob Paź 30, 2004 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biore niskie dawki sterydow (wczeniej 4 mg Medrolu, teraz 5 mg Encortolonu). Niestety jeden lekarz, po zrobieniu wielu badan, stwierdzil, ze nie widzi przeciwskazan bym zaszla w ciaze na Encortolonie (na Medrolu sie nie zgadzal).
Drugi natomiast uwaza ze, bez znaczenia jest jaki steryd lykam. Uwaza ze po 2 poronieniach , kolejna ciaza jest ryzykowna i zaleca szereg specjalistycznych badan. Uwaza, ze bez nich, zajscie w ciaze skonczy sie niepowodzeniem.
Nie wiem komu zaufac Sad
M.
PS. LALECZKO - czy mozesz mi przeslac informacje gdzie moge znalesc prace doktorska, ktorej fragmenty jakis czas temu przytaczalas na forum? (zebra_70@wp.pl)
Powrót do góry
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Paź 30, 2004 6:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

klasycznie przeczesałam sieć w poszukiwaniu czegoś przydatnego w poruszanym temacie i łupy są dość mizerne - art. dotyczy astmy oskrzelowej, co prawda, ale zawsze Smile :

"...Przechodzenie kortykosteroidów przez łożysko i inaktywacja poszczególnych leków z tej grupy znacznie różnią się od siebie. Leki dobrze przechodzące i wolno inaktywowane nie mogą być stosowane w ciąży (deksametazon, betametazon). Do bezpiecznych zaliczamy hydrokortizon dobrze przechodzący i szybko inaktywowany, oraz prednizon (enkorton), prednizolon, metyloprednizolon, które źle przechodzą przez łożysko. Dlatego gdy istnieje konieczność zastosowania kortykosteroidów w astmie oskrzelowej w przebiegu ciąży to powinno się stosować prednizon (enkorton) podawany doustnie lub metyloprednisolon (Solu Medrol) oraz hydrokortyzon, oba podawane dożylnie.

Jeśli chodzi o teratogenne działanie kortykosteroidów to badania wykazały, że triamcinolon i flunisolid mają działanie teratogenne u zwierząt a u ludzi spowalniają wzrost płodu (niska waga przy urodzeniu) . Preparaty doustne i dożylne podawane przewlekle w czasie ciąży mogą nieznacznie zwiększyć częstość porodów przedwczesnych i odsetek noworodków z niską wagą urodzeniową. Istnieje ryzyko wystąpienia rozszczepienia podniebienia lub innych wad wrodzonych.

Okres laktacji stwarza również trudności w leczeniu kobiet chorych na astmę pragnących karmić dziecko piersią. W czasie karmienia piersią nie można podawać teofiliny i jodku potasu. Nie zbadane jest przenikanie do mleka sereventu i atroventu. Całkiem bezpieczne są enkorton, beklokort, flegamina, berotek, salbutamol, i kromoglikan. ..)

[źródło: http://www.borgis.pl/czytelnia/pnm/2001/01/10.php ]

oczywiście to tylko artykuł, decydujące zdanie (bo chyba wiedzę najwiekszą) ma zapewne lekarz prowadzący.
mnie się wydaję że dodatkowe badania nie zaszkodzą, a pomogą monitorować i prowadzić ciążę w przyszłości.

pozdro!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
gosiaaa
Gość





PostWysłany: Nie Paź 31, 2004 1:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje za inforrmacje,
Pozdrawiam
M.
Powrót do góry
AgaL
Kadet
Kadet


Dołączył: 12 Lis 2003
Posty: 30
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Paź 31, 2004 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej, całą ciążę byłam na Medrolu - 12mg.
Natomiast z tym karmieniem - to nie bardzo... Moje mleko nie służyło Oli.
_________________
Pozdrawiam
AgaL z Warszawy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Paź 31, 2004 7:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kolejne zdanie o glikokortykosteroidach, tym razem z art. o rzs i ciąży:

Cytat:
Najczęściej stosowanymi lekami z grupy glikokortykosteroidów (GKS) są prednizon, prednizolon i metyloprednizolon. Nie obserwowano ich działania teratogennego, natomiast u dzieci matek otrzymujących duże dawki tych leków (konieczne m.in. u chorych na toczeń rumieniowaty układowy, także w okresie ciąży) obserwowano opóźniony wzrost, maskulinizację u noworodków płci żeńskiej, przypadki zaćmy i supresji nadnerczy. Małe dawki wymienionych związków (do 10 mg/dobę) nie są przeciwwskazane w okresie ciąży i karmienia u chorych na r.z.s.


http://free.of.pl/z/zzsk/art/esc/Mozliwoscilec.htm
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dominika
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Lut 2005
Posty: 224
Skąd: Tarnów

PostWysłany: Pią Lut 25, 2005 9:35 pm    Temat postu: metypred Odpowiedz z cytatem

Hejka,
dołączę moje krótkie doświadczenie - jestem w piątym miesiącu ciąży. O tym, ze mam toczeń dowiedziałam się jakieś półtora miesiąca temu w szpitalu. Podano mi wtedy na początku Solu-Medrol 60mg dożylnie, potem przeszłam na doustne leki - początkowo 32mg Metypredu, a teraz zeszłam już do 4mg dziennie. Lekarz prowadzący mówił mi również, że ten lek nie przechodzi przez łożysko i dzidziuś jest bezpieczny. Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamy, to wspaniałe czekać na dzidziusia i czuć jak się rusza, a niepokoje o maleństwo, czy będzie zdrowe przechodzą wszystkie kobiety w ciąży, nawet zdrowe jak byki! (a raczej krówki Smile )
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group