Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

moja scleroderma
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Pią Paź 27, 2006 8:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OK, nie ma sprawy Wink Jest tego od groma i potrafi nieźle zamieszać. Tak więc sam CREST twardziną nie jest i nie musi występować przy twardzinie. Laik ze mnie, więc i tak nie mam zamiaru obstawać przy czymkolwiek. Ważne, że w przypadku Ewy chyba wiadomo co jest i nie ma (chyba, że się mylę) problemów stricte diagnostycznych. Nazewnictwo to już inna bajka, ale w powyższym artykule też wspomniano to, o czym pisałem powyżej:
Cytat:
Twardzina układowa ograniczona - postać ograniczona (łac. acrosclerosis, ang. limited systemic sclerosis), dawniej zwana zespołem CREST.


W każdym razie, DZIĘKI za miłą dyskusję Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Magia
Junior
Junior


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 18
Skąd: Koszalin

PostWysłany: Czw Lis 16, 2006 11:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ech, muszę się trochę pożalić, więc czynię to.
Czekam na konsultację w odpowiadającym mi ośrodku wojewódzkim, chociaż nawet moja lekarka nie jest w tej kwestii optymistką. Przeciwciała się rozszalały i jakoś tak ich dużo, przebarwienia zaczęły bliznowacieć (ciekawe, czy w ogóle jest takie słowo), codziennie odczuwam niedokrwienie dłoni, przeczulica daje się odczuwać nawet przy dotyku strumienia wody, codzienny ból stawów w dłoniach. Ech...
I jakoś to tak wszystko w jednej chwili, że aż miałam się o coś zapytać Was i zapomniałam. No skleroza zupełna. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
ewa k
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 125
Skąd: usa

PostWysłany: Sro Lis 22, 2006 3:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o matko jedyna ale zakrecone!! ,ktora ,ktora sklerodermia jest ?!rzeczywiscie skomplikowane.przeczytalam wszystkie wypowiedzi i jedno mnie zastanawia,a mianowicie;Ola pisze ,ze opala sie i jest to zalecenie lekarza.a ja jak tylko zbliza sie lato slysze od swojego lekarza-prosze sie nie opalac ,unikac slonca-Jak jechalam na Floryde to chyba z dziesiec razy bylam upomniana przez niego o tym sloncu ,ze moge sobie bardzo zaszkodzic.Wiec jak to jest?Slonko-be,czy slonko-cacy?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sro Lis 22, 2006 5:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz, kazdy reaguje na promienie UV różnie. To raz. Dwa - być może pod wpływem długotrwałej ekspozycji na promienie UV są jakieś efekty uboczne działania leków... Po trzecie - z problemami skórnymi tak czy siak żartów nie ma. Nawet u tzw. zdrowego człowieka występują podrażnienia, a co dopiero u kogoś kto wykazuje jakiekolwiek tendencje chorób skóry (jakichkolwiek zmian skórnych!). Trudne pytanie. Nawet bardzo, bo nie znam dogłębnie Twojego przypadku. Zatem nie mam jak "zestawić" w potencjalnymi źródłami medycznymi i odpowiedzieć dlaczego w Twoim przypadku są zastrzeżenia. Zapytaj lekarza przy okazji. W doniesieniach znajdziesz cały wątek o promieniach UV. Polecam wyszukiwarkę przy okazji. Trochę o tym było. Wink Nie ma reguły. Te sprawy sa ściśle zindywidualizowane.
Już pisałem, że ja nie miałem praktycznie żadnych przeciwwskazań co do ekspozycji zmian twardzinowych na słońce (choć za tym i tak nie przepadam Laughing ). Ostatnio tylko przy tetracyklinie należało być czujnym. Wiadomo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Magia
Junior
Junior


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 18
Skąd: Koszalin

PostWysłany: Nie Gru 03, 2006 1:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byłam na konsultacji w PAM w Szczecinie.
Skierowanie dostałam do przychodni. Pani doktor oglądała mnie łącznie z wypisaniem skierowania do innego lekarza z 2 minuty. Zapytała tylko od kiedy choruję i skomentowała, że to dziwne. Koniec wizyty.
Trafiłam do gabinetu lekarskiego przy oddziale dermatologii. W gabinecie pan doktor i pani doktor.
On: Proszę się rozebrać.
(po chwili) Ale co tu leczyć, już za późno, trzeba było wcześniej, teraz już nic nie ma. Dlaczego ta lekarka (o tej z przychodni) skierowała panią do nas - taka spychologia - tylko się pozbyć pacjenta (itd.)
Ja: (aż mnie zatkało)
On: I co ja mam zrobić, no nic.
Ona - lekarka tam obecna: Ale przeciwciała są dodatnie...
On: Eeee tam - takie przeciwciała.
Ja: Ręka mnie boli, blizny się powiększają...
On: Eeee tam, takie małe...

No, to może wystarczy.
Na dzień dzisiejszy mam już dość leczenia. Już wolę chyba to znosić sama, niż chwytać durną nadzieję, że kogoś w ogóle obchodzę. Czego się można spodziewać, jadąc na konsultację ponad 3 godziny?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Nie Gru 03, 2006 1:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Shocked Nie zniechęcaj się! Skąd jesteś, przypomnij? Może kogoś spróbujemy polecić. Leczyć się musisz! Nie zostawiaj problemu samemu sobie, wiesz czym to grozi.
Komuś tutaj już podawałem namiary na mojego lekarza. Nie wiem czy Tobie, czy komuś innemu. Ktoś w każdym razie prosił.
Wiedz, że można trafić na doświadczonych lekarzy. Nie Ty pierwsza i ostatnia masz problemy ze znalezieniem specjalisty.
Swoją drogą dziwne to wszystko. Mnie z tw. ograniczoną tylko na jednej kończynie kierowali na Oddział, a tu nawet pozaszpitalnego leczenia nie chca podjąć... Rolling Eyes

Co to znaczy, że teraz już nic nie ma? Faktycznie, jeśli jeszcze trochę poczekasz to różnie może być...

Nie poddawaj się. Wprawdzie koniec roku i tak czy siak trudno będzie dostać się do kogokolwiek, ale coś zawsze da się wykombinować, jak sądzę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Gru 03, 2006 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Magia jest z Koszalina, więc kawałek drogi do Torunia...
Ale to kurczę niemożliwe, żeby gdzieś bliżej na całym Pomorzu nie było normalnego lekarza od tkanki łącznej Surprised

Magia, czy PAM w Szczecinie to to samo miejsce gdzie pracuje polecana przez wiele osób dr Ostanek, która zresztą napisała ostatnio artykulik do prasy o toczniu?
Ciekawa jestem, czy pracuje z takimi ignorantami, jakich opisałaś. I czy taka postawa lekarzy nie ma związku przypadkiem z "czwartym kwartałem" Rolling Eyes czyli powszechnym brakiem kasy i niechęcią do nowych pacjentów...
mam nadzieję, że się mylę Confused

w każdym razie, objawy, które ostatnio opisałaś w kilku postach, wskazują jednoznacznie że nie jesteś hipochondrykiem i histeryczką, masz prawo domagac się nalezytej opieki medycznej i leczenia!
trzymaj się i nie dawaj za wygraną, pozbieraj siły i uderzaj ponownie, nie warto machać ręką, szczególnie że to odbije się tylko na tobie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Gru 03, 2006 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

njgorsze jest to że tych dwoje skasowało pieniądze za wiztytę i to za wizytę u specjalisty, i pytam się za co oni dostali zapłacowen, ? na takich ignoratów ,idiotów idą nasze pieniądze, szkoda słów, bo trzeba by tyło niecenzuralnie zacząć, oni sie wykszałcili za pieniądze państwowe, moze by tak wysłać ich na zachód, potrzeba tam lekarzy, nauczyliby się pracować i szanować pacjenta w koncu zyją z lecznia, albo nie leczenia i pacjent jest im niezbędny aby mogli funkcjonować
jesli sie nie mylę to Natka jest ze Słupska , moze ona podpowie ci nazwisko kogoś kompetentnego, do Szczecina masz kawał drogi
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Magia
Junior
Junior


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 18
Skąd: Koszalin

PostWysłany: Czw Gru 28, 2006 6:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od tej wizyty - jak już wszyscy lekarze mi uświadomili, że jestem zdrowa - nawet przez kilka dni nie miałam objawów sklerodermii - jednak pomogli Laughing

Już się zebrałam w sobie i znów mogę zacząć bój - zwłaszcza, że ostatnio bolą mnie troszkę mocniej stawy.

Mam takie małe pytanka:
1) Czy macie rzeczywiście stwardnienia? (Podobno ja nie mam - no może nie mam w miejscach zmian zbytnio elastycznych tkanek, ale w istocie nie są to zupełnie pozbawione elastyczności)
2) Czy braliście leki przeciwbólowe?

Pozdrawiam prawie noworocznie!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Gru 28, 2006 7:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zawsze występują "stwardnienia", ale... to trudne pytanie.... Przyczyna leży wewnątrz i od wewnątrz niejako choroba postępuje. Skóra może być twarda w jakimś jednym miejscu - przyjmijmy średnicę 5 cm, a na około może być w miarę elastyczna, ale przebarwiona. Mogą występować także stany zanikowe. To, że akurat u Ciebie wygląda to tak, jak wygląda (ja tego nie widzę i na prawdę trudno jest odpowiedzieć "po ludzku" na Twoje pytanie) nie znaczy, że u każdego może być tak samo. To choroby ściśle zindywidualizowane. U mnie zmiany nie nosiły znamion "stwardnienia" na całym obszarze, jedynie "wewnętrzna" część.

Ja leków przeciwbólowych regularnie nie brałem. Od czasu do czasu aspiryna sprawę załatwiała, ale rzadko.

Powodzenia! Pisz co u Ciebie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewa k
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 125
Skąd: usa

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 11:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to ja tez dorzuce pare slow o lekarzach z PAM w szczecinie .jestem leczona w tej klinice od 4 lat i uwazam ,ze specjalisci tam urzedujacy sa naprawde fachowcami w swojej dziedzinie.DR Ostanek jest tam ordynatoremi zespol z nia wspolpracujacy jest naprawde dobry .Moja dr. prowadzaca moze nie jest zbyt towarzyska,ale wydaje mi sie ,ze wie co robi .Po drugie klinika jest coraz lepiej wyposazona w sprzet diagnostyczny,a to wazne .Wydaje mi sie ,ze warto sprobowac dostac sie do ,ktoregos z tych lekarzy .Dr. ostanek przyjmuje prywatnie ,tak jak przepiera,lub przemily dr.flicinski
MAGIA sprobuj
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
annaka
Junior
Junior


Dołączył: 23 Lut 2007
Posty: 2

PostWysłany: Pon Mar 05, 2007 9:48 pm    Temat postu: leczenie morpfea Odpowiedz z cytatem

[a czy słyszałas o leczeniu światlterpia UVB , ja mam diagnozę morpfea , wysokie przeciwciała bardzo rozległe plamy na plecach i małą na ręce
teraz chodze na lampy.nie wiem co bedzie dalej. Mam złe przeczucia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 06, 2007 7:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy te naświetlania przynoszą jakiś pozytywny efekt u Ciebie? Mnie się wydaje, że w tym przypadku jedyne co mogą, to funkcjonować jako terapia wspomagająca. Mam nadzieję, że w Twoim przypadku leczenie nie tylko kończy się na naświetlaniu.
Powiedz coś więcej nt. swojej choroby.
Pozdrawiam. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
annaka
Junior
Junior


Dołączył: 23 Lut 2007
Posty: 2

PostWysłany: Wto Mar 06, 2007 8:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Robert napisał:
Czy te naświetlania przynoszą jakiś pozytywny efekt u Ciebie? Mnie się wydaje, że w tym przypadku jedyne co mogą, to funkcjonować jako terapia wspomagająca. Mam nadzieję, że w Twoim przypadku leczenie nie tylko kończy się na naświetlaniu.
Powiedz coś więcej nt. swojej choroby.
Pozdrawiam. Smile



na razie brałam piaskledyne przez 6 miesiecy potem zinat nie pamietam jak długo a teraz te lampy. Ni e widzę na razie żadnej poprawy po nich.
Poazdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 06, 2007 9:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem u jakiej specjalności lekarza się leczysz, ale może rozejrzeć się za doświadczonym w tej materii dermatologiem lub (co chyba byłoby najlepsze jeśli występują np. dolegliwości stawowe) reumatologiem? Całą listę polecanych specjalistów masz tutaj: http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=853

Natomiast co nieco o najczęściej stosowanej terapii twardziny znajdziesz w dwóch wątkach:
Twardzina ograniczona
twardzina układowa
Oczywiście pamiętając, iż nie w każdym przypadku musi działać ten sam lek. Jeśli stan u Ciebie naprawdę nie ulega poprawie, a może też wykazuje tendencje rozszerzające, to pewnie terapia penicyliną albo lekami kortykosteroidowymi byłaby skuteczna... Ale to już decyzja lekarzy, no i zależnie od rzeczywistych objawów i wyników badań... W moim przypadku widząc poprawę o zastosowaniu penicyliny zrezygnowano z naświetlań. Różnie to bywa...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 7 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group